γραφική και σε όμορφη τοποθεσία

Η κριτική έγινε: 3 Μαΐου 2021
Sofi N
Αθήνα, Ελλάδα
ΟΑΣΗ ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΓΑΛΟΥΠΟΛΗ

Η κριτική έγινε: 2 Νοεμβρίου 2020
yiannissar2017
Αθήνα, Ελλάδα

Η κριτική έγινε: 3 Μαΐου 2021

όσες φορές και αν έχω πάει σε αυτή το Μονή, δεν έχω φύγει χωρίς να μην έχω κάνει μια βόλτα μέχρι το περίπτερο της Καλοπούλας λίγο πιο πάνω. καφές και χυμός κάτω από τα δέντρα. αξίζει μια σύντομη στάση. επίσης πάνω από τη Μονή, στο βουνό, μπορείς να περπατήσεις στα πολυάριθμα μονοπάτια ανάμεσα στους βοτανικούς κήπους του Υμητού ή να δεις από κοντά το μικρό ιερό της Ανάληψης με τη μικρή λιμνούλα με τα χρυσόψαρα. Η Βυζαντινή Μονή είναι πετρόκτιστη με όμορφο καταπράσινο περιβάλλοντα χώρο εσωτερικά των τειχών αλλά και εξωτερικά στην είσοδό της. Εύκολα προσβάσιμη από το δρόμο. δεν διαθέτει χώρο στάθμευσης. Καλύτερα να την επισκεφτείτε καθημερινή.

Ημερομηνία εμπειρίας: Μάιος 2021
4  Ευχαριστούμε, Sofi N
Η κριτική έγινε: 2 Νοεμβρίου 2020

Σε καταπράσινο περιβάλλον στη πλαγιά του Υμηττού και σε απόσταση περίπου 2 km από Κατεχάκη βρίσκεται αυτό το Βυζαντικό μοναστήρι, με εκκλησία αφιερωμένη στα Εσόδια της Θεοτόκου και μικρό ναό αφιερωμένο στον Αγ. Αντώνιο. Ο χώρος επίσης περιλμάνει τα κελιά των μοναχών που κάποτε ζούσαν εκεί, το μαγειρείο και την τραπεζαρία. Όλα διατηρημένα και πεντακάθαρα. Οι τοιχογραφίες μεγάλου ενδιαφέροντος. Ο χώρος πλέον λειτουργεί ώς θρησκευτικό μουσείο με εισιτήριο 3€. Κάθε 1η του μήνα η είσοδος είναι δωρεάν. Η πρόσβαση γίνεται οδικώς, αλλά το parking είναι δύσκολο. Προτείνω πεζοπορία και ειδικά μέσα από μονοπάτι που υπάρχει παράλληλα του δρόμου. Ο χώρος είναι ιδιαίτερης ιστορικής αξίας σε ένα μοναδικό φυσικό περιβάλλον γι' αυτό σεβαστείτε τόσο το δάσος όσο και τους χώρους της Μονής.

Ημερομηνία εμπειρίας: Νοέμβριος 2020
44  Ευχαριστούμε, yiannissar2017
Η κριτική έγινε: 21 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Πήγα για προσκύνημα διότι νόμιζα ότι ήταν μοναστήρι ενώ συνάντησα ένα δήθεν μουσείο και πλήρωσα 3 ευρώ είσοδο άκουσον άκουσον και συνάντησα ένα κενό κτήριο τίποτε άλλο

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2020
Ευχαριστούμε, georgiosk685
Η κριτική έγινε: 21 Μαΐου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Επισκέφτηκα το μοναστήρι Δευτέρα πρωί του Μαΐου. Δεν είχε πολύ κόσμο, μόνο ένα σχολείο. Οι δάσκαλοι ακούγονταν πιο πολύ από τα παιδιά, αλλά το καλό ήταν ότι ξεναγηθηκα κι εγώ μαζί με τα πιτσιρίκια.
Κλείστε από πριν τα φλας σας, πριν μπείτε στους κλειστούς χώρους. Εγώ έκανα λάθος και με μάλωσε μια δασκάλα.
Στην είσοδο έχει ένα χώρο με κάτι φυλλάδια τουριστικά αλλά δυστυχώς τίποτα σχετικό με το μοναστήρι. Οπότε φροντίστε από πριν να κάνετε μια σχετική μελέτη. Είναι χώρος θρησκευτικός, ας μη λειτουργεί η μονή. Θα πρέπει να κινούμαστε αναλόγως.
Αξίζει η λεπτομερής περιπλάνηση στο χώρο, τουλάχιστον για να καταλάβουμε λίγο τη ζωή των βυζαντινών μοναχών.
Και βέβαια για καφέ μετά (πίσω στην επίγεια ζωή), τρία λεπτά ανηφόρα (με το αυτοκίνητο) στην Καλοπουλα. Πράσινο, μονοπάτια για περπάτημα γύρω γύρω... κουνούπια (βάλτε από πριν λοσιόν). Αξίζει να ανηφορισετε λίγο ακόμα στον ίδιο δρόμο, να δείτε λίγη θέα της Αθήνας από ψηλά στον Υμηττό.

Ημερομηνία εμπειρίας: Μάιος 2019
Ευχαριστούμε, _A3992DF
Η κριτική έγινε: 7 Απριλίου 2019

Καταπράσινο περιβάλλον, υπέροχη Αττική φύση και ένα πέτρινο κτίσμα που σε ταξιδεύει στο χρόνο... απλά μοναδικό για περίπατο ηρεμίας!

Ημερομηνία εμπειρίας: Μάρτιος 2019
Ευχαριστούμε, Vera F