Tripadvisor
Αθήνα

“Ένα φανταστικό γαστρονομικό ταξίδι γεύσεων”
Κριτική για: Σπονδή

Σπονδή
Κλείστε τραπέζι
Κουζίνες: Γαλλική
Καλό για: Επαγγελματικές συναντήσεις, Ειδικές περιστάσεις, Ρομαντικό
Επιλογές δείπνου: Αργά τη νύχτα, Δείπνο, Κρατήσεις
Γειτονιά: Παγκράτι
Περιγραφή: Κομψότητα, αυθεντικότητα και αισθητική Αυτές είναι οι λέξεις που συνοψίζουν την ατμόσφαιρα και τη φιλοσοφία της Σπονδής. Δημιουργία του Απόστολου Τραστέλη το 1996, είναι πια σημείο αναφοράς για την Ελλάδα. Στα πιάτα μας χρησιμοποιούμε τα πιο φρέσκα προϊόντα και για αυτό το λόγο, τα μενού αλλάζουν ανάλογα με τα προϊόντα της εποχής, αλλά βέβαια και τη δημιουργική έμπνευση του σεφ μας. Ακροβατεί ανάμεσα στην παράδοση και το ταλέντο, στην κλασσική και τη μοντέρνα Γαλλική κουζίνα. Η παρουσίαση των πιάτων του ικανοποιεί την όραση, με φίνα αρώματα και μια δόση εξωτισμού στη γεύση. Αυτές οι δημιουργίες του σεφ μας, σερβίρονται εξαιρετικά από μια ενημερωμένη ομάδα σέρβις, μέσα σε ένα μοντέρνο πλαίσιο αισθητικής, όπως ταιριάζει σε ένα μέλος των “Les Grandes Tables du Monde”.
Η κριτική γράφτηκε πριν από 3 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφτήκαμε την Σπονδή ένα βράδυ Τρίτης. Ήταν όλα τέλεια, από το γλυκό καλωσόρισμα στην είσοδο, την όμορφη και ζεστή διακόσμηση του μαγαζιού, το φανταστικό σέρβις και τα υπέροχα πιάτα. Highlights στο μενού ήταν τα υπέροχα χτένια και η ελληνική λευκή τρούφα, πιάτα πραγματικά ονειρέμενα. Αξίολογες ετικέτες κρασιού σε απόλυτη αρμονία με τα πιάτα μας και πολύ εντυπωσιακά γλύκα για το κλείσιμο. Θα πρέπει να αναφερθεί ακόμη και οι ποικιλία των τυριών που διαθέτει το μαγαζί (φάγαμε το πιο ωραίο bluecheese που έχουμε φάει ποτέ). Σε ευχαριστούμε Σπονδή!

Ημερομηνία επίσκεψης: Νοέμβριος 2019
Ευχαριστούμε, ps_martha

Η κριτική γράφτηκε πριν από 4 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφτηκαμε το εστιατόριο με το dine athens, επομένως είχε συγκεκριμένο μενού. Συνοδευσαμε τα πιάτα με 3 ειδών κρασιά, αναλόγως με το πιάτο, το οποίο προτάθηκε από το σερβιτόρο και δεν το μετανιώσαμε! Οι σάλτσες είναι φοβερές, όλα εύγευστα και πολύ ποιοτικά. Κάποια πιάτα ήταν πολύ πρωτότυπα και ευφάνταστα. Το προσωπικό ευγενεστατο και προσιτό. Ο χώρος είναι εντυπωσιακός, πρόκειται για νεοκλασικό στο Παγκράτι, πολύ περιποιημένο. Αξίζει να το δοκιμάσει κανείς έστω και μια φορά για την εμπειρία.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιανουάριος 2020
Ευχαριστούμε, Eirini_avr

Δεν νομίζω ότι στο συγκεκριμένο εστιατόριο μπορεί κάποιος να φύγει δυσαρεστημένος από κάτι.
Πολύ καλό περιβάλλον και ευγενέστατο προσωπικό.
Όσο για την κουζίνα, νομίζω ότι τα σχόλια περιττεύουν.
Πήγαμε με το "dine athens" και έτσι τα χρήματα ήταν πολύ λίγα γι αυτό που γευτήκαμε

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιανουάριος 2020
Ευχαριστούμε, ksouris1
Η κριτική γράφτηκε 19 Ιανουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο με τον σύζυγό μου επ'ευκαιρία της επετείου μας.
Το νεοκλασικό στο οποίο στεγάζεται είναι εξαιρετικό,το ίδιο και ο κήπος του.
Καθίσαμε μέσα, σε ένα ξεχωριστό χώρο με δύο τραπέζια, οπότε απολαύσαμε την ιδιωτικότητα που μας παρείχε.
Η διακόσμηση και τα χρώματα προσδίδουν μια ζεστασιά και μία πολυτέλεια χωρίς να είναι "δήθεν".
Υπάρχουν μενού a la carte ,με πολλά πιάτα.Ό,τι δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό.
Πραγματικά υψηλή γαστρονομία χωρίς
δήθεν gourmet.
Το προσωπικό άριστα εκπαιδευμένο, πολύ ζεστό και φιλικό, κυριολεκτικά μας "κακόμαθε ".Η υπεύθυνη του τραπεζιού έκανε μία ευγενική χειρονομία λόγω της επετείου μας.Τα γλυκά είναι υπέροχα.
Πολύ ευγενικό το ότι υπάρχει και κέρασμα στο τέλος.
Τελικά τα αστέρια Michelin δεν είναι τυχαία υπόθεση.
Πραγματικό μάθημα επαγγελματισμού για τα δήθεν gourmet εστιατόρια με τις
υπερβολικές τιμές και το αγενές προσωπικό.
Να σημειώσω ότι η "Σπονδή " είναι ακριβό εστιατόριο αλλά πραγματικά αξίζει τα χρήματα που πληρώνεις.
VALUE FOR MONEY!
+++ :Υπάρχει παρκαδόρος και δεν ταλαιπωρείσαι να παρκάρεις.
Συγχαρητήρια σε ιδιοκτησία , σεφ,προσωπικό.

Ημερομηνία επίσκεψης: Δεκέμβριος 2019
Ευχαριστούμε, KonstantinosP226
Η κριτική γράφτηκε 22 Δεκεμβρίου 2019

Εξαιρετικό εστιατόριο σε πολύ ωραίο χώρο!!!! Πολύ όμορφο με πολλές και πολύ καλές επιλογές. Ωραίο φαγητό.

Ημερομηνία επίσκεψης: Νοέμβριος 2019
Ευχαριστούμε, MariaKoulourii

Σπονδή: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Σπονδή: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!