“Κρεοφαγική πανδαισία σε υπέροχη ατμόσφαιρα!”
Κριτική για: Τηλέμαχος

Τηλέμαχος
Κράτηση με OpenTable
Το εστιατόριο Τηλέμαχος δεν έχει διαθεσιμότητα για την ώρα που ζητήσατε. Επιλέξτε διαφορετική ώρα ή αναζητήστε εστιατόρια με διαθεσιμότητα.
Η ώρα που επιλέξατε έχει ήδη παρέλθει.
Γειτονιά: Σύνταγμα
Περιγραφή: Αυθεντική εμπειρία κρέατος Η πρώτη ύλη έχει καθοριστική βαρύτητα στο Τηλέμαχος Athens. To tartar κόβεται στο χέρι και οι παραδοσιακές ψησταριές, η rotisserie και ο φούρνος Josper ψήνουν κάθε κομμάτι με περισσή ακρίβεια. Αρνί και πρόβατο, μαύρος χοίρος, μοσχάρι και βοδινό από ελληνικές φάρμες φυσικής, παραδοσιακής κτηνοτροφίας, αλλά και τρυφερό αμερικάνικο Black Angus και βελούδινη, βουτυράτη ιταλική Fassona Piemontese, κλασικές και ασυνήθιστες κοπές και σιτέματα, όλα παίζουν το ρόλο τους σε ένα πολυεπίπεδο σενάριο με έντονο ελληνικό χρώμα. Η μοναδική συλλογή μας από ελληνικά αλλαντικά βάζει τις τελικές ψηφίδες σε ένα συναρπαστικό κρεατικό ταμπλό που καλύπτοντας όλες τις πιθανές γευστικές αποχρώσεις από το Τ-Βοne και την Picanha μέχρι το κοκορέτσι ή τον πρόβειο παστουρμά μακράς ωρίμανσης είναι δύσκολο να σε αφήσει ασυγκίνητο.
Η κριτική γράφτηκε 8 Μαρτίου 2018

H κριτική αυτή είναι προϊόν επανειλημμένων επισκέψεων (τουλάχιστον πέντε) στο εστιατόριο από τον Σεπτέμβριο του 2017, με την τελευταία από αυτές εντός του Μαρτίου.

Με στρατηγική θέση σε μια κεντρική στοά της Αθήνας δίπλα στο Σύνταγμα (εκεί που βρισκόταν παλιότερα ένα από τα ιστορικά αθηναϊκά τοπόσημα, ο περίφημος "Απότσος"), ο χώρος του σε κερδίζει αμέσως, με την ψηλοτάβανη αίθουσα και την πολυτελή μεν αλλά λιτή διακόμηση, χωρίς περιττές φιοριτούρες όπου δεσπόζουν οι επιβλητικοί πολυέλαιοι. Το περιβάλλον αποπνέει μια αύρα αστικής Αθήνας παλιότερης εποχής και είναι σίγουρα κατάλληλο και για πιο επίσημες εξόδους, ταυτόχρονα όμως επειδή δεν είναι καθόλου "στημένο", μπορεί κανείς άνετα να το επισκεφθεί και πιο "παρεϊστικα" και χαλαρά.

Σε ό,τι αφορά το φαγητό, οτιδήποτε έχουμε δοκιμάσει κατά τις επισκέψεις μας είναι από πολύ καλό και άνω. Στα ορεκτικά οι μερίδες είναι παραπάνω από ικανοποιητικές, κι αν δεν έχει κανείς μεγάλη παρέα ώστε να μοιραστεί τα πρώτα πιάτα, καλό είναι να προσέξει, ώστε να αφήσει χώρο για τα κυρίως. Όλα τα υλικά, από τα χορταρικά ως τα κρέατα, φαίνονται πολύ προσεκτικά επιλεγμένα και μαγειρεμένα έτσι ώστε να αναδεικνύεται η ποιότητα της πρώτης ύλης. Από τα πρώτα έχουμε ξεχωρίσει ένα πεντανόστιμο μπιφτέκι από premium κρέας, ένα πρωτότυπο χοντροκομμένο ταρτάρ από ιταλικό κρέας, ένα δικής τους παρασκευής τσορίθο από ελληνικό μαύρο χοίρο και, πρωτίστως, ένα φιλεταρισμένο πρόβατο, τέλεια ροζ ψημένο (το οποίο, παρεμπιπτόντως, απήλαυσαν και συνδαιτυμόνες που δεν είναι οπαδοί του αρνίσιου κρέατος).

Αλλά βέβαια ο πρωταγωνιστής εδώ είναι το βοδινό κρέας, και οφείλω να ομολογήσω πως ό,τι έχουμε κατά καιρούς δοκιμάσει είναι άψογο. Ιδιαίτερες ποικιλίες ελληνικές και ξένες, μακρόχρονες ωριμάνσεις, τέλειο ψήσιμο και πυκνή νοστιμιά. Οφείλω να κάνω ξεχωριστή μνεία σε μια υπέρπυκνης νοστιμιάς σπαλομπριζόλα ωρίμανσης από μια ράτσα της Γασκώνης που μας πρότεινε στην τελευταία μας επίσκεψη ο πανταχού παρών ιδιοκτήτης του Γιώργος Τσιλιγκίρης: ίσως το νοστιμότερο μοσχαρίσιο κρέας που έχω δοκιμάσει ποτέ. Γενικότερα, επειδή είναι σαφές ότι εδώ γνωρίζουν και τιμούν το κρέας, καλό είναι να ζητήσει και εμπιστευθεί κανείς τις προτάσεις τους.

Για τα γλυκά δεν μπορώ να εκφέρω άποψη διότι δεν έχω δοκιμάσει ο ίδιος (αν και οι συνδαιτυμόνες έχουν αποφανθεί ότι είναι πολύ ικανοποιητικά). Ωστόσο, αξίζει να καταφέρει κανείς να κρατήσει λίγο χώρο στο στομάχι έτσι ώστε, αντί επιδορπίου, να δοκιμάσει κάποιο από τα θαυμάσια ντόπια τυριά μικρών παραγωγών, όπως ένα απλώς τέλειο κασέρι από τη Σαμοθράκη που έτυχε να δοκιμάσω.

Η κάβα του στέκεται επάξια στο ύψος του φαγητού, με πολύ καλές και διόλου προφανείς επιλογές τόσο από ελληνικούς όσο και διεθνείς αμπελώνες (με ιδιαίτερη έμφαση στη Νότια Αφρική) - και πολύ καλά κοστολογημένη, επίσης.

Το σέρβις σε όλα του τα στάδια, συμπεριλαμβανομένης της υποδοχής, των σερβιτόρων και της συμπαθέστατης σομμελιέ, είναι πάρα πολύ καλό, επαγγελματικό αλλά με χαμόγελο και φιλική διάθεση, γνώση και ευγένεια και χωρίς καμιά προσποίηση, φορτικότητα ή διάθεση σνομπισμού. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει η πολύ προσεγμένη και ταιριαστή στο χώρο μουσική επένδυση.

Τιμές: Ένα ζευγάρι θέλει περίπου 100 ευρώ για να φάει πολύ καλά και να μοιραστεί ένα μπουκάλι καλό κρασί (εννοείται όχι από τα ακριβότερα του καταλόγου). Σε μεγαλύτερες παρέες το κατά κεφαλήν κόστος είναι χαμηλότερο. Σίγουρα μπορεί να φάει κανείς και φτηνότερα, ειδικά αν επιλέξει κάποιο μενού, ωστόσο το ίδιο εύκολα μπορεί και να παρασυρθεί και να "ξεφύγει". Σε απόλυτες τιμές δεν είναι ένα φτηνό εστιατόριο, ειδικά για τις μέρες μας. Ωστόσο, δεδομένου του χώρου και της θέσης, του επιπέδου της εξυπηρέτησης και κυρίως του αναμφισβήτητα υψηλού κόστους των πρώτων υλών του, το value for money του εστιατορίου είναι πολύ καλό. Και αυτό μετράει.

Αν θα ήθελα να δω κάτι ακόμη, αυτό θα ήταν ένα-δυο μη κρεοφαγικά πιάτα επιπλέον (αν, κι εδώ που τα λέμε, κάποιος μη κρεοφάγος δεν έχει λόγο να βρεθεί εκεί, ωστόσο σε παρέες συμβαίνει συχνά). Κι ίσως έναν ακόμη χώρο, πλην του μπαρ, όπου θα μπορούσε κάποιος απλώς να απολαύσει κάποιο από τα πολύ ωραία κρασιά του με τη συνοδεία πχ. ενός τυριού.

Εν τέλει, το εστιατόριο συνιστάται ανεπιφύλακτα. Συγχαρητήρια, συνεχίστε έτσι!

Ευχαριστούμε, Yiannis S
Ο/η telemachos_pr, Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων του Τηλέμαχος, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 9 Μαρτίου 2018

Αγαπητέ Yianni S,
ευχαριστούμε για την κριτική σας και νιώθουμε ιδιαίτερα υπερήφανοι που καταφέρνουμε να σταθούμε αντάξιοι των προσδοκιών σας! Είμαστε πάντα πιστοί στη φιλοσοφία της αυθεντικής κρεατοφαγίας ενώ πιστεύουμε ότι η διαφορά δεν βρίσκεται μόνο στη λεπτομέρεια, αλλά στη γνώση, το μεράκι και την ποιότητα χωρίς συμβιβασμούς!

Η κριτική γράφτηκε 6 Μαρτίου 2018

Εξαιρετικό φαγητο σε ιδιαιτερο περιβάλλον, με πολυ καλό service. Ακριβό , ιδιαίτερα ακριβα τα κρασια.

Ευχαριστούμε, John D
Ο/η telemachos_pr, Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων του Τηλέμαχος, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 8 Μαρτίου 2018

Αγαπητέ John D,
Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Στόχος μας είνια να παρέχουμε πάντα την καλύτερη ποιότητα στους πελάτες μας!

Η κριτική γράφτηκε 5 Μαρτίου 2018

Αν θέλεις να μεταφερθείς για ένα βράδυ στη παλιά Αστική Αθήνα θα πρέπει να δειπνήσεις στο ‘Τηλέμαχος Athens’.
Από την πρώτη στιγμή που περνάς το κατώφλι του εστιατόριου ο χώρος και η μουσική σε μεταφέρουν σε μια άλλη εποχή.

Η πρώτη μου επαφή ήταν ένα βράδυ του Νοεμβρίου. Επισκεφτήκαμε το Τηλέμαχος Athens με την παρέα μου. Ήμουν αρκετά διστακτική διότι το κρέας δεν είναι στις πρώτες επιλογές μου, για φαγητό.

Μας υποδέθηκε το προσωπικό που ήταν χαμογελαστό και ευγενικό, όχι επιτηδευμένο. Ο επαγγελματισμός και οι γνώσεις τους φάνηκαν από την πρώτη στιγμή με την σωστή πρόταση των κρασιών που έγινε.

Το δείπνο μας ξεκίνησε με το ανεπανάληπτο tartare, κομμένο στο χέρι, και carpaccio και τα δύο από μοσχαρίσιο κρέας Fassona Piemontesse, συνοδευόμενα με Hoopendurg wine αφρώδες κρασί από το νότιο ημισφαίριο. Τέλειος συνδυασμός. Από σαλάτες δοκιμάσαμε τα βραστά λαχανικά και την πολύ ενδιαφέρουσα, πολύχρωμη Κειλ. Και οι δύο ήταν καταπληκτικές.

Συνεχίσαμε για κυρίως με Σουβλάκι μαύρου χοίρου ψημένο μέτριο προς κάλο, φιλεταρισμένο πρόβατο medium rare ( πρώτη φορά δοκίμαζα πρόβατο που δεν είχε καθόλου έντονη οσμή, ήταν έκπληξη) και ένα T-Bone ψημένο rare. Όλα αυτά με την συνοδεία ενός Nostos Manousakis 2010. Όλα τα κρέατα ήρθαν ψημένα σωστά όπως τα είχαμε παραγγείλει.

Για το τέλος, θα ήθελα να αναφερθώ στον δημιουργό αυτού του στολιδιού τον πάντα χαμογελαστό κ. Τσιλιγκίρη, που κατά την διάρκεια της βραδιάς μας κέρασε την υπέροχη χειροποίητη τυρόπιτα με τα 5 τυριά και για κλείσιμο του δείπνου το Απόσταγμα από Φραγκόσυκο από το Κτήμα Σιγάλα.

Φυσικά έχουμε πάει και θα ξαναπάμε!
Σας ευχαριστούμε πολύ!!

Ευχαριστούμε, 2010RAGA
Ο/η telemachos_pr, Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων του Τηλέμαχος, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 6 Μαρτίου 2018

Αγαπητέ/ή 2010RAGA
ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! Είναι ωραίο να αναγνωρίζεται η βαθιά γνώση και αγάπη μας για το κρέας, η αυθεντικότητα του χώρου μας και η προσοχή που δίνουμε σε κάθε λεπτομέρεια! Μας εμπνέετε να συνεχίσουμε και να γινόμαστε κάθε μέρα καλύτεροι!

Η κριτική γράφτηκε 5 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ειναι ο ναος του κρεατοφαγου!!
Μαγαζι με παραδοση που την μετεφερε και στο κεντρο!! Για να μην τρεχουμε στα βορεια για να φαμε κατι καλο!!
Ποιοτητα στις πρωτες υλες οσο και στο σερβις!!!
Το ψησιμο οπως ακριβως το θες!!!
Οι τιμες λιγο τσιμπιμενες αλλα τον ναο πρεπει να τον στηριζεις!!
Τελος αρκετα καλη λιστα κρασιων.
Καλη απολαυση

Ευχαριστούμε, euroxx t

Αγαπητέ eueoxx t
ευχαριστούμε για την κριτική σου! Είμαστε πάντα πιστοί στη φιλοσοφία της αυθεντικής κρεατοφαγίας και θέλουμε να προσελκύουμε τους πιο φανατικούς φίλους της που γίνονται, με τη σειρά τους, πιστοί της γαστρονομίας "Τηλέμαχος"!

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018

Ωραίος χώρος με ευχάριστη μουσική και εξαιρετικό σέρβις. Δοκιμάσαμε φιλέτο και βοδινή σπαλομπριζόλα. Πολύ.καλό κρέας αλλά βρίσκει κανείς παρόμοια ποιότητα (δεν αναφέρομαι στα εισαγόμενα και τα μακράς παλαίωσης) σε λιγότερο εντυπωσιακούς χώρους με σημαντικά χαμηλώτερες τιμές. Η λίστα κρασιών υπερτιμημένη αλλά με αξιόλογες επιλογές. Με 2 μπουκάλια κρασί (απο τα οικονομικότερα) για 6 άτομα , με μετρημένες επιλογές στα κρεατικά και χωρίς υπερβολές στα πρώτα και τα γλυκά (μόνο 2 μερίδες) ο λογαριασμός ξεπέρασε τα 50€ το άτομο. Το βρίσκω υπερβολικό.

2  Ευχαριστούμε, 210makism

Αγαπητέ 210makism
ευχαριστούμε για την κριτική σας! Η αγάπη μας για το καλό φαγητό μας έχει οδηγήσει να επιλέγουμε τα καλύτερα κρέατα από premium ράτσες ζώων που εκτρέφονται με βότανα και όχι με ζωοτροφές. Οι τιμές στις οποίες προσφέρουμε τα πιάτα μας είναι ανάλογες αυτής της ποιότητας, στην οποία θέλουμε να παραμείνουμε πιστοί, χωρίς να συμβιβαστούμε!

Τηλέμαχος: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Τηλέμαχος: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!