“Ιστορικό μαγαζί ”
Κριτική για: Βασίλαινας

Βασίλαινας
Γειτονιά: Athens Outline
Περιγραφή: Καλώς ορίσατε στο παλαιότερο εστιατόριο της Αθήνας, στον ιστορικό "Βασίλαινα". Ο "Βασίλαινας" στεγάζεται από το 1920 στο ίδιο κτίριο κοντά στο λιμάνι του Πειραιά. Το καλοκαίρι λειτουργεί σε μια από τις ελάχιστες πράσινες ταράτσες του λεκανοπεδίου. Στις κουζίνες και στη σάλα του εστιατορίου θεραπεύεται η νέα ελληνική κουζίνα, βασισμένη σε εξαίρετες πρώτες ύλες και εκτελεσμένη με ακρίβεια και σύγχρονες μαγειρικές τεχνικές.
Η κριτική γράφτηκε 12 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Πρόκειται για εστιατόριο με μεγάλη ιστορία την οποία τιμά και πορεύεται τίμια. Είχαμε ένα υπέροχο δείπνο εργασίας με πιάτα που δεν άφησαν κανένα δυσαρεστημένο. Καλή λίστα κρασιών και επαγγελματικό service.

1  Ευχαριστούμε, PatrickSimo

Η κριτική γράφτηκε 9 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επισκέφθηκαμε ιτο εστιατόριο επηρεασμένοι από θετικές κριτικές που διαβάσαμε στο TripAdvisor για να φάμε ψάρι το αποτέλεσμα ήταν απλά απογοητευτικό.Το χταπόδι σχεδόν καμμένο .. ο μπακαλιαρος κακοτηγανισμένος και οι υψηλες τιμές καμμια σχέση με ποιότητα του φαγητού .... αποχωρήσαμε απλά πεινασμένοι !!! Στα θετικά το ευγενέστατο προσωπικό αλλα δεν αρκεί γ αυτό το εστιατόριο .. κρίμα !!!

1  Ευχαριστούμε, soragia4
Ο/η THANASSIS_VASSILENAS, Manager του Βασίλαινας, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 11 Μαρτίου 2018

Αγαπητέ φίλε/φίλη,

λυπόμαστε ειλικρινά που δε μείνατε ικανοποιημένοι από το φαγητό μας. Κάνουμε ό,τι μπορούμε κάθε μέρα με όλη μας την ενέργεια.
Αστοχίες μπορεί να συμβούν καμιά φορά αλλά τις διορθώνουμε αμέσως, ακριβώς για να μη φεύγει κανείς πελάτης μας δυσαρεστημένος.
Σε σχέση με τα συγκεκριμένα πιάτα, είναι πολύ δύσκολο να συμβούν τα ατυχήματα που αναφέρετε: το χταπόδι δεν είναι δυνατόν να καεί λόγω του τρόπου που το μαγειρεύουμε και ο μπακαλιάρος είναι ένα εμβληματικό πιάτο που σερβίρεται με τον ίδιο τρόπο εδώ και δεκαετίες.

Αν, όμως, παρόλα αυτά πράγματι ήταν τόσο κακά τα πιάτα γιατί δεν παραπονεθήκατε εκείνη τη στιγμή; Σίγουρα θα βρίσκαμε την καλύτερη λύση για να μη σας μείνει πικρή επίγευση από την επίσκεψή σας στο εστιατόριό μας. Έτσι κι αλλιώς, περνάμε από όλα τα τραπέζια και μιλάμε με τους πελάτες μας με γνήσιο ενδιαφέρον. Το ίδιο έγινε σίγουρα και με εσάς. Κρίμα που δεν μας ενημερώσατε έγκαιρα.

Η κριτική γράφτηκε 4 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Είχα πάει παλιότερα στο αρχικό μαγαζί του Πειραιά και πρόσφατα επισκεφθήκαμε το νέο χώρο κοντά στο Χίλτον. Ο χώρος από μόνος του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, παραπέμπει σε ένα κλασικό εστιατόριο. Ωστόσο το φαγητό είναι εξαιρετικό! Δοκίμασα το φαγκρί φρικασέ και ενθουσιάστηκα! Επίσης, το δημιουργικό γαλακτομπούρεκο στο τέλος ήταν πολύ καλό παρά το γεγονός ότι είχα διαβάσει σε κριτικές ότι τα γλυκά του ήταν μέτρια. Με λίγα λόγια η εμπειρία μας ήταν εξαιρετική: ένα υπέροχο εστιατόριο που αποδεικνύει ότι η απλότητα είναι διαχρονική.

Ευχαριστούμε, Christina K
Η κριτική γράφτηκε 1 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Για να είμαι ειλικρινής είχα φάει πρόσφατα σε εστιατόριο θαλασσινών άρα κακή επιλογή να πάω στο συγκεκριμένο μαγαζί γιατί το μεγαλύτερο μέρος του καταλόγου έχει σαν βάση τα θαλλασινα.
Θα ηθελα ποιο μεγάλη γκάμα από ορεκτικά...
Πολύ καλή λίστα κρασιών.
Value for money?? Οριακά!!
Θα ξαναπηγαίνα να δοκιμάσω τα πιάτα με τα θαλασσινά του.

1  Ευχαριστούμε, Greek_Traveler77
Ο/η THANASSIS_VASSILENAS, Owner του Βασίλαινας, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 2 Μαρτίου 2018

Αγαπητέ φίλε,

ευχαριστούμε για τα ειλικρινή σας σχόλια. Φαίνεται, πάντως, πως η κριτική σας αφορά περισσότερο την απόφασή σας να έρθετε στο εστιατόριό μας και λιγότερο το ίδιο το εστιατόριο.
Σε ο,τι αφορά τα ορεκτικά, αυτή τη στιγμή έχουμε 12 ορεκτικά στον κατάλογό μας: μια σούπα, τρεις σαλάτες, δυο ωμά, τρια θαλασσινά, δυο πρωτεϊνικά και την ταραμοσαλάτα μας. Περισσότερη ποικιλία θα ήταν δύσκολο να εξασφαλίσουμε κρατώντας την ποιότητά μας.
Ελπίζουμε να σας ξαναδούμε με πιο πολύ όρεξη για το φαγητό που σερβίρουμε!

Η κριτική γράφτηκε 21 Φεβρουαρίου 2018

Η εμπειρία μας στον Βασίλαινα της ευρυτέρας περιοχής Hilton ήταν θετική και γεμάτη από γεύσεις και αρώματα των καλομαγειρεμένων πιάτων του CHEF. Ειναι ένα αστικό εστιατόριο που σέβεται τους πελάτες και την ιστορία του ονόματός του.

Ημερομηνία επίσκεψης: Φεβρουάριος 2018
Η κριτική συλλέχθηκε σε συνεργασία με αυτό το εστιατόριο
Ευχαριστούμε, infoO522BO

Βασίλαινας: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Βασίλαινας: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!