Η κριτική γράφτηκε 18 Δεκεμβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Μακρυνίτσα!!! Καλά λένε "το μπαλκόνι του Πηλίου" και καθώς πέφτει ο ήλιος και πλησιάζει το σκοτάδι η θέα που έχεις από το αρχοντικό Μελάνθη είναι απερίγραπτη! !! Τα δωματια ομορφα και καθαρά, απο κατω υπαρχει ενας χωρος ζεστος που μπορεις να καθησεις και να απολαυσεις το καφε σου η οτι αλλο θες κοιταζοντας ολο το Βόλο. Η κ. Κική πολύ φιλόξενη, μόλις φτάσαμε μας κέρασε τσίπουρο και μας έδωσε ότι πληροφορίες χρειαζομασταν. Μα αυτό που μου άρεσε πολύ είναι ότι είχε την έννοια μας κι απ' ότι κατάλαβα με τις κουβέντες μας το ίδιο κάνει με όλους! !! Κ. Κική είστε υπέροχος άνθρωπος και έτσι να μείνετε ❤

Διαμονή: Δεκέμβριος 2017, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, dimitraThomasNakou
Η κριτική γράφτηκε 16 Δεκεμβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Πανέμορφα δωμάτια με θέα στον Παγασητικό, με προσεγμένες λεπτομέρειες στην διακόσμηση και μια «σπιτονοικοκυρά» με διάθεση να εξυπηρετήσει κάθε ερώτημα και επιθυμία.
Κάπως ιδιαίτερο το πρωινό που ήταν κατώτερο των προσδοκιών μας.

Διαμονή: Οκτώβριος 2017, ταξίδι για επαγγελματικούς σκοπούς
Ευχαριστούμε, pepla l
Η κριτική γράφτηκε 14 Νοεμβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Εξαιρετική θεα, ευρυχωρο και καθαρό δωματιο, υπέροχο πρωινό με ντόπια προιοντα . Η κυρια Κικη φιλόξενη, πρόθυμη να σε ευχαριστήσει και να ενημερώσει για όλα τα υπέροχα μέρη του Πηλίου. Θα ξαναπάω σιγουρα

Διαμονή: Νοέμβριος 2017, ταξίδι με οικογένεια
Ευχαριστούμε, Μαρια Κ
Η κριτική γράφτηκε 12 Σεπτεμβρίου 2017

Απίστευτη φιλοξενία, ευγενέστατο προσωπικό, μαγευτική θέα, το πρωινο κάθε φορά είναι μία υπέροχη γευστική έκπληξη, πεντακαθαρο, συστνεται ανεπιφύλακτα και όταν επιστρεψουμε στο πήλιο ξέρουμε που θα μείνουμε. Ευχαριστούμε για το υπέροχο τριήμερο.

• Διαμονή: Σεπτέμβριος 2017, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, Kostas N
Η κριτική γράφτηκε 18 Αυγούστου 2017

Σε μια από τις ομορφότερες θέσεις στη Μακρινίτσα, το Αρχοντικό Μελάνθη κερδίζει σίγουρα τον επισκέπτη του από την πρώτη στιγμή. Η διαμονή μας κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από τους χειμερινούς μήνες. Αντίθετα μάλιστα, η δροσιά και η έλλειψη υγρασίας της Μακρινίτσας έκανε την πενθήμερη διαμονή μας ιδιαίτερα ξεκούραστη! Παρότι σε σχετικά σχόλια προκρίνεται (γεγονός που μας προβλημάτισε), στο σημείο αυτό θα αποφύγουμε να σχολιάσουμε την (κατά τα άλλα μικρή τελικά!) απόσταση από και προς το χώρο πάρκινγκ και το ανισόπεδο της περιοχής (το οποίο δεν επηρεάζει καθόλου το αρχοντικό) καθώς θεωρούμε ότι όποιος αποφασίζει να επισκεφτεί οποιονδήποτε ορεινό προορισμό δε μπορεί να περιμένει πεδιάδες και ισόπεδους χώρους στάθμευσης. Παρότι και τέτοιοι υπάρχουν, εμείς θα σημειώσουμε ότι ο επισκέπτης έχει πληθώρα επιλογών πάρκινγκ στους δρόμους γύρω από το χωριό και στην είσοδό του (κατά την ημέρα άφιξης η ιδιοκτήτρια φροντίζει να εξασφαλίσει χώρο και να κατατοπίσει τον επισκέπτη σχετικά) και θα προτείνουμε απλά στους επισκέπτες με μικρή σχετική εμπειρία, να προτιμήσουν αντιολισθητικά παπούτσια και ελαφρές αποσκευές που μεταφέρονται εύκολα (κατά προτίμηση χωρίς ρόδες) για να μην ταλαιπωρηθούν και προκαταβάλουν τα σχόλιά τους!
Σε ό,τι αφορά την παραμονή μας, μείναμε σε ένα από τα νέα δωμάτια του Αρχοντικού (Λητώ). Την αρχική αμηχανία μας για κάποιες ελλείψεις καθησύχασε πολύ γρήγορα η ιδιοκτήτρια, η οποία έσπευσε σε λίγες ώρες να τις αποκαταστήσει όλες. Πιο μοντέρνο από τα προϋπάρχοντα και περισσότερο ευρύχωρο (χωρίς τζάκι, γεγονός που δε αφαίρεσε τίποτα από τη δική μας διαμονή, αφού ήταν άλλωστε κατά τους καλοκαιρινούς μήνες), το δωμάτιο έχει μεγάλο και άνετο, μαλακό κρεβάτι, ενώ οι υπηρεσίες καθαριότητας ήταν καθημερινές και άριστες.
Στο δωμάτιο και στους υπόλοιπους χώρους του αρχοντικού δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το ίντερνετ, το ασύρματο δίκτυο του οποίου ήταν πάντα διαθέσιμο και πολύ γρήγορο.
Ιδιαίτερη μνεία αξίζει στα προϊόντα περιποίησης, τα οποία για εμάς ήταν τα καλύτερα που έχουμε συναντήσει έως τώρα (ακόμα και σε ξενοδοχεία αρκετών αστέρων): ελληνικής παραγωγής σαπούνι, σαμπουάν και αφρόλουτρο με μέλι και πρωτεΐνες σιταριού. Η επιλογή τους από τους ιδιοκτήτες αξίζει πολλά συγχαρητήρια!!
Το πρωινό αποτελεί επίσης ένα από τα highlights του αρχοντικού: σερβίρεται σε χώρο που, όπως και οι υπόλοιποι, διατηρούν και αναδεικνύουν τα χρώματα και τις τεχνικές του τόπου, ενώ δεν είναι μονότονο καθώς κάθε μέρα ο μπουφές εμπλουτίζεται με κάτι καινούργιο/διαφορετικό!
Για τους παραπάνω λόγους δεν είναι τυχαίο που αρκετές οικογένειες (πέρα από τα ζευγάρια, όπως εμείς, που είναι άλλωστε πιο ευέλικτα) φαίνεται να επιλέγουν σταθερά για τις διακοπές τους το κατάλυμα. Σίγουρα θα το επισκεφτούμε κι εμείς ξανά!

• Διαμονή: Αύγουστος 2017, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, balkandecks