“Σημείο αναφοράς!!!”

La Mallorquina
Επιλογές δείπνου: Αργά τη νύχτα, Πρωινό
Γειτονιά: Τσέντρο
Η κριτική γράφτηκε 24 Απριλίου 2017

Παρότι για εμάς του Έλληνες μπορεί να μας φανεί λίγο ξενικό το ότι κάποιος μπορεί να φάει ένα γλυκό κυριολεκτικά στο πόδι, αυτό το παραδοσιακό ζαχαροπλαστείο αποτελεί σημείο αναφοράς για τις συνήθειες των Μαδριλένων. Τα περισσότερα γλυκά είναι πολύ απλά στη σύλληψη και την εκτέλεση, με καλές πρώτες ύλες, που αποτελούν "παραδοσιακά" εδέσματα. Το περιβάλλον (επάνω στην κύρια σάλα στο πατάρι) είναι άκρως αντιπροσωπευτικό για το πως εννοούν οι Ισπανοί έναν χαλαρό καφέ με γλυκό. Προτιμήστε το για να "μπείτε" λίγο σε αυτήν την ιεροτελεστία.

Ευχαριστούμε, theopao

Η κριτική γράφτηκε 14 Φεβρουαρίου 2016

Πάνω στην Puerta del Sol βρίσκεται το εξαιρετικό αυτό ζαχαροπλαστείο το οποίο είναι μικρό και πάντα γεμάτο από κόσμο. Στο επάνω μέρος έχει ένα χώρο για να καθίσει κάποιος αλλά είναι δύσκολο να βρεις θέση. Για το λόγο αυτό παίρνεις το γλυκό σου στο χέρι. Δοκίμασα το γλυκό napolitanas de drema και το βρήκα εξαιρετικό και πολύ φτηνό αφού στοίχισε 1,30 ευρώ. Έτρωγα 2 κάθε ημέρα. Ένα το πρωί και ένα το βράδυ. Δοκίμασα και το γλυκό napolitanas de chocolata το οποίο δεν μου άρεσε όπως αυτό με την κρέμα. Έχει επίσης πάρα πολλά άλλα γλυκά για να δοκιμάσει κάποιος.

Ευχαριστούμε, ANASTASIOS P
Η κριτική γράφτηκε 26 Οκτωβρίου 2015

Παρόλες τις καλές κριτικές που είχαμε διαβάσει και τις όμορφες μυρωδιές που έβγαιναν από το χώρο προσκαλώντας μας, όταν τελικά το επισκεφτήκαμε ήταν πραγματική απογοήτευση. Εκανε κρύο και έβρεχε, οπότε ένας ζεστός καφές με τη συνοδεία γλυκού φαινόταν καλή ιδέα.Κινηθήκαμε προς τον πάνω όροφο που έχει τραπέζια αλλά ένα γκαρσόνι μας σταμάτησε λέγοντας πως είναι γεμάτο.Αποφασίσαμε να πάρουμε κάτι στο χέρι.Και ήταν στην κυριολεξία στο χέρι αφού μας έδωσαν τα γλυκά σε χαρτοπετσέτες.Όταν είδαμε κάποιες παρέες να φεύγουν προσπαθήαμε εκ νέου να βρούμε τραπέζι να καθίσουμε. Το ίδιο γκαρσόνι μας είπε πως δε μπορούμε να καθίσουμε αφού έχουμε ήδη αγοράσει κάτι για το δρόμο.Παρόλο που απαντήσαμε πως θέλουμε να ξαναπαραγγείλουμε και θέλουμε να πάρουμε καφέ και ίσως και κάποιο γλυκό ακόμα, ενώ αυτά που είχαμε ήδη αγοράσει θα μπορούσε να μας τα βάλει να τα πάρουμε μαζί φεύγοντας, αρνήθηκε να πάρει την παραγελία μας και μας έδιωξε.

2  Ευχαριστούμε, KaterinaKaragianni
Η κριτική γράφτηκε 27 Ιουλίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Η κριτική γράφτηκε 6 Ιουνίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

La Mallorquina: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Μαδρίτη, Μαδρίτη (Περιοχή)

La Mallorquina: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!