“ΥΠΕΡΧΟ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΚΡΗΤΗ”
Κριτική για: Γραμπούσα

Γραμπούσα
Κουζίνες: Ελληνική, Σύγχρονη
Καλό για: Τοπική κουζίνα, Οικογένειες με παιδιά, Ειδικές περιστάσεις, Μεγάλες παρέες, Ρομαντικό
Επιλογές δείπνου: Αργά τη νύχτα, Πρωινό, Διανομή κατ’ οίκον, Κρατήσεις
Περιγραφή: Στη Γραμπούσα χρησιμοποιούμε τα πιο αγνά υλικά και εξαιρετικές παραδοσιακές συνταγές. Παρόλα αυτά, αυτά δεν αρκούν από μόνα τους για το εξαιρετικό αποτέλεσμα, το οποίο πάντοτε επιδιώκουμε για τους πελάτες μας. Εξίσου σημαντικοί είναι και οι άνθρωποί μας: οι μάγειροι, οι μαγείρισσες, οι σερβιτόροι και οι σερβιτόρες μας. Αυτοί οι άνθρωποι, που αποτελούν τη ψυχή της ταβέρνας Γραμπούσα, είναι ένα ακόμα μεγάλο μυστικό της επιτυχίας μας. Πρώτη μας προτεραιότητα είναι οι άνθρωποι που δουλεύουν στη Γραμπούσα να είναι όχι μόνο εξαιρετικοί επαγγελματίες, αλλά και “ανθρώπινοι”. Οι άνθρωποι μας έχουν επιλεγεί ένας προς έναν, με κριτήριο τόσο τις ικανότητές τους, όσο και την άριστη εξυπηρέτηση που προσφέρουν. Και είμαστε περήφανοι για τους ανθρώπους μας. Το λόγο της “περηφάνιας” μας αυτής θα τον διαπιστώσετε οι ίδιοι, όταν έρθετε στη Γραμπούσα… Η Γραμπούσα δεν θα μπορούσε να φημίζεται για την κουζίνα της, αν δεν συνδύαζε με επιτυχία τα δύο βασικότερα συστατικά που απαιτούνται για μια εξαιρετικά γευστική, αλλά ταυτόχρονα και υγιεινή, κουζίνα: τα πιο αγνά υλικά της Κρητικής γης, και τις παραδοσιακές συνταγές, οι οποίες φτάνουν πίσω μέχρι και στον 18ο αιώνα. Στη Γραμπούσα είναι σίγουρο ότι εσείς και τα αγαπημένα σας πρόσωπα θα απολαύσετε μια σπάνια γευστική εμπειρία, σαν αυτές που η αυθεντική Κρητική παραδοσιακή κουζίνα μπορεί να σας προσφέρει. Εδώ χρησιμοποιούμε μόνο τα πιο αγνά προϊόντα: φρέσκα νωπά λαχανικά, Κρητικό παρθένο ελαιόλαδο, θυμαρίσιο μέλι, αυθεντικά παραδοσιακά μπαχαρικά όπως ρίγανη και φασκόμηλο, και, φυσικά, τα πιο εκλεκτά κρέατα της Κρητικής κουζίνας: αρνί, κουνέλι, γουρουνόπουλο, κοτόπουλο και μοσχάρι. Όσο για τις συνταγές μας, οι παλαιότερες από αυτές χρονολογούνται στις αρχές του 18ου αιώνα. Για εμάς, η διαφύλαξη της παραδοσιακής κουζίνας αποτελεί βασική προτεραιότητα. Υπάρχουν εξαιρετικές συνταγές, οι οποίες άντεξαν αιώνες ολόκληρους, και οι οποίες κινδυνεύουν να εξαφανιστούν στο βωμό της γρήγορης, “βιαστικής” κουζίνας, που αποτελεί σήμα κατατεθέν της εποχής μας. Όχι στη Γραμπούσα. Σε εμάς, θα βρείτε μόνο τις καλύτερες παραδοσιακές συνταγές. Οι οποίες είναι φτιαγμένες για να τις απολαμβάνετε με όλες τις αισθήσεις σας, που είναι και το σωστό. Η ταβέρνα Γραμπούσα πήρε το όνομα της από τη χερσόνησο της Γραμβούσας (ή, παραδοσιακά, Γραμπούσας) στο βορειοδυτικό άκρο της Κρήτης. Η Γραμβούσα είναι ένα από τα λιγοστά μέρη της Κρήτης, αλλά και όλης της Ελλάδας, όπου η φύση και η παράδοση διατηρούνται ανέγγιχτα απ’ το πέρασμα του χρόνου. Η Γραμβούσα αποτελεί ουσιαστικά το βορειοδυτικό άκρο της Κρήτης. Πλούσια σε ιστορία, τόσο κατά την αρχαία Μινωική εποχή, όσο και κατά τις περιόδους της ενετοκρατίας και της τουρκοκρατίας, συγκλονίζει τον επισκέπτη με την ανεπιτήδευτη, αυθεντική ομορφιά της. Στη Γραμβούσα βρίσκεται η πιο γνωστή τροπική παραλία της Ελλάδας, ο Μπάλος. Η ταβέρνα Γραμπούσα βρίσκεται σε ένα από τα ομορφότερα σημεία της Γραμβούσας, αμέσως μετά το γραφικό χωριό Καλυβιανή, λίγα χιλιόμετρα μετά το Καστέλι ή Κίσσαμο, τον πιο μεγάλο οικισμό της περιοχής. Έτσι, ενώ βρίσκεται κυριολεκτικά μέσα στη φύση, η πρόσβαση είναι εύκολη. Όσον αφορά το φυσικό περιβάλλον, όσοι από εσάς θέλετε να απολαύσετε το γεύμα ή το δείπνο σας κυριολεκτικά μέσα στη φύση, στην παρθένα, αυθεντική φύση της Δυτικής Κρήτης που προσφέρει απλόχερα η Γραμβούσα, δεν μπορείτε να βρείτε καλύτερο σημείο: Εδώ θα γευματίσετε κυριολεκτικά κάτω από τα δέντρα!
Η κριτική γράφτηκε 21 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Ένα εστιατόριο πραγματικά όαση μέσα στο μικρό χωριουδάκι.
Τι να πούμε;Για την υπέροχη ατμόσφαιρα που θυμίζει και γραφική ταβέρνα και περιποιημένο εστιατόριο ή για το φαγητό που νομιζεις ότι τρως σπίτι σου. Υπέροχο.

Ευχαριστούμε, O9804AR_

Η κριτική γράφτηκε 17 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Απο το πως σερβίρονται τα πάντα, απο τον κατάλογο σε στυλ εφημερίδας, απο την συμπεριφορά όλων των υπαλλήλων του, μέχρι τις υπέροχες γεύσεις σε όλα όσα δοκιμάσαμε, εχοντας και βετζετεριαν άτομα στην παρεα , όλα ειναι άριστα. Κι αν ενα εστιατόριο κρίνεται και απο τις τουαλέτες του που ηθελα απλά να τις φωτογραφίσω λόγω του ξεχωριστού ντιζάιν τους με το ξύλο και το χαλκό, και την απόλυτη καθαριοτητα παντού, το άριστα ειναι λιγο. Συνίσταται ανεπιφύλακτα, για οποιοδήποτε έδεσμα υπαρχει στον κατάλογο του!

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
Ευχαριστούμε, evgeniaa2013
Η κριτική γράφτηκε 17 Ιουλίου 2021

Εξαιρετικός χώρος, σε ενα ησυχο χωριουδάκι, που πρεπει να σου το συστησουν για να πας. 2 λεπτα μονο απο τον κεντρικο δρομο. Εξαιρετικο περιβαλλον, αμεσο ευγενικο σερβις, πολλες επιλογες τοπικων γευσεων, καλες μεριδες, θεα θαλασσα, λογικές τιμες. Ολα καλα!

Ευχαριστούμε, Andreas T
Η κριτική γράφτηκε 15 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Εξαιρετικό εστιατόρια. Υπέροχη χοιρινή μπριζόλα, τα καλτσούνια εξαιρετικά, η φέτα στο φύλλο επίσης. Στο τέλος μας έφεραν ένα βάζο φρούτα. Η θέα άψογη. Το συνιστώ

Ευχαριστούμε, LukasSalonika
Η κριτική γράφτηκε 10 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Θα γράψω στα ελληνικά γιατί θεωρώ άδικο το να έγραφα στην αγγλική και σκοπός μου είναι να μεταφέρω την γνώμη μου απλά.

Πανέμορφη τοποθεσία και πολύ όμορφος χώρος στο εστιατόριο.

Οι τηγανιτές πατάτες με στάκα, καταπληκτικές. Μας έδωσαν την αίσθηση ότι ήταν σπιτικές 100%.

Από εκεί και πέρα δυστυχώς τα υπόλοιπα πιάτα ήταν κατώτερα των προσδοκιών.

Τα καλιτσούνια (ποικιλία) δεν ενθουσίαζαν όσον αφορά την ζύμη και η γέμιση επίσης δεν διεκδικούσε δάφνες γευστικότητας, ίσως εκτός του κομματιού με το κρεμμύδι.

Το γραμβουσιανό αρνί είχε πολύ νόστιμο φύλλο κρούστας με σωστή αναλογία μελιού, όμως το αρνί το ίδιο ήταν σκληρό κάνοντάς το δύσκολο να μασηθεί.

Ο κόκκορας ο κοκκινιστός με παπαρδέλες επίσης δυστυχώς κάτω των προσδοκιών. Κρέας το οποίο είχε παραμαγειρευθεί χάνοντας την υγρασία του και γενικώς άνωστες παπαρδέλες.

Φεύγωντας ένιωσα άσχημα που δεν προτιμήσαμε την διπλανή ταβέρνα η οποία ήταν απλή και στην οποία δεν υπήρχε κόσμος. Το καλό φαγητό δεν χρειάζεται υπερπαραγωγή και σόου.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
Ευχαριστούμε, YetAnotherNail

Γραμπούσα: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Νέο Χωριό, Κίσσαμος
Καλυβιανή, Κίσσαμος

Γραμπούσα: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!