“Εξαιρετική επιλογή!!!!!”

Κλείστε τραπέζι
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα, Κρατήσεις
Γειτονιά: Μοναστηράκι
Η κριτική γράφτηκε 6 Αυγούστου 2020

Παρά πολύ καλή επιλογή!!!!
Εξαιρετική ποικιλία κρεατικών, πλούσια, γευστική και άκρως ποιοτική!!!!
Ένα πολύ ωραίο μαγαζί στην όμορφη τοποθεσια του Μοναστηρακίου!
Και το προσωπικό εξυπηρετικότατο και επαγγελματίες! Ειδικά ο Γιώργος που μας εξυπηρέτησε!!!!!
Δίνοντας μεγάλη βάση στα μέτρα προστασίας για το covid-19.
Το συνιστούμε ανεπιφύλακτα!!!

Ευχαριστούμε, ΕΙΡΗΝΗ Β

Η κριτική γράφτηκε 31 Μαΐου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Απόγευμα Κυριακής, 31 Μαΐου, σχεδόν μία εβδομάδα μετά το άνοιγμα της εστίασης στη χώρα, σε ένα αχαρτογράφητο πεδίο που δημιούργησε η πανδημία του κορωνοϊού. Ελλείψει τουριστών, πολλά μαγαζιά στην Πλάκα ήταν άδεια, όχι όμως και η Δίοδος -τώρα που το σκέφτομαι, δεν την έχω δει ποτέ άδεια, κι έχω περάσει άπειρες φορές.

Δεν θέλαμε να φάμε, είχε φαγητό στο σπίτι. Για έναν καφέ βγήκαμε, αλλά μας άνοιξε η όρεξη με τη βόλτα. Ούτε και μας «έπαιρνε» να ξοδέψουμε πολλά -οι συνέπειες της πανδημίας, γαρ... Επιλέξαμε τη μέση οδό. Δύο άτομα, μία ποικιλία κρεατικών μεσαία (διαθέτει και μικρή και μεγάλη) με μπιφτεκάκια, λουκάνικα, πανσέτες, χοιρινό λαιμό, τυρί, αγγουράκια, πατατοσαλάτα, μπουρεκάκια, τυροσαλάτα. Και πλάι για τη δίψα δυο μπύρες Alpha ποτήρι μεγάλο. Απλά πράγματα.

Ήρθαν, ούτε γρήγορα ούτε αργά. Σε χρόνο κανονικό, λογικό για ποικιλία. Ήταν καλοψημένα, ζουμερά, γευστικά. Χωρίς... φιοριτούρες. Απλότητα. Και ήταν χορταστικά. Κι αφού φάγαμε, ήρθε η... απογείωση. Το άψογο έως εκείνη την ώρα σέρβις «άγγιξε» το τέλειο. Μας κέρασαν μους γιαουρτιού με σιρόπι καραμέλα (πανάλαφρο και δροσερό) και υπέροχο, κρύο οινόμελο με κανέλλα, Αμαρέτο, πορτοκάλι και μέλι. Και μόλις το τελειώσαμε, μας έφεραν άλλο ένα!

Ξέρετε κάτι; Με λογαριασμό 30 ευρώ να σε κεράσουν, δύο φορές κιόλας, δεν συμβαίνει συχνά. Δεν ξέρω αν είναι η νέα πραγματικότητα. Ξέρω ότι μακάρι να το κάνουν όλοι. Ξέρω ότι εδώ το έκαναν. Και μας «κέρδισαν». Θα ξαναπάμε, άλλωστε είχαμε πάει και πιο παλιά.

Διάβασα άλλες κριτικές. Μα, δεν πάει κανείς στην Αδριανού για γκουρμεδιές. Τίμιο, απλό φαγητό θέλει, να χαζεύει Ακρόπολη και να τσιμπολογάει, χωρίς να του πιάσουν τον κ@λο. Η Δίοδος είναι πολύ πιο τίμια από άλλα μαγαζιά στον ίδιο δρόμο. Έχει καλό φαγητό, εξαιρετικό σέρβις, ιδανική τοποθεσία, καθαριότητα. Αυτά εμένα μου φτάνουν. Γι’ αυτό και την συστήνω ανεπιφύλακτα.

ΥΓ: Ένα ευχαριστώ στον σερβιτόρο με το ξυρισμένο κεφάλι είναι λίγο. Ο άνθρωπος ήταν άψογος. Κι επειδή του «χρωστάω» κάτι, υποσχέθηκα να ξαναπάω. Λίαν συντόμως.

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2020
1  Ευχαριστούμε, 414vassilisa
Η κριτική γράφτηκε 16 Μαρτίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Πήγαμε αργά το βράδυ Παρασκευης χωρις κράτηση η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική, το φαγητό πολυ ωραίο, ωραία θέα λόγω της τέλειας τοποθεσίας

Ημερομηνία επίσκεψης: Φεβρουάριος 2020
Ευχαριστούμε, LAURAGELLY
Η κριτική γράφτηκε 2 Μαρτίου 2020

καθησα με την φίλη μου να τσινήσουμε κάτι.. αλλά κάναμε λάθος επιλογή ! Δεν φάγαμε τίποτα σχεδόν .
Τα καλαμαράκια ήταν ακαθάριστα και μια πολύ μικρή μερίδα οι κολοκυθοκεφτέδες κρύοι και ξαναζέσταμενοι στο μικροκυμάτων και τα μυδια σαγόνι χωρίς τυρί και με περίεργη γεύση .. δεν τα άγγιξα.. ήξερα ότι στην περιοχή οι ταβέρνες είναι τουριστικές αλλά δεν το περίμενα και έτσι .

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάρτιος 2020
Ευχαριστούμε, maria0377
Η κριτική γράφτηκε 31 Ιανουαρίου 2020

Πρόσφατα επισκεφθήκαμε την Αθήνα και τυχαία μετά την περιδιάβαση στο Μουσείο καθήσαμε να φάμε στη ΔΙΟΔΟ!!!!!ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!! Εξαιρετικό φαγητό,έξοχη εξυπηρέτηση, το προσωπικό μας έκανε να νοιώσουμε πολύ ζεστά ,παρά το κρύο!! Δοκιμάστε το κότσι στο φούρνο!!!!ΘΕΙΚΟ!!!! Και γιά Απεριτίφ κερασμένο εξαιρετικό ζεστό κρασί ,με κανέλλα, ποροκάλι ,αμαρέττο και μέλι!!! Το προτείνουμε ανεπιφύλακτα!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΔΙΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΓΕΥΜΑ!!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιανουάριος 2020
Ευχαριστούμε, TasoulaP8

Δίοδος Αρχαίας Αγοράς: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Δίοδος Αρχαίας Αγοράς: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!