Η κριτική έγινε: 6 Σεπτεμβρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μία από τις χειρότερες ταξιδιωτικές εμπειρίες που είχαμε εδώ και 20 χρόνια. Είχαμε κάνει κράτηση για δίκλινο δωμάτιο με διπλό κρεβάτι. Φθάνουμε στο κατάλυμα 15:00 και το δωμάτιο δεν ήταν έτοιμο προς παράδοση. Καθόμαστε μέσα στο ήλιο στην οικογενειακή ταβέρνα μέχρι μα ετοιμαστεί το δωμάτιο. Μετά από 1 ώρα ( και αφού έψαχνα τον ιδιοκτήτη στο τηλέφωνο ) μας δώσανε λάθος δωμάτιο με 2 μόνα κρεβάτια. Η απάντηση της μητέρας της οικογένειας « εμένα αυτό μου είπαν να σας δώσω και δεν υπάρχει ούτως η άλλως διαθέσιμο άλλο δωμάτιο». Σε επανειλλημένες οχλήσεις μου να μιλήσω με τον υιό της οικογένειας ο οποίος είναι υπεύθυνος για τα δωμάτια η απάντηση που πήρα ήταν « και εμείς τον ψάχνουμε». Τον βρήκα στο τηλέφωνο μετά από 3 ώρες και αρκετές κλήσεις μου προς τον αριθμό κινητού που μου είχε δώσει. Μου δικαιολογήθηκε ότι έγινε λάθος και θα γίνει άμεσα αλλαγή δωμάτιου. Όντως και έγινε. Διπλό κρεβάτι, αυτή τη φορά όμως σε ένα βρόμικο δωμάτιο με τρίχες στο πάτωμα. Ξεπερνώντας και αυτό το μειονέκτημα είπαμε να κάνουμε ένα ντουζ. Οι πετσέτες που ήταν στο δωμάτιο και πάνω στο κρεβάτι (2 από τις 4) ήταν βρεγμένες λες κι είχαν βγει 10 λεπτά πριν από το πλυντήριο. Σε οχλήση μου για στεγνές πετσέτες, η απάντηση που πήρα από όλη την οικογένεια (πλην του υπευθύνου υιού ο οποίος ήταν πάλι άφαντος) ήταν «κύριε μου κάντε λίγη υπομονή, καταλάβετε μας δεν έχουμε άλλες στεγνές πετσέτες». Μείναμε ένα βράδυ γιατί είχαμε πληρώσει προκαταβολή μια διανυκτέρευση και φύγαμε άρον άρον. Το χειρότερο από όλα δεν ήταν τα προβλήματα που υπήρξαν (μιας και θα δικαιολογούσα αρκετά από αυτά στα πλαίσια της ανεκτικότητάς μου) αλλά η χείριστη εξυπηρέτηση προς τον πελάτη. Το «κερασάκι στην τούρτα», η κυρία που καθάριζε τα δωμάτια, η οποία δεν μίλαγε ούτε Ελληνικά αλλά ούτε και Αγγλικά, και βέβαια ενώ προσπαθούσαμε μάταια να συνεννοηθούμε δεν τα καταφέραμε ποτέ. Η «μεγάλη εικόνα» που αποκομίσαμε από το κατάλυμα; «Φέτος πιάσαμε τα λεφτά μας και δεν πειράζει και να χάσουμε και ένα πελάτη!!!» Η επιχείρισή σας χρίζει άμεσα σεμινάρια εξυπηρέτησης πελατών και διαχείρισης κρίσεων. Όσο για την καθαριότητα του δωματίου, η γνωστή Ελληνική παροιμία με την ...αρχοντιά, σίγουρα δεν σας αρμόζει! Αγένεια, Βρωμιά στο δωμάτιο και Ασυνέπεια στα λόγια και στις πράξεις. Ευτυχώς η διαμονή μας σε αυτό το υπέροχο νησί συνεχίστηκε σε άλλο ξενοδοχείο με ανθρώπους που γνωρίζουν τι θα πει πελάτης και διαμονή!!!

1  Ευχαριστούμε, F8484VGgeorgep
Ο/η lpmschinousa, Ιδιοκτήτης του Meltemi Pension, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 20 Σεπτεμβρίου 2018

Καλησπέρα κύριε Γιώργο ,
Διαβάζοντας την κριτική σας , γιατί όπως θα διαπιστώσατε απαντώ σε όλους τους δυσαρεστημένους πελάτες , με λυπεί η κριτική αυτή γιατί μια κακή κριτική δεν είναι ποτέ «κακή» , μια κακόβουλη όμως εμπαθής κριτική είναι λυπηρό ...
θα αρχίσω απο την άφιξη σας που περιμένατε μέσα στον ηλιο τόσες ώρες ... δόξα το θεο κύριε Γιώργο το συγκρότημα μας έχει μια μεγάλη πέργκολα γιατί δεν καθήσατε κάτω απο αυτή ;;; Δεν νομίζω να σας απαγόρευσε κανένας απο την τόσο κακή πικογενεια μας να κάτσετε σε σκιερό μέρος ;;;
Έγινε λάθος με το δωμάτιο σας με το διπλό κρεβάτι και για κάποιες ώρες φιλοξενήθηκατε σε ένα δίκλινο δωμάτιο studio με δυο μόνα κρεβάτια , αυτό το δωμάτιο ήταν καθαρό ; Πως είναι δυνατόν το ένα δωμάτιο να είναι καθαρό και το άλλο όχι ;; Πως είναι δυνατόν εσείς ένας τέλειος άνθρωπος και τέλειος πελάτης να σκεφτήκατε τα λεφτά της προκαταβολής μπροστά στην τόσο άσχημη εικόνα των δωματίων Μελτέμι και στην άσχημη συμπεριφορά που είχατε απο εμασ Να σκεφτήκατε τα 50€ της προκαταβολής που είχατε κατάθεση και την επόμενη πριν την αναχώρηση σας μας εξοφλησατε δίνοντας στον πατέρα μου Την εξόφληση των 10€ . Εγώ στην θέση σας θα έφευγα αρον αρον χωρίς να σκεφτώ ούτε καν την προκαταβολή ....
Επίσης μου κάνει εντύπωση πως ο Πατέρας μου ο κύριος Ηλίας πριν την αναχώρηση σας σας ρώτησε συνέβη κάτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα ; Γιατί εσείς όπως αναφέρεται παραπάνω περνάτε απαντησεις αληθινές ότι ο Νικήτας ο αδελφός μου και ο υπεύθυνος των κρατήσεων απουσίαζε και αμέσως με το που έγινε το λάθος το τακτοποίησε .... εσείς γιατί δεν απαντήσατε σε έναν κύριο που έχει την ηλικια προφανώς του πατέρα σας αληθινά το σας δυσαρέστησε παρα απαντήσατε πολυ ανήσυχα «εεε δεν έμεινα ικανοποιημένος και γενικά χαλαστικα και θα φύγω «... και πετάξατε τα 10€ το υπόλοιπο του ποσού που ούτε ολόκληρη την τιμή δεν είχατε προκαταβάλλει στο τραπέζι . Και ο κύριος Ηλίας που δεν γνωρίζει τρόπους καλή συμπεριφοράς κσι είναι αντί επαγγελματιας σας είπε « όπως επιθυμείτε παιδιά καλή σας συνέχεια «, το έπρεπε ακριβώς να κανεί κύριε Γιώργο ;; Ζητήσατε κάτι που δεν σας βοήθησε ;;; Είπατε τι ακριβώς σας δυσαρέστησε και δεν διορθώθηκε;; Όσο για το κερασάκι σας στην τούρτα σας η κοπέλες της καθαριότητας δωματίων δόξα το θεο είναι πολυ υπεύθυνες , τίμιες και καθαρές , δυστυχως δεν έχουν τελειώσει το Harvard University !!!
Οι αγαπημένες μας πετσετουλες όντως ήταν νοπες γιατί λόγω της φουλ της σεζόν δεν προλαβαίναμε να τις στεγνωσουμε με το στεγνωτήριο .
Κύριε Γιώργο χαιρόμαστε που ευχαριστηθήκατε σε κάποιο άλλο κατάλυμα στην όμορφη σχοινιυσα μας δόξα το θεο και την Παναγία την Ακαθη προστάτιδα της Σχοινούσας μας είμαστε επιχείρηση απο 1991 και δόξα το θεο ανθρωπίνως υπάρχουν κσι καλές στιγμές και κακές...
Καλο φθινόπωρο !!!!

Η κριτική έγινε: 26 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Κατάλυμα μικρό, ήσυχο, καθαρό προς το τέλος του κεντρικού δρόμου του οικισμού. Μείναμε 2 νύκτες σε περίοδο αιχμής. Το προσωπικό και οι οικοδεσπότες, μια μικρή οικογενειακή επιχείρηση, ευγενικοί και πολύ εξυπηρετικοί. Θα σας υποδεχθούν στο λιμάνι για να σας οδηγήσουν εκεί και θα προσπαθήσουν να σας βοηθήσουν να περάσετε καλά. Διαθέτει τα βασικά από άποψη παρασκευής καφέ-πρωϊνού, πλην όμως ο χώρος είναι μικρός και εκτιμώ ότι θα δυσκολευθείτε λίγο. Το κατάλυμα όμως διαθέτει πολύ καλό εστιατόριο, όπου θα έχετε δυνατότητα να καλύψετε τα θέματα καφέ αλλά και φαγητού για όλες τις ώρες της ημέρας, αποτελεί δε πολύ καλή επιλογή. Θα το διαπιστώσετε από τις πολυάριθμες παρέες που κλείνουν για φαγητό εκεί. Ότι θα χρειασθείτε είναι κοντά, όπως και μερικές από τις πιο ωραίες παραλίες του νησιού. Χαλαρώστε, είστε στη Σχοινούσα. Πιστεύω ότι γι' αυτό πήγατε εκεί.

1  Ευχαριστούμε, triav
Η κριτική έγινε: 23 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Δυστηχως οι φωτογραφίες καμία σχέση με την πραγματικότητα. Το δωμάτιο ήταν παρά πολύ μικρό, βρώμικες καρέκλες, απουσία απλώστρας! Η εναλλακτική ήταν να κρεμάσουμε τις πετσέτες μας και τα μαγιό μας στις βρώμικες καρέκλες του μπαλκονιού και το πρωί να τις βρούμε γεμάτες τρίχες από τις γάτες που κυκλοφορούν ! Το ψυγείο εκτός λειτουργίας, με αποτέλεσμα να θέλει μια μέρα να πάρει μπρος και φυσικά όλες οι μυρωδιές από την ταβέρνα μπαίνουν στο δωμάτιο με αποτέλεσμα να έχουμε πάντα τα παράθυρα κλειστά ! Ακόμα και όταν ευγενικά τους ενημερώσαμε για τα προβλήματα που αντιμετωπίζαμε, αρχικά μας αγνόησαν και στην πορεία μας είπαν ότι είμαστε υπερβολικοί και πως όλα ήταν φυσιολογικά.

1  Ευχαριστούμε, Penelope T
Ο/η lpmschinousa, Ιδιοκτήτης του Meltemi Pension, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 25 Αυγούστου 2018

Όλα αυτα είμαστε εμείς κυρία Πηνελοπη !!!τρομερό !!! Να τα πάρουμε απο την αρχή όταν λέτε αγένεια τι ακριβώς εννοείτε ;;; Που σας εξυπηρετησαμε βάζοντας τα πράγματα σας στο ψυγειο της ταβέρνας μας έως ότου μπείτε στο δωμάτιο σας . Που δεν σας εξυπηρετησαμε ακριβώς όταν είπατε ότι είχατε κάνει κρατήσει με θέα και κουζινάκι κατά τα λεγόμενα σας αμέσως σας δώσαμε ματάκι για το δωμάτιο ακόμα και αλατι σας προσφέρανε που μας ζήτησε ο σύντροφος σας ... πρώτη φορά μας συμβαίνει να νας ζητάνε αλάτι τελος Πάντων ... Όσο για τις βρώμικες καρεκλιτσες μας έχετε δίκιο λάθος επιλογή κάναμε εδώ με τις καρέκλες σκηνοθέτη .. το έχουμε στα υπόψην μας να τις αλλάξουμε με την νέα σεζόν . Για την απλωστρα νομίζω πως και εδώ πραγματοποιήσαμε το αίτημα σας και τοποθετήσαμε σκηνακι ή μόνο εγώ το θυμάμαι ... το ψυγεία μας λειτουργεί με την αγαπημένη καρτούλα .. όταν την βγάζουμε απο την θέση της όλα κλείνουν αρκετα πληρώνουμε στον Κύριο Τσίπρα ... αναφέρεστε σε μυρωδιές ταβέρνας για έμας εινα ευλογημένες αλλα απέναντι απο το δωμάτιο σας υπάρχουν σπίτια που επίσης μαγειρεύουν και ψήνουν ... καλοκαίρι είναι
Παρατήρησα ότι ο εγωισμός χτύπησε κόκκινο και έγραψες και ο σύντροφος σας πάνω κάτω τα ίδια .. νομίζω ότι η τιμή των 50€ είναι αξιοπρεπέστατη για το δωμάτιο μας που παρολο που είναι μικρό δίκλινο ωστόσο γινόταν και χρήση Τρικαλινού απο την αδελφή σας που έκανε ελεύθερο κάμπινγκ ⛱ ...
Η απάντηση μου αφορά και την κριτική του κυρίου Αντώνιο ... 19/08/2018
Σε επόμενα καταλύματα να μην ξεχνάτε τα αλατοπίπερα σας !!!

Η κριτική έγινε: 20 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το δωματιο δεν πληρει τα βασικα στανταρ προκειμενου να αξιολογηθει και να διατεθει προς διαμονη. Η σχεση τιμης δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να δικαιολογει ελλειψεις και προβληματα ενος δωματιου.
Κρεββατι ημιδιπλο, ντουζιερα παρα πολυ μικρη με κουρτινα, καρεκλες βεραντας βρωμικες, ηχομονωση δωματιων καμια, και πολλλα ακομα μικρα θεματα..
Τα τουριστικα καταλυματα θα πρεπει να τηρουν καποιες ελαχιστες προδιαγραφες..

3  Ευχαριστούμε, thefirehair
Η κριτική έγινε: 2 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Τα δωμάτια ειναι καλα και φθηνά.. Ο Νεκτάριος και η αδερφη του παντα πρόθυμοι και εξυπηρετικοί!! Η αλλη κυρία όμως που ειναι εκει και μάλλον ειναι μητέρα τους, και εμπλέκεται και στην ταβέρνα που βρίσκεται κατω σπο τα δωμάτια ..χρειάζεται πραγματικά μαθήματα συμπεριφοράς και επαγγελματισμού..

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2018
2  Ευχαριστούμε, GAYROS80
Ο/η lpmschinousa, Ιδιοκτήτης του Meltemi Pension, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 11 Σεπτεμβρίου 2018

Πως είναι δυνατόν να σας αρέσει το σταφύλι και όχι το αμπέλι ...!!!
Χαιρόμαστε που μείνατε ικανοποιημένη απο τα δωμάτια μας και τις υπηρεσίες μας , όμως η αρχή όλων είναι η ΚΥΡΙΑ που είναι στην ταβερνα , η Κυρία Αναστασία η μητερα μας που δόξα το θεο κρατά την επιχείρηση τίμια και με αξιοπρέπεια απο το 1991...!!!!!!****
Ευχαριστούμε πολυ !!!!