“Εξαιρετικό!!!”
Κριτική για: Βασίλαινας

Βασίλαινας
Περιγραφή: Καλώς ορίσατε στο παλαιότερο εστιατόριο της Αθήνας, στον ιστορικό "Βασίλαινα". Ο "Βασίλαινας" στεγάζεται από το 1920 στο ίδιο κτίριο κοντά στο λιμάνι του Πειραιά. Το καλοκαίρι λειτουργεί σε μια από τις ελάχιστες πράσινες ταράτσες του λεκανοπεδίου. Στις κουζίνες και στη σάλα του εστιατορίου θεραπεύεται η νέα ελληνική κουζίνα, βασισμένη σε εξαίρετες πρώτες ύλες και εκτελεσμένη με ακρίβεια και σύγχρονες μαγειρικές τεχνικές.
Η κριτική γράφτηκε 27 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ιδιαίτερες γεύσεις, μοναδική ποιότητα, σε ένα όμορφο περιβάλλον! Μια ξεχωριστή εμπειρία στο κέντρο της Αθήνας! Τί να πρώτο εκθειάσει κανείς? Την μοναδική ταραμοσαλάτα? Το ταρτάν τόνου ? Επιβάλλονται πολλές επισκέψεις!

Ευχαριστούμε, Exploration690379

Η κριτική γράφτηκε 22 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Όσες φορές και να έχω πάει, απλά δεν το χορταίνω! Για την πρώτη φορά αξίζει το menu degustation που σίγουρα θα απογειωσει τον ουρανίσκο και των πιο απαιτητικών γευσιλάγνων. Φυσικά και τα μεμονωμένα πιάτα απλά υπέροχα. Μην χάσετε με τίποτα το ορεκτικό με καλαμαράκια και γαρίδες. Προσωπικό εξυπηρετικό και συμπαθέστατο. Μακάρι να μπορούσαμε να πηγαίνουμε συχνότερα!

Ευχαριστούμε, elena82980
Η κριτική γράφτηκε 10 Ιουλίου 2018

η ατμόσφαιρα ήταν υπέροχη, το προσωπικό φιλικό ωστε να σε κάνει να αισθανθείς ανετα, και οι γέυσεις καταπλικτικές

Ευχαριστούμε, Konagiotis P
Η κριτική γράφτηκε 22 Ιουνίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το Βασιλαινα τον ηξερα απο παλια!! Απο τον καιρο που νεαρη επαγγελματιας δουλευα στην Αγια Σοφια. Εκει και στα περιξ ο Βαδιλαινας ηταν ενας θρυλος!! Εκει ηταν ολα αγνα!! Οπως κι ο πατερας Βασιλαινας!!
Ειπαμε λοιπον να παμε να δουμε τη νεα εκδοχη του Βασιλαινα!! Εκει που παλια ηταν το Αλατσι, σε υποδεχεται ο ιδιος ο Βασιλαινας, που αρχικα νομιζεις πως ειναι ο αρχισερβιτορος!! Ενα ματι που τα βλεπει ολα, που νιαζεται..
Αφου καθησαμε ηρθε ενας ευγενης σερβιτορος και μας ειπε οτι για πρακτικους λογους κουζινας, αν παρει ενας μενου, πρεπει να παρουμε ολοι!! Ωχ!!!σκεφτηκαμε...αλλο αδιαλλακτο Βαρουλκο μας βρηκε..οταν ομως του εξηγησαμε οτι δε μας αρεσε αυτο, ρωτησε, πηρε αδεια και μας ειπε να παραγγειλουμε οπως θελουμε!!
Πηραμε τεσσερα μενου ψαρικων (γευσιγνωσιας) και μια χωριατικη (πειραγμενη) σαλατα στη μεση!!
Μια νοστιμη μαμαδιστικη ταραμοσαλατα με ψημενες αραβικες πιτουλες για αρχη και μετα μια ψαροχορτοσουπα.. αυτη δε μας τρελλανε, η γευση των λαχανικων σκεπαζε τη γευση του ψαριου!! Η χωριατικη ηταν πεντανοστιμη με εκλεκτα υλικα, το καρπατσιο ψαριου με (λιγα αυγα αχινου) πολυ πολυ καλο!! Το ψητο καλαμαρι με τον πουρε μελιτζανας, καθως και το γιουβετσακι με γαριδες, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!! Το ψητο λαυρακι με τα μυρωδικα του πεντανοστιμο, ισως λιγο βαρυ..
Το γλυκο δεν αρεσε σε κανενα!!
Μας αρεσαν ομως πολυ η προθυμοτητα και ευγενεια ΟΛΩΝ!! Ακομα κι ο ιδιος ο Κος Βασιλαινας ηρθε για να κουβεντιασουμε και να αναζητησουμε μαζι τα νοστιμα αρωματικα χορταρακια!!
Νομιζω οτι με μια καλυτερη επιλογη υλικων (πελαγισια-;;;;- ψαρακια), λιγο πιο χαμηλες τιμες, θεωρω οτι μπορει να γινει ενα αγαπημενο στεκι πολλων Ελληνων!!

Ευχαριστούμε, castanaourania
Η κριτική γράφτηκε 14 Ιουνίου 2018

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί δύο φορές και μείναμε και τις δύο πάρα πολύ ευχαρτιστημένοι! Πεντανόστιμα πιάτα, εξαιρετικό σέρβις, όμορφο και ήρεμο περιβάλλον, ό,τι πρέπει για να απολαύσει κάποιος ένα ποιοτικό γεύμα. Δε θα ξεχάσω το κριθαρώτο με τις γαρίδες (γιουβετσάκι γαρίδες στο μενού) με καπνιστή τομάτα και βασιλικό...πραγματικά πάρα πολύ νόστιμο! Από ορεκτικά....δεν έχω λόγια για το μελωμένο αυγό με αφρό πατάτας, φρέσκια τρούφα και απάκι Κρήτης, μαγική γεύση που θα θυμάστε για καιρό! Συγχαρητήρια σε όλους!!

Ευχαριστούμε, FotiniS113
Ο/η THANASSIS_VASSILENAS, Owner του Βασίλαινας, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 17 Ιουνίου 2018

Ευχαριστούμε πολύ που συνεχίζετε να μας στηρίζετε!
Καλή συνέχεια και ελπίζουμε να μας πεθυμίσετε ξανά σύντομα!

Βασίλαινας: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Βασίλαινας: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!