StayForLong

Θετικά:

Τοποθεσία,
Πολύ ευρύχωρα δωμάτια,
Καλά στρώματα
η ευγένεια και η εξυπηρέτηση από το προσωπικού,
αξιοπρεπές βραδυνό (μπουφές),
θερμά λουτρα,
μεγάλο σαλόνι με τζάκι (πολύ καλό για χειμερινές αποδράσεις),
κοντά από την Αθήνα (2,5 ώρες),
λογικές τιμές στο μπάρ και στις υπηρεσίες σπα.

Αρνητικά:

Έντονη μυρωδιά στο μπάνιο του δωματίου,
η ταπετσαρία στο μπάνιο έχει φουσκώσει,
το μπάνιο δεν έχει θέρμανση,
1 μαξιλάρι κι αυτό λεπτό σαν φύλο τετραδίου
απαράδεκτο πρωϊνό,
χλιαρό νερό στην πισίνα των "θερμών λουτρών",
Επιτρέπεται μόνο 1 επίσκεψη την ημέρα, άνευ χρέωσης, στην πισίνα-σπα.
ΤΡΑΓΙΚΟ WiFi,
σε τριήμερο αργίας το μπαρ του ξενοδοχείου ξέμεινε απο coca cola, μεγάλα μπουκάλια νερού, περιορισμένη ποικιλία σε ποτά (2 μάρκες βότκα και 3 ουίσκι),
ο διευθυντής έκανε παρατηρήσεις στους πελάτες που έπιναν, στο σαλόνι, αλκοόλ ή καφέ, που είχαν πάρει απ' έξω ή είχαν μαζί τους,

Σημειώσεις:

WiFi

Είναι απαράδεκτο και προσβλητικό ένα ξενοδοχείο που θέλει να λέγεται 4αστερο (και χρεώνει 112/βραδιά) να έχει WiFi ΜΟΝΟ στο σαλόνι του και μάλιστα σε ταχύτητες μοντεμ. που ήμασταν 6 άνθρωποι στο σαλόνι δοκιμάσαμε ανοίξουμε την ίδια σελίδα στο ίντερνετ και στους 3 δεν άνοιξε ποτέ!

ΠΡΩΙΝΟ

Είναι επίσης απαράδεκτο και δείγμα κακού μανατζμεντ (είτε από τον ιδιοκτήτη, είτε από τον διευθυντή, είτε και από τους 2) το πρωϊνό ενός, υπενθυμίζω, 4στερου Spa and Resort να έχει τυποποιημένο (και άγευστο) τυρί και ζαμπόν, συμπυκνωμένο ζαχαρούχο «χυμό», νεσκαφε φακελάκια και έναν νερόβραστο γαλλικό και μαρμελάδα για στοκάρισμα τοίχων ενώ οι επιλογές για το ψωμί αρχίζουν με (τυποποιημένο) ψωμί του τόστ και τελειώνουν με παγωμένο ψωμί που στις 08.00 που ξεκινάει το πρωϊνό είναι ακόμα κρύο.

Το ξενοδοχείο βρίσκεται σε μια τοποθεσία που θα μπορούσε να προμηθεύεται φρέσκα υλικά από ντόπιους παραγωγούς ακόμα και πίτες από τοπικούς φούρνους. Μικρότερα ξενοδοχεία, χωρίς να έχουν την αίγλη των 4στερων έχουν κάνει τέτοιες κινήσεις και κερδίζουν.

ΛΟΥΤΡΑ

Είναι απαράδεκτο και προσβλητικό επίσης, να διαφημίζεις θερμά λουτρά και να είναι χλιαρά. Δόθηκε εξήγηση η οποία είχε βάση (και είχε να κάνει με την συνεχή ροή ύδατος από την ιαματική πηγή) αλλά θα έπρεπε να έχει γίνει επένδυση σε σύστημα θέρμανσης ύδατος ικανό να κρατήσει την θερμοκρασία στους βαθμούς που πρέπει (32). Στην πισίνα σπα λοιπόν που προσφέρεται το υδρομασάζ και άλλα συστήματα υδρο-σπα το νερό ήταν στην καλύτερη περίπτωση, χλιαρό. Επίσης η πισίνα σπά, όπως πληροφορηθήκαμε έχει 90% ιαματικό νερό μιας και γίνεται πρόσμιξη με νερό βρύσης (το οποίο το νοιώθει να αναβλύζει κρύο μέσα στην πισίνα). Προφανώς το κρύο νερό είναι το νερό βρύσης μιας και υπάρχει μια καθαυτή ιαματική πισίνα (με 100% ιαματικό νερό και όχι σε αναλογία 90-10 ή 80-20 ) όπου το νερό ήταν στην φυσική του θερμοκρασία (ζεστό δηλαδή).

Συμπέρασμα

Το ξενοδοχείο είναι απλά ΟΚ για μια σύντομη εκδρομή. Μπορεί να φαίνεται ότι προσφέρει αρκετά στην τιμή των 112 ευρώ αλλά αν αναλογιστεί κανείς την ποιότητα όσων προσφέρει τότε η τιμή θα έπρεπε να είναι σαφώς πιο χαμηλή. Καταλαβαίνω τους υπόλοιπους users που έχουν δώσει επιφυλακτικές κριτικές. Το ξενοδοχείο φαίνεται να έχει πάρει μια φθίνουσα πορεία η οποία όμως είναι (ακόμα) εύκολο να αναστραφεί. Εν τέλει θα το πρότεινα σε τιμή κάτω των 100 ευρώ και όχι για περισσότερο από 3 ημέρες.

Ημερομηνία διαμονής: Ιανουάριος 2017
2  Ευχαριστούμε, leon h
Ο/η ThermaeP, General Manager του Thermae Platystomou Resort & Spa, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 13 Φεβρουαρίου 2017

Αγαπητέ leon h,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε για να καταγράψετε την εμπειρία σας στο χώρο του ξενοδοχείου μας.
Λυπούμαστε πολύ που οι υπηρεσίες που προσφέρουμε δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες σας. Όσον αφορά τα σχόλιά σας σχετικά με το Wi-Fi, λυπούμαστε ιδιαίτερα για οποιαδήποτε δυσαρέσκεια προκλήθηκε, ωστόσο θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι αποτελούσε πρόβλημα του παρόχου, το οποίο και αποκαταστάθηκε ύστερα από άμεση μέριμνα του ξενοδοχείου. Εντύπωση μας προκάλεσαν τα σχόλιά σας σχετικά με το πρωινό και τα δωμάτιά μας, και θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι παρατηρήσεις σας λαμβάνονται σοβαρά υπόψη καθώς είναι πολύτιμες για εμάς και μας βοηθούν να βελτιωνόμαστε συνεχώς με στόχο να προσφέρουμε τις καλύτερες δυνατές υπηρεσίες, έτσι ώστε οι επισκέπτες μας να έχουν μια άνετη και χαλαρωτική εμπειρία στο χώρο του ξενοδοχείου μας. Ειδικά σε σχέση με το πρωινό έχουμε ήδη προχωρήσει σε κινήσεις για τη βελτίωσή του.

Όσον αφορά την πισίνα, θα θέλαμε να επισημάνουμε ότι για ιατρικούς λόγους δεν επιτρέπεται η χρήση της παραπάνω από μία φορά την ημέρα, ενώ είναι σημαντικό να σημειώσουμε ότι το νερό της είναι 100% ιαματικό. Επιπλέον όσον αφορά τη διαφορά της θερμοκρασίας σε σχέση με την πηγή οφείλεται στη διαφορά μεγέθους που οι δύο πισίνες έχουν καθώς και στο γεγονός ότι στη μικρή το νερό αναβλύζει κατευθείαν από την πηγή ενώ στη μεγάλη ακολουθεί συγκεκριμένη διαδρομή κατά την οποία η θερμοκρασία του πέφτει. Γι’ αυτό ακριβώς και υπάρχουν ειδικοί μηχανισμοί που φροντίζουν για τη διατήρησή του στη σωστή θερμοκρασία.
Θα θέλαμε ακόμη να επισημάνουμε ότι οι τιμές του ξενοδοχείου βρίσκονται σε απόλυτη αναλογία με τις υπηρεσίες που προσφέρουμε, αφού το spa του Thermae Platystomou είναι αντάξιο ενός ξενοδοχείου 5*.
Σε κάθε περίπτωση θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επιλέξατε το Thermae Platystomou. Θα είναι χαρά μας να σας φιλοξενήσουμε και πάλι στο ξενοδοχείο μας, ώστε να ανατρέψουμε την εικόνα που έχετε σχηματίσει για εμάς και να βιώσετε την πραγματική εμπειρία αναζωογόνησης και χαλάρωσης που προσφέρουμε.

Η κριτική έγινε: 21 Νοεμβρίου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Καθίσαμε με την σύζυγό μου 2 ημέρες Σχόλια θετικά,ωραίο περιβάλλον πολύ καλή εξυπηρετηση,καλό φαγητό και Προγράμματα αποθεραπεία, κρυοθεραπεια,μασάζ και καθαρισμός προσώπου. Τελος, όσο για την πηγή με το ιαματικό νερο βρίσκεσαι σε άλλη διάσταση δοκιμάστε το.Ευχαριστούμε για την φιλοξενία!!!!

Ημερομηνία διαμονής: Νοέμβριος 2016
1  Ευχαριστούμε, Sport B
Ο/η ThermaeP, General Manager του Thermae Platystomou Resort & Spa, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 10 Ιανουαρίου 2017

Αγαπητέ Sport B,

Σας ευχαριστούμε πολύ που μοιραστήκατε μαζί μας την εμπειρία σας στο Thermae Platystomou. Τα θερμά σας λόγια σχετικά με τις υπηρεσίες που προσφέρει το ξενοδοχείο μας μας τιμούν ιδιαίτερα και επιβραβεύουν τις προσπάθειές μας.
Θα χαρούμε πολύ να σας φιλοξενήσουμε σύντομα και πάλι στο άμεσο μέλλον.

Η κριτική έγινε: 21 Νοεμβρίου 2016

Επισκεφθήκαμε το ξενοδοχείο για δεύτερη φορά, λόγω ενός επαγγελματικού σεμιναρίου που διοργανώθηκε στο χώρο. Στη ρεσεψιόν μας υποδέχτηκε μια ευγενέστατη κοπέλα, όμως μου έκανε άσχημη εντύπωση το γεγονός ότι ζήτησαν λεφτά με το που πήραμε το κλειδί στο χέρι. Πιο κομψό θα ήταν να ζητούσαν προκαταβολή με την κράτηση, παρά εξόφληση με την άφιξη!
Μείναμε 2 βράδια, ζευγάρι με μωρό. Το δωμάτιο άνετο και ευχάριστο οπτικά, με εξαίρεση τους τοίχους που θέλουν ένα καλό καθάρισμα.
Αρνητικά:
-στο μπάνιο δεν υπάρχει θέρμανση, οπότε αν θες να κάνεις ντουζ τουρτουρίζεις όσο δεν τρέχει πάνω σου ζεστό νερό.
-το στρώμα και τα μαξιλάρια καθόλου καλής ποιότητας, ειδικά τα μαξιλάρια δεν θα μπορούσαν να είναι πιο λεπτά και άβολα πιστεύω!
Το πρωινό πολύ φτωχό από άποψη ποικιλίας αλλά και ποιότητας, για 4αστερο ξενοδοχείο! Από φρεσκομαγειρεμένα είχε μόνο αυγά μάτια και κάτι λουκανικάκια τύπου Φρανκφούρτης. Και βραστά αυγά. Επίσης υπήρχαν σε πιατέλες φέτες τυρί και κάποιο αλλαντικό, καθώς και κομμένες φέτες ντομάτα και αγγούρι, όπου όλα τους φαινόντουσαν λες και είχαν κοπεί το νωρίτερο το προηγούμενο βράδυ, μαραμένα και κακόμοιρα. Προσωπικά δε μου έκανε καμία όρεξη να τα δοκιμάσω καν.
Ο καφές που πήρα έξτρα από το μπαρ (καπουτσίνο, 3,5 ευρώ) ήταν πολύ καλός.

Από το προσωπικό ήταν όλοι χαμογελαστοί, ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί. Κανένα παράπονο.

Οι εξωτερικοί χώροι του ξενοδοχείου έχουν μια εικόνα εγκατάλειψης, ειδικά η παιδική χαρά είναι μισοκατεστραμένη και αφρόντιστη.

Όσο αφορά στη διοργάνωση του σεμιναρίου, όλα ήταν καλά (αίθουσα, παροχές σνακ στα διαλείμματα κλπ) με εξαίρεση πάλι το μεσημεριανό γεύμα που ήταν χαμηλού επιπέδου όσο αφορά στο κυρίως πιάτο, με τεράστια ποικιλία όμως σε σαλάτες (και φρεσκοκομμένες) και πολύ νόστιμο σιμιγδαλένιο χαλβά για επιδόρπιο.

Το σπα δεν το επισκεφθήκαμε αυτή τη φορά.

Δεν θα το επέλεγα σαν προορισμό από μόνη μου.

Ημερομηνία διαμονής: Νοέμβριος 2016
  • Τύπος ταξιδιού: Ταξίδι για επαγγελματικούς λόγους
Ευχαριστούμε, zaxaritsa87
Ο/η ThermaeP, Γενικός Διευθυντής του Thermae Platystomou Resort & Spa, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 2017

Αγαπητή zaxaritsa87,
Σας ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο που διαθέσατε για να μοιραστείτε την εμπειρία διαμονής σας στο Thermae Platystomou.
Μας χαροποιούν ιδιαίτερα τα σχόλιά σας σχετικά με την ευγένεια και την προθυμία του προσωπικού μας, αφού η άψογη εξυπηρέτησή σας αποτελεί σημαντική προτεραιότητά μας.
Λυπούμαστε πολύ για οποιαδήποτε δυσαρέσκεια αντιμετωπίσατε κατά τη διαμονή σας κοντά μας. Καθημερινά προσπαθούμε να βελτιώνουμε τις υπηρεσίες και τις εγκαταστάσεις μας με στόχο τη δημιουργία μιας αξέχαστης εμπειρίας διαμονής. Σε αυτό το πλαίσιο τα σχόλιά σας, που ήδη έχουν ληφθεί σοβαρά υπόψη, μόνο εποικοδομητικά μπορούν να είναι.
Σας ευχαριστούμε και πάλι που μοιραστήκατε την εμπειρία σας στο Thermae Platystomou. Θα είναι χαρά μας να μας επισκεφθείτε ξανά στο άμεσο μέλλον ώστε να βιώσετε την πραγματική εμπειρία Thermae Platystomou γνωρίζοντας παράλληλα και τις μοναδικές θεραπείες spa που προσφέρουμε.

Η κριτική έγινε: 31 Οκτωβρίου 2016

Ήταν η τρίτη φορά που επισκεφθήκαμε το ξενοδοχείο.Αυτή την φορά δεν μείναμε ικανοποιημένοι. Η σουίτα 027 χρεώθηκε για δυο διανυκτερεύσεις με πρωινό και δείπνο 388 ευρώ.Δεν υπήρχε ψυγείο και δεν είχε δεύτερη πολυθρόνα στο καθιστικό.Τα μπαλκόνια είχαν μέρες να καθαριστούν.Το πρωινό ήταν μέτριο.Ζητήσαμε ένα depon που περιμένουμε ακόμη.

Συμβουλή για το δωμάτιο: Η θέα προς το ποτάμι υπερέχει αυτής προς το βουνό.
Ημερομηνία διαμονής: Οκτώβριος 2016
3  Ευχαριστούμε, Παναγιώτης Τ

Αγαπητέ Παναγιώτη Τ,
Σας ευχαριστούμε πολύ που επιλέξατε για άλλη μια φορά το Thermae Platystomou καθώς και για τον χρόνο που διαθέσατε ώστε να μοιραστείτε την εμπειρία σας. Λυπούμαστε πολύ για οποιαδήποτε δυσαρέσκεια αντιμετωπίσατε κατά την παραμονή σας κοντά μας. Μας προκαλούν έκπληξη τα σχόλιά σας για την εικόνα των δωματίων μας και ήδη διερευνούμε το θέμα με τους συνεργάτες μας, αφού οι χώροι μας είναι διαμορφωμένοι ώστε οι επισκέπτες μας να νιώθουν οικεία καθώς απολαμβάνουν τις υπηρεσίες χαλάρωσης που προσφέρουν οι εγκαταστάσεις μας.
Όσον αφορά την καθαριότητα των εξωτερικών χώρων, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι λόγω της τοποθεσίας του ξενοδοχείου μας στην καρδιά της φύσης, το προσωπικό μας εργάζεται σκληρά έτσι ώστε όλοι οι χώροι να είναι προσεγμένοι και περιποιημένοι διαρκώς.
Ακόμη, έκπληξη μας προκάλεσε το σχόλιο για το προσωπικό μας, καθώς η άψογη εξυπηρέτησή σας, αποτελεί προτεραιότητά μας. Σε κάθε περίπτωση τα σχόλιά σας λαμβάνονται σοβαρά υπόψη, αφού μας βοηθούν να βελτιωνόμαστε, ενώ ήδη διερευνούμε το θέμα.
Θα χαρούμε πολύ να σας έχουμε και πάλι κοντά μας στο άμεσο μέλλον ώστε να βιώσετε εκ νέου την πραγματική εμπειρία του Thermae Platystomou.

Η κριτική έγινε: 30 Οκτωβρίου 2016

Ειναι ενα καλο ξενοδοχειο σε μια εξαιρετικη τοποθεσια που εκμεταλλευετε τα θεραπευτικα νερα της περιοχης. Το προσωπικο ηταν κατι παραπανω απο εξαιρετικο!Αλλα αυτο που μου αφησε μια πικρια ηταν το φαγητο (πρωινο-δειπνο). Ηταν κατι παραπανω απο τραγικο- νοσοκομειακο (Παροτι στην σελιδα τους διαφημιζουν περι gourmet κουζινα). Το φαγητο καθως λιγο οι υπηρεσιες σου διναν την εντυπωση πως ολα απευθηνονται σε υπερήλικες (που μαλλον ειναι οι πλειοψηφια των πελατων- target group)

Ημερομηνία διαμονής: Οκτώβριος 2016
4  Ευχαριστούμε, Αλεξάνδρα Μ

Αγαπητή Αλεξάνδρα Μ,
Σας ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο που διαθέσατε για να μοιραστείτε μαζί μας την εμπειρία σας στο Thermae Platystomou.
Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που εκτιμήσατε την τοποθεσία του ξενοδοχείου μας και την ευγένεια και προθυμία του προσωπικού μας.
Ιδιαίτερη εντύπωση μας προκάλεσαν τα σχόλιά σας για το φαγητό του εστιατόριου μας, καθώς χρησιμοποιούμε εκλεκτά υλικά ενώ βρισκόμαστε σε διαδικασία ανανέωσης της κουζίνας μας. Έκπληξη μας προκάλεσαν και τα σχόλιά σας σχετικά με τις υπηρεσίες που το Thermae Platystomou προσφέρει, αφού το spa μας είναι αντάξιο ενός ξενοδοχείου 5 αστέρων, ενώ οι θεραπείες περιποίησης και αναζωογόνησης σώματος και πνεύματος που παρέχουμε απευθύνονται σε όλες τις ηλικίες.
Σε κάθε περίπτωση θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την εποικοδομητική κριτική σας. Θα χαρούμε πολύ να σας φιλοξενήσουμε και πάλι στο σύντομο μέλλον.