“Η Αθήνα με άλλο μάτι”
Κριτική για: Σχεδία Invisible Tours

Σχεδία Invisible Tours
Περισσότερες λεπτομέρειες για το αξιοθέατο
Πληροφορίες για το αξιοθέατο
Προτεινόμενη διάρκεια επίσκεψης: 2-3 ώρες
Χρήσιμες πληροφορίες: Δραστηριότητες για μεγαλύτερα παιδιά
Η κριτική γράφτηκε 7 Μαρτίου 2018

Η περιήγηση στο κέντρο της Αθήνας ήταν διαφωτιστική. Μπορώ πια να δω με άλλο μάτι το κέντρο της πρωτεύουσας. Έχουμε συνηθίσει το όμορφο Μοναστηράκι, το περιποιημένο Θησείο, το θαυμάσιο Κολωνάκι, αλλά όχι ότι επεκτείνεται πέρα από αυτά. Η Αθήνα είναι μία πόλη γεμάτη με ευπαθείς κοινωνικές ομάδες των οποίων την ύπαρξη αγνοούμε. Η περιήγηση αυτή βοήθησε να δούμε πως είμαστε κάτοικοι μιας πόλης όπου υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που χρειάζονται τη βοήθειά μας. Ο κύριος Μιχάλης ήταν καταπληκτικός ξεναγός και πραγματικά εξεπλάγην με τη νέα εικόνα της Αθήνας που έχω στο μυαλό μου! Μία "αόρατη διαδρομή" είναι απαραίτητη για όλους τους ευαισθητοποιημένους Αθηναίους και μη πολίτες της χώρας μας! Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ημερομηνία εμπειρίας: Μάρτιος 2018
Ευχαριστούμε, havefaith2018
Φιλτράρισμα

Η κριτική γράφτηκε 10 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Κάθε άνθρωπος ανεξάρτητος ηλικίας οφείλει να λάβει συμμετοχή στο προγράμμα «αόρατες διαδρομές»! Θα σε κάνει να αλλάξεις τροπο σκέψης και να αντικρίσεις την Αθήνα και τους ανθρώπους με άλλο μάτι. Ο κύριος Μιχάλης ήταν καταπληκτικός.

Ημερομηνία εμπειρίας: Φεβρουάριος 2018
Ευχαριστούμε, μαρία β
Η κριτική γράφτηκε 7 Φεβρουαρίου 2018

Αν νομίζεις ότι ξέρεις τι θα πει δυσκολίες ή μεγαλείο ψυχής, τότε κάνε το tour και αναθεώρησε. Ο κύριος Μιχάλης, συγκλονιστικός άνθρωπος και ταλαντούχος ξεναγός, θα σε ξεναγήσει στις περιοχές που θα έλεγες στο μικρό σου αδερφάκι να μην πάει και θα σου δείξει ότι οι άστεγοι, οι τοξικομανείς και οι εκδιδόμενες δεν είναι ένας αστικός μύθος, αλλά άνθρωποι. Life-changing experience.

Ημερομηνία εμπειρίας: Φεβρουάριος 2018
1  Ευχαριστούμε, Katerina A
Η κριτική γράφτηκε 28 Ιανουαρίου 2018

Ξεναγηθήκαμε στο κέντρο της Αθήνας από τον κύριο Μιχάλη και ήταν μια από τις πιο ενδιαφέρουσες ξεναγήσεις που έχω παρακολουθήσει. Ομολογώ οτι γνωρίσαμε μια άλλη πλευρά της Αθήνας, για την οποία δεν μπορείς να βρείς πληροφορίες μέσα σε βιβλία. Περπατήσαμε σε ξεχασμένες γειτονιές του Μεταξουργείου, είδαμε εγκαταλελειμμένα κτίρια και 'παρατημένους΄ανθρώπους. Είδαμε την πόλη μέσα από τα μάτια ενός ανθρώπου που έζησε και ζεί ως άστεγος. Μοιράστηκε μαζί μας προσωπικές του ιστορίες κι αυτό έκανε την περιήγηση ακόμα πιο ενδιαφέρουσα και αληθινή. Ο κ. Μιχαλης μας έδειξε ποσο σκληρή μπορει να γίνει η Αθήνα αλλα και πώς μπορείς να βρεις την ομορφιά στα απλά πραγματα, αυτά που τοσο δεδομενα θεωρουμε. Ευχαριστούμε πολυ κ. Μιχάλη είστε εξαιρετικος!

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιανουάριος 2018
1  Ευχαριστούμε, goldenfish007
Η κριτική γράφτηκε 2 Ιανουαρίου 2018

Μέσω της διαδρομής αυτής αποκτά κανεις τη δυνατότητα να γνωρίσει μια άλλη Αθήνα. Μια Αθήνα της κρίσης μα συνάμα και της αλληλοβοήθειας και αλληλεγγυης. Με υπέροχους οδηγούς που έχουν ιστορίες να πουν για τη ζωή τους, την κρίση αλλά και την Αθηνα γενικότερα! Συνιστώ τις αόρατες διαδρομές για κάθε άνθρωπο που θέλει να δει την Αθήνα αλλιώς. Δεν πρόκειται να βγει χαμένος ενώ ταυτόχρονα θα στηρίξει οικονομικά έναν συνάνθρωπο του, καθώς σχεδόν το 50% του ποσού πηγαίνει στον ξεναγό-οδηγό.

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιανουάριος 2018
1  Ευχαριστούμε, Maria G

Σχεδία Invisible Tours: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Σχεδία Invisible Tours: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!