“Το καλύτερο εστιατόριο της Αθήνας!”
Κριτική για: Balcony Restaurant & Bar

Balcony Restaurant & Bar
Γειτονιά: Θησείο/Μακρυγιάννη
Γειτονιά: Θησείο/Μακρυγιάννη
Η κριτική γράφτηκε 27 Αυγούστου 2018

Το επισκεφτήκαμε πριν λίγες ημέρες για δεύτερη φορά και ξανά ενθουσιαστήκαμε με το καταπληκτικό service παρότι ήταν Σάββατο βράδυ. Ο Γιώργος ητανε εξυπηρετικότατος
και όλα βεβαια τα παιδια.
Φαγητο? Απαιχτο!!! Η Ταλιατα όπως παντα ζουμερη κ τελεια ….Η σουβλα Black Agnus υπεροχη…. Η Αθηναικη με το μπλε-καβουρι δροσιστικη ….Το χελι….Το ΑΣΤΑΚΟΥΔΑΚΙ ονειρο!!!
Μπραβο στους υπευθυνους για την ποιοτητα και βεβαια την μαγειρικη!

Το προτείνουμε ανεπιφύλακτα!!!

Νανσυ κ φιλοι.

Ευχαριστούμε, Nick K

Η κριτική γράφτηκε 20 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το συγκεκριμένο μαγαζί το επισκεπτόμαστε σχεδόν από τότε που άνοιξε! Μάλιστα κάποια απο αυτές τις μέρες κλείνει 2 χρόνια. Δεν είχα γράψει ποτέ αφενός γιατί δεν είχα λογαριασμό και αφετέρου διότι δε θα έγραφα καλά λόγια. Μένουμε σε κοντινή απόσταση και λατρεύουμε την κουζίνα του. Δε θα έλεγα το ίδιο και για το service όμως. Είχαμε να το επισκεφθούμε από το Φλεβάρη και το πράξαμε ξανά αφού διαβάσαμε και μάθαμε για "ενδιαφέρουσα νέα άφιξη στο service". Πρόκειται για ένα εστιατόριο που το έχουν 3 νέα παιδιά και ανέλαβαν να διαχειριστούν εκτός των άλλων και το κομμάτι του service αλλά και να δουλεύουν οι ίδιοι ως σερβιτόροι με τεράστια αποτυχία και πολλά ευτράπελα. Την τελευταία φορά μόνο να αναφέρω ότι ήρθε ένας εκ των τριών να μας πάρει παραγγελία χωρίς να τη σημειώσει κάπου. Κάποια στιγμή άρχισε να φωνάζει σε έναν τρίτο γιατί δε χτύπησε την παραγγελία μας, εν τέλει από τα 5 πιάτα που παραγγείλαμε τα 2 ήρθαν λάθος και τα ορεκτικά έφτασαν 30 λεπτά αφού παραγγείλαμε. Η αποδιοργάνωση ήταν έκδηλη και να σημειώσω οτι ο κατά τα άλλα συμπαθέστατος κύριος πρέπει να αντιλαμβάνεται μετά από ποιο σημείο γίνεται κουραστικό το μπλα μπλα. Τον κρίνουμε ως σερβιτόρο φυσικά και όχι ως άνθρωπο! Μικρότερης ή μεγαλύτερης σημασίας κωμικοτραγικά είχαν συμβεί κατά καιρούς και με τους άλλους 2 συνιδιοκτήτες - "σερβιτόρους". Από το να καπνίζει σε κοινή θεά μετά την παραγγελία για παράδειγμα και να τον ξαναβλέπουμε στο λογαριασμό μέχρι service επιπέδου ταβέρνας στην καλύτερη.
Ήρθαμε και πάλι λοιπόν στο Balcony λίγο πριν το 15αυγουστο και είδαμε επιτέλους επαγγελματία σερβιτόρο, γνώστη της εστιατορικής τέχνης νέο και φρέσκο και χαρήκαμε ιδιαίτερα.Φυσικά και ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη παρόλη τη φιλότιμη προσπάθεια που φαινεται να καταβάλει ο συγκεκριμένος. Να σημειωθεί οτι πρόκειται για άνθρωπο που εκτός των άλλων αποπνέει μια αξιοθαύμαστη και ιδιαίτερη σεμνότητα. Είχαμε την τύχη να γνωρίσουμε το σεφ, νέος άνθρωπος και αυτός, προσγειωμένος και πολλά υποσχόμενος. Μας άρεσε που μας το σύστησε ο σερβιτόρος.
Είδαμε μισή προσπάθεια για στολές στο προσωπικό (ολοκληρώστε τη ρε παιδιά!) Με αφορμή λοιπόν τα γενέθλια ενός εστιατορίου που αγαπάμε και με όλη την καλή μας καρδιά ελπίζουμε να ληφθούν υπ όψιν και να προσφέρει πλέον το Balcony πέρα από καλό φαγητό και το, service που απαιτεί ένα μαγαζί τέτοιου επιπέδου. Αρκετοί πελάτες πλέον γνωρίζουν αν η εξυπηρέτηση που τους παρέχεται είναι αξιόλογη. Μετά και την τελευταία μας εμπειρία θα σκεφτούμε εκ νέου το γεγονός να το προτείνουμε και στους φίλους μας ευελπιστώντας την επόμενη φορά να το δούμε ένα επίπεδο πιο πάνω!

3  Ευχαριστούμε, panos l
Η κριτική γράφτηκε 5 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επίσκεψη στο Balcony χωρίς κράτηση. Στην ταράτσα γινόταν πανικός και εν τέλει καθίσαμε στην εσωτερική σάλα του 1ου η οποία είχε επίσης κόσμο. Νέα άφιξη στο σέρβις και πολύ ενδιαφέρουσα μάλιστα. Ξεκινήσαμε με το Πάρος του Μωραΐτη το οποίο έχω αγαπήσει τώρα τελευταία. Διαλέξαμε αρκετά ορεκτικά και ενα κυρίως. Ο σερβιτόρος μας πρότεινε το μελάτο αυγό που ήταν εξαιρετικό! Να σημειωθεί ότι δούλευε μόνος του σε μια σάλα με αρκετό κόσμο και όλα κυλούσαν ρολόι. Εκεί που σηκώθηκα και του έσφιξα το χέρι ήταν η εξής στιγμή. Όταν τελειώσαμε με το αυγό και μάζεψε τα πιάτα για να μας φέρει καθαρά, μας άλλαξε και τα ποτήρια του κρασιού γιατί είχε περάσει η γεύση του αυγού μέσα! Εν ολίγοις service για σεμινάριο. Κάτι που έλειπε από το συγκεκριμένο μαγαζί. Το αρνί δεν ήταν άσχημο αν και με πήγαινε πολύ προς το κλασσικό φρικασέ. Κλείσαμε με Πάβλοβα η οποία άρεσε μόνο σε μένα αλλά όχι στη σύνοδο μου. Μελανό σημείο της βραδιάς και παρολίγον αιτία για χειρότερη βαθμολογία (δε μου πήγε η καρδιά τελικά) το γεγονός ότι πηγαίνοντας προς την τουαλέτα άκουσα κάποιον από την κουζίνα να βρίζει χυδαία με ανεκδιήγητες εκφράσεις. Λίγες ασκήσεις ηρεμίας λοιπόν δε βλάπτουν, ο σωστός επαγγελματίας φαίνεται στην πίεση!

4  Ευχαριστούμε, Patrick B
Η κριτική γράφτηκε 22 Ιουλίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ένα από τα καλύτερα εστιατόρια που έχουμε επισκεφτεί, άψογο σέρβις, ωραιο περιβάλλον, υπέροχες γεύσεις!

Ευχαριστούμε, Anny T
Η κριτική γράφτηκε 14 Ιουλίου 2018

Επισκεφθηκαμε πριν λιγες ημερες το εστιατοριο και πραγματικα μειναμε κατενθουσιασμενοι από την ποιοτητα κ την σχεση ποιοτητας-τιμης!!
Εχω ένα μικρο ξενοδοχειο εδώ κοντα το Μαρμαρινο Σπιτι και ολοι οι πελατες μας μου λεγανε ποσο ενθουσιασμενοι ητανε. Τωρα ενθουσιαστηκα κ εγω με την καταπληκτικη
"ταλιατα" και το ονειρεμενο "Νεροβουβαλο Κερκινης". Κ δεν συζηταμε για τα χτενια
την σαλατα κλπ κλπ
Το προσωπικο επισης (ο Νικος) εξυπηρετικοτατοι ολοι! Μπραβο τους.
Θα ξαναπαω οπωσδηποτε. Νανσυ.

Ευχαριστούμε, Nick K

Balcony Restaurant & Bar: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Balcony Restaurant & Bar: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!