Tripadvisor
Αθήνα
Αναζήτηση

“Σωστή επιλογή για μια ευχάριστη βραδιά!”
Κριτική για: La Maison Du Grec

La Maison Du Grec
Παραγγείλετε online

Στο κέντρο της Αθήνας και σε ένα ευχάριστο, μοντέρνο περιβάλλον, απολαύσαμε καλό φαγητό, σε προσιτές τιμές και με άριστη εξυπηρέτηση από το προσωπικό.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιανουάριος 2020
Ευχαριστούμε, athinakarantoni

Η κριτική γράφτηκε 31 Δεκεμβρίου 2019

Όμορφος και μοντέρνος χώρος. Βρίσκεται δίπλα στην πλατεία Αγίας Ειρήνης, σε έναν σχετικά ήσυχο πεζόδρομο. Πρόκειται για ένα προσεγμένο all day μπαρ που εκτός από καφέ και ποτά, προσφέρει ωραία σνακ αλλά και πιάτα κανονικού φαγητού. Σε όλα επικρατεί η καλή ποιότητα αν και οι τιμές είναι ελαφρώς τσιμπιμενες. Σημαντικό ατού του μαγαζιού αποτελεί οπωσδήποτε η άριστη εξυπηρέτηση του προσωπικού. Ο Δημήτρης, η Λουίζα αλλά και τα άλλα παιδιά είναι πάντα διαθέσιμοι προκειμένου να εξυπηρετησουν τον πελάτη με ευγένεια και χαμόγελο. Προσωπικά έχω βρει ένα νέο στέκι.

Ημερομηνία επίσκεψης: Δεκέμβριος 2019
Ευχαριστούμε, Aris K
Η κριτική γράφτηκε 24 Νοεμβρίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Επισκέφτηκα το συγκεκριμενο εστιατοριο μαζι με 3 φιλους.
Φανταστική πιτσα με ροκα -λαδι τρουφας-προσουτο.
Εξαιρετικα μαγειρεμενες παπαρδελες με κρεμα γραβιερας -μανιταρια...
Πολλα μπραβο ηταν απ τα καλυτερα γευματα στο κεντρο της Αθηνας,αν οχι το καλυτερο.
Στα + οι τιμες του.
Προτεινεται χωρις δευτερη σκεψη...

1  Ευχαριστούμε, sotirism95
Η κριτική γράφτηκε 24 Νοεμβρίου 2019

Ωραιος χωρος, πολυ ανετος. Η κουζινα αρκετα προσεγμενη, χωρουν καποιες βελτιωσεις, αλλα φευγεις πολυ ικανοποιημενος. Το ψωμι και τα κριτσινια, στυλ μπατον σαλε που σερβιρονται στην αρχη ολοφρεσκα. Εξαιρετικο και πολυ ευγενικο σερβις, δεν χρειαστηκε να τους ψαχνουμε...

1  Ευχαριστούμε, KonVera
Η κριτική γράφτηκε 19 Νοεμβρίου 2019

Είναι κάποιες φορές που κάθε καλή πρόθεση κατά την επίσκεψη σε ένα εστιατόριο ή καφέ διαψεύδεται. Τέτοια η εμπειρία μου στο Maison du Grec.

Είχα διαβάσει τις κριτικές επιστροφής του τον Ιουλίου 2018, οι οποίες μου είχαν κεντρίσει το ενδιαφέρον. Το bistro-έκπληξη με την vintage διακόσμηση και τις δημιουργικές μεσογειακές προτάσεις, τις φρέσκες χωριάτικες πίτες, και τα χειροποίητα γλυκά. Μού είχαν πει προσφάτως και πολύ καλά λόγια δύο συνάδελφοι που το είχαν επισκεφτεί για ελαφρύ γεύμα. Τo προσεγμένο περιβάλλον, την ευγενική εξυπηρέτηση και το γευστικό και καλοφτιαγμένο φαγητό.

Το επισκέφτηκα λοιπόν και εγώ πριν δύο εβδομάδες, για ένα διάλειμμα κατά τη διάρκεια της Σαββατιάτικης μεσημεριανής βόλτας στο κέντρο της Αθήνας. Είμασταν δύο και ο καιρός το επέτρεπε όποτε καθίσαμε σε ένα από τα τραπεζάκια επί του πεζοδρόμου στο πλάι της πλατείας Αγ. Ειρήνης. Παρόλα αυτά χάζεψα τον εσωτερικό χώρο και ομολογώ είχε όντως αυτήν την vintage αισθητική. Παλιά πλακάκια στους τοίχους, ταπετσαρίες με γεωμετρικά μοτίβα σε φωτεινά χρώματα στους τοίχους, και ρετρό έπιπλα.

Ο σερβιτόρος μας έφερε αμέσως μόλις καθίσαμε τα ποτήρια με το νερό και μισό λεπτό αργότερα η συνάδελφός του μας έφερε τους καταλόγους και μας ενημέρωσε πώς μόλις είχαν ξεφουρνιστεί φρέσκιες πίτες και παραδοσιακή μπουγάτσα με κρέμα, όλες με χειροποίητο φύλλο που παρασκεύαζαν στο μαγαζί.

Όταν επέστρεψε όμως να παραγγείλουμε και πέραν των δύο καφέδων ζητήσαμε και μία μπουγάτσα μας πληροφόρησε πώς μόλις είχαν δώσει την μπουγάτσα αλλά είχε την εντύπωση πώς σύντομα θα έβγαινε καυτή από το φούρνο η επόμενη.

Οι καφέδες μας ήρθαν σχετικώς γρήγορα και κάπως απογοητευτικά από το σερβίτσιο. Ένα απλό λευκό πορσελάνινο, με εκτυπωμένο το όνομα του εστιατορίου πάνω στην κούπα. Τίποτα το ιδιαίτερο που να παραπέμπει σε μία άλλην εποχή και να ταιριάζει με το σύνολο της αρχιτεκτονικής και διακόσμησης του χώρου.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως ήταν η μπουγάτσα. Ναι μεν ήρθε σερβιρισμένη σε ένα ωραίο πορσελάνινο πιάτο με μπλε ρέτρο μοτίβου μπορντούρα, όμως το ίδιο το περιεχόμενο του πιάτου απεδείχθη πολύ κατώτερο των προσδοκιών και της προ ολίγου περιγραφής της σερβιτόρου. Η κρέμα δεν είχε αυτή την πλούσια βελούδινη γεύση που αναλογεί στην παραδοσιακή μπουγάτσα και το φύλλο όχι μόνο δεν ήταν ανάλαφρο αλλά στη βάση ήταν εμφανώς καμένο. Το χειρότερο όμως ήταν πώς στη δεύτερη μπουκιά εντοπίσαμε ένα μικρό σκληρό πλαστικό κομμάτι μέσα στην κρέμα. Δεν μπορέσαμε να ταυτοποιήσουμε την προέλευση του αλλά καλέσαμε τη σερβιτόρα να την ενημερώσουμε αναλόγως. Εκείνη μας ζήτησε συγνώμη λέγοντας το αναμενόμενο «Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει σας διαβεβαιώ.» Υπέθεσε πώς προερχόταν από τη σακούλα ζαχαροπλαστικής που χρησιμοποίησε ο ζαχαροπλάστης κατά την Παρασκευή της μπουγάτσας. Εγώ όμως δε γνωρίζω καμία σακούλα ζαχαροπλαστικής από τέτοιο σκληρό πλαστικό. Το χειρότερο όμως ήταν πώς ούτε καν προσφέρθηκε να μας αντικαταστήσει την εν λόγω μπουγάτσα με το κρυμμένο εύρημα με άλλη. Ούτε και ήρθε ο ίδιος ο ζαχαροπλάστης ή ο υπεύθυνος του καταστήματος να μας ζητήσει συγνώμη, όπως είναι η ενδεικνυόμενη επαγγελματική συμπεριφορά.

Κάπου εκεί αποφασίσαμε πώς ήρθε η ώρα να αποχωρίσουμε. Ζητήσαμε το λογαριασμό από τον σερβιτόρο που μας είχε φέρει τα νερά μόλις καθίσαμε, ενημερώνοντάς τον πώς θα πληρώναμε με κάρτα. Μας απάντησε πώς επιστρέφει αμέσως με το μηχάνημα. Πέρασαν γύρω στα πέντε λεπτά όπου ο ίδιος σερβιτόρος είχε μπαινοβγείς το μαγαζί αρκετές φορές σερβίροντας τα τριγύρω τραπέζια, αλλά στο δικό μας τραπέζι δεν εμφανίστηκε. Απευθυνθήκαμε τότε στη συνάδελφό του που μας είχε σερβίρει. Ενδιαμέσως είχαμε βρει το ποσό σε λιανά οπότε και πληρώσαμε μετρητά. Ήταν σαφές πώς δε θα αφήναμε φιλοδώρημα μετά από το πλαστικό κομμάτι στη μπουγάτσα και την πλήρη αδιαφορία στην αντιμετώπιση του γεγονότος των υπευθύνων του καταστήματος.

Δυστυχώς δεν πιστεύω πώς θα επιστρέψω στο Maison du Grec για δεύτερη ευκαιρία. Δεν έδειξαν να ενδιαφέρονται για τους πελάτες τους στο ελάχιστο. Κρίμα.

Ευχαριστούμε, myrshine
Ο/η customservice, Υπεύθυνος Σχέσεων με Πελάτες του La Maison Du Grec, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 25 Νοεμβρίου 2019

Καλησπέρα, σας ευχαριστούμε για τη λεπτομερή κριτική και λυπούμαστε πολύ για την εμπείρια σας στο χώρο μας.
Όλοι μας δουλεύουμε πολύ σκληρά ώστε να εξασφαλίσουμε υψηλά κριτήρια εξυπηρέτησης και ποιότητας στα προιόντα που προσφέρουμε. Μοιραστήκαμε με όλη την ομάδα την εμπειρία σας και έχουμε ήδη προβεί σε όποιες διορθωτικές ενέργειες χρειάστηκε, ώστε το συγκεκριμένο περιστατικό να παραμέινει μεμονωμένο. Θα θέλαμε πολύ να σας ξαναδούμε στο χώρο μας. Σας ευχαριστούμε και πάλι.

La Maison Du Grec: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

La Maison Du Grec: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!