“Εξαιρετικη ατμοσφαιρα”
Κριτική για: Τηλέμαχος

Τηλέμαχος
Κράτηση με OpenTable
Το εστιατόριο Τηλέμαχος δεν έχει διαθεσιμότητα για την ώρα που ζητήσατε. Επιλέξτε διαφορετική ώρα ή αναζητήστε εστιατόρια με διαθεσιμότητα.
Η ώρα που επιλέξατε έχει ήδη παρέλθει.
Γειτονιά: Σύνταγμα
Περιγραφή: Αυθεντική εμπειρία κρέατος Η πρώτη ύλη έχει καθοριστική βαρύτητα στο Τηλέμαχος Athens. To tartar κόβεται στο χέρι και οι παραδοσιακές ψησταριές, η rotisserie και ο φούρνος Josper ψήνουν κάθε κομμάτι με περισσή ακρίβεια. Αρνί και πρόβατο, μαύρος χοίρος, μοσχάρι και βοδινό από ελληνικές φάρμες φυσικής, παραδοσιακής κτηνοτροφίας, αλλά και τρυφερό αμερικάνικο Black Angus και βελούδινη, βουτυράτη ιταλική Fassona Piemontese, κλασικές και ασυνήθιστες κοπές και σιτέματα, όλα παίζουν το ρόλο τους σε ένα πολυεπίπεδο σενάριο με έντονο ελληνικό χρώμα. Η μοναδική συλλογή μας από ελληνικά αλλαντικά βάζει τις τελικές ψηφίδες σε ένα συναρπαστικό κρεατικό ταμπλό που καλύπτοντας όλες τις πιθανές γευστικές αποχρώσεις από το Τ-Βοne και την Picanha μέχρι το κοκορέτσι ή τον πρόβειο παστουρμά μακράς ωρίμανσης είναι δύσκολο να σε αφήσει ασυγκίνητο.
Η κριτική γράφτηκε 6 Μαρτίου 2018

Εξαιρετικό φαγητο σε ιδιαιτερο περιβάλλον, με πολυ καλό service. Ακριβό , ιδιαίτερα ακριβα τα κρασια.

Ευχαριστούμε, John D
Ο/η telemachos_pr, Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων του Τηλέμαχος, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 8 Μαρτίου 2018

Αγαπητέ John D,
Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Στόχος μας είνια να παρέχουμε πάντα την καλύτερη ποιότητα στους πελάτες μας!

Η κριτική γράφτηκε 5 Μαρτίου 2018

Αν θέλεις να μεταφερθείς για ένα βράδυ στη παλιά Αστική Αθήνα θα πρέπει να δειπνήσεις στο ‘Τηλέμαχος Athens’.
Από την πρώτη στιγμή που περνάς το κατώφλι του εστιατόριου ο χώρος και η μουσική σε μεταφέρουν σε μια άλλη εποχή.

Η πρώτη μου επαφή ήταν ένα βράδυ του Νοεμβρίου. Επισκεφτήκαμε το Τηλέμαχος Athens με την παρέα μου. Ήμουν αρκετά διστακτική διότι το κρέας δεν είναι στις πρώτες επιλογές μου, για φαγητό.

Μας υποδέθηκε το προσωπικό που ήταν χαμογελαστό και ευγενικό, όχι επιτηδευμένο. Ο επαγγελματισμός και οι γνώσεις τους φάνηκαν από την πρώτη στιγμή με την σωστή πρόταση των κρασιών που έγινε.

Το δείπνο μας ξεκίνησε με το ανεπανάληπτο tartare, κομμένο στο χέρι, και carpaccio και τα δύο από μοσχαρίσιο κρέας Fassona Piemontesse, συνοδευόμενα με Hoopendurg wine αφρώδες κρασί από το νότιο ημισφαίριο. Τέλειος συνδυασμός. Από σαλάτες δοκιμάσαμε τα βραστά λαχανικά και την πολύ ενδιαφέρουσα, πολύχρωμη Κειλ. Και οι δύο ήταν καταπληκτικές.

Συνεχίσαμε για κυρίως με Σουβλάκι μαύρου χοίρου ψημένο μέτριο προς κάλο, φιλεταρισμένο πρόβατο medium rare ( πρώτη φορά δοκίμαζα πρόβατο που δεν είχε καθόλου έντονη οσμή, ήταν έκπληξη) και ένα T-Bone ψημένο rare. Όλα αυτά με την συνοδεία ενός Nostos Manousakis 2010. Όλα τα κρέατα ήρθαν ψημένα σωστά όπως τα είχαμε παραγγείλει.

Για το τέλος, θα ήθελα να αναφερθώ στον δημιουργό αυτού του στολιδιού τον πάντα χαμογελαστό κ. Τσιλιγκίρη, που κατά την διάρκεια της βραδιάς μας κέρασε την υπέροχη χειροποίητη τυρόπιτα με τα 5 τυριά και για κλείσιμο του δείπνου το Απόσταγμα από Φραγκόσυκο από το Κτήμα Σιγάλα.

Φυσικά έχουμε πάει και θα ξαναπάμε!
Σας ευχαριστούμε πολύ!!

Ευχαριστούμε, 2010RAGA
Ο/η telemachos_pr, Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων του Τηλέμαχος, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 6 Μαρτίου 2018

Αγαπητέ/ή 2010RAGA
ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! Είναι ωραίο να αναγνωρίζεται η βαθιά γνώση και αγάπη μας για το κρέας, η αυθεντικότητα του χώρου μας και η προσοχή που δίνουμε σε κάθε λεπτομέρεια! Μας εμπνέετε να συνεχίσουμε και να γινόμαστε κάθε μέρα καλύτεροι!

Η κριτική γράφτηκε 5 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ειναι ο ναος του κρεατοφαγου!!
Μαγαζι με παραδοση που την μετεφερε και στο κεντρο!! Για να μην τρεχουμε στα βορεια για να φαμε κατι καλο!!
Ποιοτητα στις πρωτες υλες οσο και στο σερβις!!!
Το ψησιμο οπως ακριβως το θες!!!
Οι τιμες λιγο τσιμπιμενες αλλα τον ναο πρεπει να τον στηριζεις!!
Τελος αρκετα καλη λιστα κρασιων.
Καλη απολαυση

Ευχαριστούμε, euroxx t

Αγαπητέ eueoxx t
ευχαριστούμε για την κριτική σου! Είμαστε πάντα πιστοί στη φιλοσοφία της αυθεντικής κρεατοφαγίας και θέλουμε να προσελκύουμε τους πιο φανατικούς φίλους της που γίνονται, με τη σειρά τους, πιστοί της γαστρονομίας "Τηλέμαχος"!

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018

Ωραίος χώρος με ευχάριστη μουσική και εξαιρετικό σέρβις. Δοκιμάσαμε φιλέτο και βοδινή σπαλομπριζόλα. Πολύ.καλό κρέας αλλά βρίσκει κανείς παρόμοια ποιότητα (δεν αναφέρομαι στα εισαγόμενα και τα μακράς παλαίωσης) σε λιγότερο εντυπωσιακούς χώρους με σημαντικά χαμηλώτερες τιμές. Η λίστα κρασιών υπερτιμημένη αλλά με αξιόλογες επιλογές. Με 2 μπουκάλια κρασί (απο τα οικονομικότερα) για 6 άτομα , με μετρημένες επιλογές στα κρεατικά και χωρίς υπερβολές στα πρώτα και τα γλυκά (μόνο 2 μερίδες) ο λογαριασμός ξεπέρασε τα 50€ το άτομο. Το βρίσκω υπερβολικό.

2  Ευχαριστούμε, 210makism

Αγαπητέ 210makism
ευχαριστούμε για την κριτική σας! Η αγάπη μας για το καλό φαγητό μας έχει οδηγήσει να επιλέγουμε τα καλύτερα κρέατα από premium ράτσες ζώων που εκτρέφονται με βότανα και όχι με ζωοτροφές. Οι τιμές στις οποίες προσφέρουμε τα πιάτα μας είναι ανάλογες αυτής της ποιότητας, στην οποία θέλουμε να παραμείνουμε πιστοί, χωρίς να συμβιβαστούμε!

Η κριτική γράφτηκε 24 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Παρασκευη βράδυ κ είχαμε κάνει κράτηση για τέσσερις. Δεν ήταν η πρώτη φορα αλλα κ αυτη την φορα ανυπομονουσαμε να γευτούμε τις μοναδικές γεύσεις του ‘’Τηλεμαχος ‘’
Μπαίνοντας Σ αυτη την λιτή αλλα με πολυ γουστο σάλα σε συνεπαίρνουν οι γαργαλιστικές μυρωδιές του ψημένου κρέατος της πολυ καλής μουσικής
Καθήσαμε στην Ροτόντα κ παραγγείλαμε με την βοήθεια του ευγενικού κ πρόθυμου σέρβις κ όπως παντα εξυπηρετικοτατου
Στην αρχή ήρθε η τελεια τυρόπιτα το εξαιρετικό καρπάτσιο κ σαλάτες
Η κειλ ειναι αγαπημένη μου με διαφορα λαχανικά κ ντρεσινγκ πορτοκαλιού που συνόδευε τελεια την Dry Aged βοδινη σπαλομπριζολα το φιλέτο chateubrian που ήταν πολυ νόστιμο κ άψογα ψημένο όπως ακριβώς το είχαμε ζητήσει
Αυτο που μας τρέλανε ήταν το tartar απο Ιταλικό φιλέτο fassone priemontesse ( όπως μας ενημέρωσαν)
Για την επιλογή του κρασιού μας συμβούλεψε σομελιέ κ ήταν μια άριστη επιλογή για οτι φάγαμε απ την ενημερωμένη κ ψαγμένη κάβα του ‘’Τηλεμαχος ‘’ με κρασιά απ ολο τον κόσμο !!
Τα γλυκά κ αυτα ‘’ πειραγμένα ‘’ κ αυτα πεντανόστιμα
Η βραδια μας έκλεισε με κερασμένα απ τον ιδιοκτήτη παλαιωμενα αποστάγματα απο συλλεκτικές κ σπάνιες ετικέτες
Περάσαμε καταπληκτικά φάγαμε κ ήπιαμε υπέροχα με τιμές ανάλογα με την εξαιρετική ποιότητα κ κυρίως σε ένα πολιτισμένο κ άκαπνο περιβάλλον
Πραγματικά ευχαριστούμε

Ευχαριστούμε, Αγαθη Φ
Ο/η telemachos_pr, Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων του Τηλέμαχος, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 28 Φεβρουαρίου 2018

Αγαπητή Αγαθή Φ
σε ευχαριστούμε για την κριτική σου και την εκτίμηση που τρέφεις στην καλή κουζίνα, τα ψαγμένα κρασιά και τα ιδιαίτερα γλυκά! Όλα αυτά που μας κάνουν περήφανους κάθε μέρα για όσα μπορούμε και προσφέρουμε στους πελάτες μας! Με χαρά θα σας εξυπηρετήσουμε ξανά!!

Τηλέμαχος: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Τηλέμαχος: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!

;