Αρχοντικό Ξανθά
Προβολή τιμών
Σας αρέσει να εξοικονομείτε χρήματα; Ψάχνουμε σε έως και 200 ιστότοπους για να βρούμε τις χαμηλότερες τιμές
Arhontika Saltis(Μακρυνίτσα)
μαριτσας(Πορταριά)
  • Πισίνα
  • Μπαρ/Lounge
Η κριτική γράφτηκε 29 Δεκεμβρίου 2017

Όλα ήταν υπέροχα, ο ξενώνας, το δωμάτιο, οι παροχές, το πρωινό, η εξυπηρέτηση και όλα πεντακάθαρα. Πολύ φιλικοί και εξυπηρετικοί οι νεαροί ιδιοκτήτες που έγιναν φίλοι μας!
Μεγάλο ατού η υπέροχη θέα. Ο ξενώνας απέχει περίπου 800 μ από το κεντρικό πάρκινγκ της Μακρυνίτσας και βλέπει από ψηλά το χωριό αλλά και ολόκληρη την περιοχή του Βόλου και τον Παγασητικό.
Από τα μέρη που πραγματικά αξίζει να ξαναπάς!

Everything was great, the guesthouse, the room, the facilities, the breakfast, the service and everything spotlessly clean. Very friendly and helpful the young owners who became our friends!
Magnificent view. The hotel is about 800 m away from the main car park of Makrinitsa and overlooks the village but also the whole area of Volos and Pagasitikos.
From the places that really deserve to be back!

Συμβουλή: Όλα τα δωμάτια είναι φωτεινά με θέα και τζάκι All rooms are bright with a view and a fireplace
  • Διαμονή: Δεκέμβριος 2017, ταξίδι με οικογένεια
3  Ευχαριστούμε, grsail
Η κριτική γράφτηκε 30 Οκτωβρίου 2017

Επιλέξαμε το Αρχοντικο Ξανθά ως προορισμό για το γαμήλιο ταξίδι μας! Ξεκινώντας από το δωμάτιο έχω να πω ότι ήταν άνετο και απέπνεε ζεστασιά, το τζάκι έτοιμο σε καθημερινή βάση από τους ιδιοκτήτες για άναμμα. Το πρωινό ήταν εξαιρετικό, κάθε μέρα με διαφορετικά εδέσματα, μεγάλης ποικιλίας και άψογης γεύσης. Η καθαριότητα του δωματίου γινόταν σε καθημερινή βάση! Χαρακτηριστικό των ιδιοκτητών η ευγένεια και η προθυμία τους! Επίσης το αρχοντικό είναι χτισμένο σε εξαιρετικό σημείο, με μοναδική θέα με ένα μαγευτικό, σχεδόν παραμυθένιο ηλιοβασίλεμα, και σε απόσταση μόλις 20 - 25 λεπτά από το κέντρο του Βόλου. Εμείς σίγουρα θα το επισκεφτούμε ξανά. Ηδη το προτείνουμε σε φίλους και γνωστούς

• Διαμονή: Οκτώβριος 2017, ταξίδι με τον/την σύντροφο
2  Ευχαριστούμε, mplatsatoura
Η κριτική γράφτηκε 18 Αυγούστου 2017

Έχοντας πια επιστρέψει από αυτές τις υπέροχες διακοπές θα μου επέτρεπα ενα δώρο σαν αυτό στον εαυτό μου θέλοντας να δω αυτο το φοβερό μέρος και το χειμώνα.Το δωμάτιο 4 κάλυψε την κάθε ανάγκη μας.!Από βεράντα μέχρι την ομορφότερη θέα.Αν θεωρείται κατι σαν ελαττωμα θα έλεγα ο δρόμος..Αστείο..Αν θες το ανεβαινεις και με κλειστα ματια μετα την πρωτη φορα.3 μέρες είναι λίγες και 700 λέξεις επίσης..!Ευχαριστώ τα παιδιά για κάθε τους πληροφορία,για κάθε τους πρωινό και για κάθε τους στιγμή..Τα άτομα που χρειαζόμουν,μαζι με τα υπέροχα μέρη ήταν ο καλύτερος συνδιασμός για να σκεφτώ να εγκατασταθώ..!χαχα Γκέλυ και Άκη σας ευχαριστούμε για όλα να είστε καλά και το μόνο σιγουρο είναι ότι θα τα ξαναπουμε!

• Διαμονή: Ιούλιος 2017, ταξίδι με τον/την σύντροφο
1  Ευχαριστούμε, Κωστας Π
Απάντηση από τη διεύθυνση:Απάντηση: 24 Αυγούστου 2017

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα τόσο καλά σας λόγια!! Θα χαρούμε πάρα πολύ να σας ξαναδούμε!

Η κριτική γράφτηκε 17 Αυγούστου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Πολύ φιλόξενοι και ευγενικοί ιδιοκτήτες που κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να σε εξυπηρετήσουν. Τρομερό πρωινό με διαλεχτά εδέσματα από τοπικούς συνεταιρισμούς, το οποίο διαφέρει από μέρα σε μέρα και έχει ιδανικές λύσεις και για χορτοφάγους. Όμορφα και γραφικά δωμάτια με πανέμορφη θέα. Ο δρόμος στα τελευταία 800 μέτρα είναι λίγο δύσκολος αλλά μετά από μια δυο φορές συνηθίζεται. Άλλωστε οι ιδιοκτήτες κάνουν μεγάλη προσπάθεια για να φτιαχτεί. Πολύ καλή σχέση ποιότητας/τιμής.

Διαμονή: Αύγουστος 2017
1  Ευχαριστούμε, Dimitra P
Απάντηση από τη διεύθυνση:Απάντηση: 24 Αυγούστου 2017

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια κορίτσια! Θα χαρούμε πραγματικά να σας ξαναδούμε και να περάσουμε μαζί σας περισσότερο χρόνο!

Η κριτική γράφτηκε 22 Ιουλίου 2017

Ταξιδέψαμε 3 άτομα στο Πήλιο και αποφασίσαμε να μείνουμε στο συγκεκριμένο κατάλυμα, που βρήκαμε μέσω ίντερνετ. Δυστυχώς, κανείς από τους "υπευθύνους" δεν έκανε τον κόπο να μας ενημερώσει ότι ο δρόμος για να φτάσει κάποιος εκεί είναι ό,τι χειρότερο!! Από τον χώρο που παρκάρουν τα αυτοκίνητα κοντά στην πλατεία της Μακρυνίτσας μέχρι εκεί πάνω είναι ένας εφιάλτης, όχι μια απλή ανηφόρα! Το αυτοκινητάκι μας, ένα καινούριο Suzuki Swift, άναψε, στάθηκε αδύνατο να ανέβει με ασφάλεια αυτή την ατέλειωτη κόντρα ανηφόρα με τα αμέτρητα νεροφαγώματα και πραγματικά κινδυνεύσαμε! Οι υπεύθυνοι του ξενοδοχείου μας καθησύχασαν ότι μπορούμε να αφήσουμε το αυτοκίνητο κάτω και ότι όταν θα θέλαμε να βγούμε θα ήταν στη διάθεσή μας για να μας κατεβάσουν στην πλατεία ή να μας βρουν ταξί! Μας κατέβασαν μόνο μια φορά το επόμενο πρωινό και μετά εξαφανίστηκαν ενώ 9 στα 10 ταξί της περιοχής μόλις άκουγαν που πρέπει να ανέβουν, έκλειναν το τηλέφωνο!! Έτσι 2 μέρες μετά αποφασίσαμε να φύγουμε αφού ήμασταν ουσιαστικά αποκλεισμένες (και αφού βρέθηκε, μετά από αμέτρητες προσπάθειες, μια ηρωική οδηγός ταξί να μας κατεβάσει στο αυτοκίνητό μας!). Σαν να μην έφταναν αυτά, μας ζήτησαν να τους πληρώσουμε τουλάχιστον μια ακόμα βραδιά, για την ακύρωση, χωρίς ούτε μια συγνώμη για την ταλαιπωρία που υποστήκαμε εξαιτίας της απόκρυψης από αυτούς ενός αντικειμενικού προβλήματος... Κατά τα άλλα, η θέα είναι όντως όμορφη, το πρωινό πολύ καλό (αν και αρχίζει να σερβίρεται μετά τις 9, υπερβολικά αργά κατά τη γνώμη μου), το δωμάτιο όμορφο αλλά στενό για τρία άτομα, άσχημη ανάμνηση το καλαθάκι της τουαλέτας που κανείς δεν άδειασε ποτέ και το χαρτί υγείας που έπρεπε να το ζητάμε. Όποιος έχει διάθεση για ...αναρρίχηση ή έχει βαρεθεί το αυτοκίνητό του και θέλει να το καταστρέψει, ας κοπιάσει! Εμείς...ποτέ ξανά!

Συμβουλή: Μην επιχειρήσετε να φτάσετε εκεί με αυτοκίνητο που δεν θέλετε να καταστρέψετε!
  • Διαμονή: Ιούλιος 2017, ταξίδι με οικογένεια
1  Ευχαριστούμε, hellasgr68
Απάντηση από τη διεύθυνση:Απάντηση: 15 Αυγούστου 2017

Καλησπέρα σας!
Ας πάρουμε τα πράγματα απ'την αρχή...
Κατ'αρχήν όταν μιλήσαμε στο τηλέφωνο σας ενημερώσαμε ότι τα τελευταία 800 μέτρα είναι ένας ανηφορικός τσιμεντόδρομος και ότι δεν είναι και τόσο καλοφτιαγμένος (όπως κάνουμε με όλους τους πελάτες μας άλλωστε) και σεις μας απαντήσατε ότι το είχατε ήδη διαβάσει σε σχόλια πελατών μας... Άρα το ότι δεν είσασταν ενήμερη λυπάμαι αλλά δεν ισχύει... Αυτό που εσείς ονομάζεται ατελείωτη ανηφόρα και εφιάλτη (να υπενθυμίσω ότι πρόκειται για 800 μέτρα) για την πλειοψηφία του κόσμου δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα εξού και η υψηλή μας βαθμολογία! Δεν υποστηρίζουμε ότι ο δρόμος είναι ο καλύτερος αλλά παρ'όλα αυτά ανεβαίνουν όλα τα αυτοκίνητα με πρώτη ταχύτητα (από χαμηλωμένα μέχρι και μηχανάκια)! Επίσης απ'τα 3 άτομα που είσασταν η μία μόνο φοβήθηκε και δεν άφηνε την οδηγό να ανεβάσει το αυτοκίνητο γιατί δεν την εμπιστευόταν ενώ εκείνη υποστήριζε ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα (κάτι που επανάλαβε αρκετές φορες)... Παρ' όλα αυτά επειδή θέλουμε να εξυπηρετούμε με τον καλύτερο τρόπο τους πελάτες μας σας προτείναμε να σας ανεβοκατεβάζουμε έμεις (κάτι που κάναμε τις 2 πρώτες μέρες τις διαμονή σας)! Σας ενημερώσαμε όμως απ'την αρχή ότι μόνο για το απόγευμα της δεύτερης μέρας δεν θα είμασταν διαθέσιμοι να σας ανεβάσουμε γιατί έπρεπε να βρεθούμε εκτός Μακρινίτσας εκτάκτως και το άτομο που θα εργαζόταν στον ξενώνα εκείνο το απόγευμα δεν διέθετε αυτοκίνητο... Απ'την επόμενη μέρα δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα να σας ανεβοκατεβάζουμε και πάλι... Να προσθέσουμε σε αυτό το σημείο ότι είμαστε κάτοχοι ενός μικρού αυτοκινήτου (daewoo matiz, '98, 800 κυβικά) και ανεβοκατεβαίνουμε καθημερινά (είτε φορτωμένοι με ψώνια απ'τον Βόλο, είτε με πελάτες που έρχονται χωρίς αυτοκίνητο μαζί με τις αποσκευές τους ) χωρίς κανένα πρόβλημα! Λυπούμαστε πολύ αλλά δεν ευθυνόμαστε εμείς ούτε για την ποιότητα του δρόμου, ούτε για την αποφασή σας να έρθετε ενώ γνωρίζατε ότι τα τελευταία 800 μέτρα δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση αλλά ούτε και για την απόφαση σας να φύγετε! Και πιστεύουμε ότι είναι λογικό να ζητήσουμε κάποια ακυρωτικά όταν σας έχουμε κάνει ήδη καλύτερη τιμή και τελικά μένει άδειο το δωμάτιο σε ένα Σαββ/κο που η Μακρινίτσα είχε 100% πληρότητα. Με βάση την πολιτική μας μπορούσαμε να κρατήσουμε περισσότερα ακυρωτικά αλλά εμείς σας ζητήσαμε μόνο την μία διανυκτεύρεση και μάλιστα στην τιμή που σας είχαμε δώσει σαν προσφορά! Δυστυχώς δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο απ' αυτό βάσει των συνθηκών...
Σχετικά με την δυσκολία να βρεθεί ταξί εκείνο το πρωινό για να μπορέσετε να φύγετε (καθώς δεν χωράγανε στο αμάξι μας όλες αυτές οι αποσκευές και 3 άτομα και εκείνη την ώρα βγάζαμε πρωινά και δυστυχώς δεν μπορούσαμε να κάνουμε 2 διαδρομές για να σας κατεβάσουμε) δεν είχε να κάνει με το γεγονός ότι δεν έρχετε κανένας οδηγός (όπως λανθασμένα ισχυρίζεστε καθώς καθημερινά περνάνε έξω απ'τον ξενώνα μας πολλά ταξί που μεταφέρουν κόσμο στο μοναστήρι της Αγ. Παρασκευής που βρίσκετε μετά από τον ξενώνα μας) αλλά με το γεγονός ότι το ζητήσατε τελευταία στιγμή το πρωί που θέλατε να αναχωρήσετε και δεν διαθέτατε καν την υπομονή να περιμένετε μία ώρα που χρειαζόντουσαν οι περισσότεροι οδηγοί για να μπορέσουν να σας εξυπηρετήσουν... Σε μία περίοδο που η Μακρινίτσα και τα τριγύρω χωριά είναι γεμάτα ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι είναι δύσκολο να βρεθεί ελεύθερο ταξί που να μπορεί αμέσως να έρθει... Παρ'όλα αυτά καταφέραμε και βρήκαμε αλλά απ'ότι ενημερωθήκαμε ύστερα είσασταν και με εκείνη ιδιαιτέρως αγενής... Τα ίδιο παράπονα ακούσαμε και απ'την ταβέρνα που πήγατε για φαγητό... Ακόμα και από πελάτες μας που διέμεναν ταυτόχρονα με σας στον ξενώνα μας...
Σχετικά με το πρωινό ισχύει ότι γενικά το σερβίρουμε απ'τις 9:00 έως τις 11:00 (κάτι που αρέσει στην πλειοψηφία των πελατών μας καθώς έρχονται για να ξεκουραστούν και να κοιμηθούν λίγο παραπάνω απ'το συνηθισμένο) αλλά πάντα ρωτάμε αν θέλουν να τους το σερβίρουμε και νωρίτερα! Υπάρχουν πελάτες που έχουν σερβιριστεί μέχρι και στις 6:30 το πρωί επειδή έπρεπε να φύγουν πολύ νωρίς. Όταν ερωτηθήκατε εσείς όμως μας είπατε ότι δεν είχατε κανένα πρόβλημα με την ώρα! Απ'την στιγμή που είχατε λοιπόν μπορούσατε να μας το πείτε όταν σας ρωτήσαμε και όχι να το σχολιάζετε σαν κάτι αρνητικό και σαν κάτι που δεν συζητήθηκε καν...
Επίσης όσον αφορά την άνεση του δωματίου αναγράφονται τα τετραγωνικά του καθενός αναλυτικά έτσι ώστε να γνωρίζει οποιοσδήποτε έρθει εκ των προτέρων αν του κάνει ο χώρος ή όχι...
Και τέλος σχετικά με το χαρτί και το καλαθάκι της τουαλέτας... είναι από τα πράγματα που αλλάζουμε και κοιτάζουμε καθημερινά...
Παρ' όλα αυτά ευχαριστούμε πολύ για την διαμονή σας στον ξενώνα μας και λυπούμαστε που δεν μείνατε ευχαριστημένοι... Ο στόχος μας είναι να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για όλους μας τους πελάτες! Και ευτυχώς μέχρι τώρα η πλειοψηφία των φιλοξενούμενων μας το αισθάνεται αυτό και επιβραβεύει τις προσπαθειές μας με τα θετικά του σχόλια και την υψηλή βαθμολογία! Κάτι που μας κάνει να νιώθουμε ιδιαιτέρως περήφανοι καθώς είμαστε καινούργιοι σ' αυτό το επάγγελμα (έχουμε ανοίξει εδώ και 8 μήνες μόνο) χωρίς προηγούμενη προυπηρεσία!
Μέχρι και σεις λέγατε τα καλύτερα λόγια για μας μέχρι που δεν μπορέσαμε μία και μόνο φορά να σας ανεβάσουμε (και σας είχαμε ενημερώσει για αυτό απ'την πρώτη στιγμή της άφιξή σας)... Εκεί άλλαξε όλη η συμπεριφορά σας απεναντί μας και αποφασίσατε να φύγετε...
Εμείς από πλευρά μας παρ' όλη την αναστάτωση που φέρατε σας ευχόμαστε στην επόμενη εκδρομή σας να καταφέρετε να βρείτε έναν ξενώνα που να ανταποκριθεί πλήρως στις ανάγκες σας και να ευχαριστηθείτε τον χρόνο σας εκεί!