“Πανέμορφος κήπος αλλά πανάκριβος”
Κριτική για: To kalosorisma tou Antoni

To kalosorisma tou Antoni
Καλό για: Τοπική κουζίνα, Επαγγελματικές συναντήσεις
Επιλογές δείπνου: Υπαίθρια τραπέζια, Κρατήσεις
Η κριτική γράφτηκε 29 Αυγούστου 2017

Ας αρχίσουμε από τα θετικά. Και πάνω από όλα ο κήπος κάτω από τις μουριές, με την τόσο πυκνή σκιά, ο οποίος είναι ο ιδανικός χώρος για να απολαύσεις το γεύμα ή το δείπνο σου. Το προσωπικό αρκετά εξυπηρετικό. Το φαγητό πολύ καλής ποιότητος. Το μενού αντιπροσωπεύει την ελληνική κουζίνα μόνον των κρεατικών. Δεν υπάρχει δυνατότητα να γευθείς λαδερά, μουσακά ή παστίτσιο. Εμείς φάγαμε την κατσικομακαρονάδα, μοσχάρι γιουβέτσι, κεφτέδες, κολοκυθόπιττα και χόρτα. Άλλες φορές έχουμε δοκιμάσει το κοκορέτσι και το χιουνκιάρ μπεγιεντί. Όλα ανεξαιρέτως πολύ καλής ποιότητος. Το χύμα κρασί πολύ καλό. Στο τέλος προσφέρουν γλυκό και λημνιό μοσχάτο κρασί. Το βασικό μειονέκτημα είναι η τιμή. Θεωρώ τα πιάτα πολύ ακριβά για αυτό που προσφέρεται. Ο κεφτές στοιχίζει το τεμάχιο 2,40€, η κολοκυθόπιττα 7,80€, το γιουβέτσι 16,90€, τα βραστά βλήτα 8€. Δεν μπορείς να χρεώνεις τόσο πολύ τις μερίδες προσφέροντας αυτήν την ποσότητα φαγητού (στο γιουβέτσι υπήρχαν πέντε μπουκιές κρέατος) εκτός και αν πουλάς τον κήπο και το επιδόρπιο, που υποτίθεται στο κερνούν. Τι γίνεται όμως τον χειμώνα στην κλειστή μεγάλη αίθουσα με την βαβούρα που δημιουργείται από τον κόσμο; Επίσης όταν ήρθε ο λογαριασμός ζητήσαμε και για δεύτερη φορά μας είπε ο σερβιτόρος ότι κάτι έχει το μηχάνημα. Υπογραμμίζω ότι η τελευταία μας επίσκεψή ήταν μετά τις 27/7/2017, ημερομηνία όπου η διάθεση pos είναι υποχρεωτική. Άραγε ο καθένας φέρει στο πορτοφόλι του τόσα χρήματα για να πληρώσει μετρητοίς όταν ο λογαριασμός είναι και με το παραπάνω υψηλός;

Ημερομηνία επίσκεψης: Αύγουστος 2017
1  Ευχαριστούμε, konsarai

Η κριτική γράφτηκε 26 Φεβρουαρίου 2017

Πρόκειται για μία τεράστια σάλα παλαιού τύπου εστιατορίου.Μου θύμισε δεκαετία ογδόντα.Αυτό από μόνο του είναι μειονέκτημα, γιατί αν αυτός ο χώρος δεν γεμίσει είναι ψυχρός.Μουσική από ραδιοφωνικό σταθμό.Παραγγείλαμε χουνγκιάρ μοσχάρι,μπριζόλα αγριογούρουνο,κατσικάκι λαδορίγανι και ένα άλλο πιάτο με αγριογούρουνο.Οι μερίδες δεν είναι τόσο μεγάλες όσο ΄διαβάζω σε κάποιες κριτικές,οι είδα σε κάποιες φωτό του εστιατορίου ειδικά για το μοσχαρι με πουρέ μελιτζάνας που έφαγα εγώ.Θεωρώ όπως ότι ήταν οι σωστές γιατί και αυτό το υπερβολικό που βλέπω τα τελευταία χρόνια...Οι γεύσεις δεν ενθουσίασαν κανένα μας και δεδομένου ότι μιλάμε για κουζίνα με χρυσό σκουφο θα έλεγα ότι ήταν κάτω του μετρίου.Οι δε τιμές? όλα τα πιάτα πάνω από 16 ευρώ.Ωραία κερασμένα γλυκά στο τέλος.
Οι τουαλέτες καθαρές αλλά βρε παιδιά σακουλίτσα "Σκλαβενίτη" για τα χαρτιά?
Στα συν η θερμή υποδοχή και ο καλός σερβιτόρος.
Δεν νομίζω ότι υπερβάλω για τα ανωτέρω γιατί τέσσερεις παρέες ήταν όλες κι όλες στο μαγαζί που μια τέτοια βραδιά και με σούπερ φαγητό ΄΄όπως διάβασα σε άλλες κριτικές θα έπρεπε να είναι γεμάτο.

6  Ευχαριστούμε, ΚΑΤΕΡΙΝΑ Ρ
Η κριτική γράφτηκε 25 Ιανουαρίου 2017

Ειναι ενα πολυ ομορφο ζεστο μαγαζι μεσα στα δεντρα με υπεροχο στολισμο επειδη ηταν Χριστουγενα οταν πηγα με τρομερη εξηπηρετηση με πολυ ομορφο καλοσορισμα κερασμα και τα φαγητα σουπερ.Οι τιμες κανονικες.

Ευχαριστούμε, ManosM230
Η κριτική γράφτηκε 30 Δεκεμβρίου 2016

Επισκεφτήκαμε οικογενειακώς το εστιατόριο την δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων. Η υποδοχή από τον ιδιοκτήτη και το προσωπικό ήταν φιλική και εγκάρδια.Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση. Όλα τα πιάτα ήταν νόστιμα. Ξεχώριζαν οι λαχανοντολμάδες, μπριζόλα αγριογούρουνο , χοιρινό με δαμασκηνα και οι φρέσκιες τηγανίτες πατάτες. Στο τέλος για γλυκό παραγγείλαμε μόνο ένα γιατί είχαμε ήδη χορτάσει ,μας έφεραν όμως κέρασμα αλλά δυο γλυκά και ποτό. Οι εντυπώσεις μας από το εστιατόριο πολύ καλές και θα το επισκεφτούμε ξανά.

Ευχαριστούμε, katerina a
Η κριτική γράφτηκε 25 Σεπτεμβρίου 2016

Έχω επισκεφθεί το εστιατόριο πολλές φορές και πάντα η εντύπωσή μου ήταν πολύ καλή.Ευγενικος και εξυπηρετικός ο ιδιοκτήτης Αντώνης όπως και το υπόλοιπο προσωπικό.Προτιμηστε να πάτε καλοκαίρι/φθινόπωρο στην καταπληκτική αυλή με τις μουριές.Το τσίπουρο για καλωσόρισμα ήταν κρύο και πολύ καλό.Το κρασί του μαγαζιού επίσης πολύ καλό είτε λευκό είτε κόκκινο.Οι σαλάτες απλά καλές.Μελιτζανα φούρνου,τυροπιτάκια,ντολμάδες,κοκορέτσι φούρνου,κεφτέδες στο τηγάνι παρά πολύ καλα.Απο τα κυρίως ξεχωρίζω μοσχάρι οσομπούκο με πουρέ μελιτζάνας,κατσικάκι λαδορίγανη,κρέατα σωστά ψημένα.Τα υλικά πολύ προσεγμένα.Αν είστε μεγαλούτσικη παρέα π.χ. εξι άτομα όπως εμείς στην τελευταία μου επίσκεψη στα μέσα Σεπτεμβριου,προτιμήστε να δοκιμάσετε διάφορα πιάτα στη μεση. Στο τέλος μας έφεραν για κέρασμα τα γλυκά και μοσχάτο γλυκό κρασί Λήμνου κρύο μέσα σε πάγο με ποτήρια σφηνάκια.Μη χάσετε το παγωτό πάνω σε βάση μαρέγκας και γλυκό βύσσινο.Απο τιμές υπολογίστε 30-35 € το άτομο.Γενικα η ποιότητα των υλικών,το μαγείρεμα,το περιβάλλον και η εξυπηρέτηση ειναι σταθερά σε υψηλό επίπεδο και το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Ημερομηνία επίσκεψης: Σεπτέμβριος 2016
5  Ευχαριστούμε, 007nikos

To kalosorisma tou Antoni: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Νέα Χαλκηδόνα, Αθήνα

To kalosorisma tou Antoni: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!