Ανοικτά σήμερα: 8:00 π.μ. - 8:00 μ.μ.
Αποθήκευση
Να είναι καλά η τεχνολογία!

Η εμπειρία μας από την επίσκεψη στο ανάκτορο της Κνωσού ήταν εξαιρετική και αυτό οφείλεται στα... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική γράφτηκε πριν από 1 εβδομάδα
dimitrissid
μέσω κινητής συσκευής
Επίσκεψη ζευγάρι εποχή Covid-19

Αξίζει πιστεύω την επίσκεψη σας και λίγο από τον χρόνο σας Το αρνητικό για εμένα είναι πως το... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 11 Αυγούστου 2020

5.010
4.029
2.450
Η κριτική έγινε: 12 Ιουλίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Απαραίτητη η επίσκεψη για όσους
επισκεφτούν το νομό Ηρακλείου.
Ιδιαίτερα αν το ταξίδι είναι οικογενειακό.
Εξοπλιστείτε με νεράκια καπέλα και αντηλιακά γιατί ο ήλιος δεν αστειεύεται.
Προτιμήστε το εισιτήριο των 20 ευρώ που περιλαμβάνει και δωρεάν είσοδο στο αρχαιολογικό μουσείο , στο Ηράκλειο.

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2020
Ευχαριστούμε, sotirist221
Η κριτική έγινε: 6 Ιουνίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Ένα μεγάλο μνημείο της ιστορίας μας αρκετά καλά διατηρημένο και καθαρό. Για όσους δεν το έχουν επισκεφθεί σας προτείνω να το κάνετε την επομένη φορά.

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2019
Ευχαριστούμε, 94dimitrisd
Η κριτική έγινε: 5 Μαΐου 2020

Από την πρώτη επίσκεψή μου στον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσσού, μικρό παιδί με τους γονείς μου, έχουν περάσει περίπου 48 χρόνια. Έκτοτε, είχα το προνόμιο να επιστρέψω πολλές φορές ακόμα, σε διαφορετικές εποχές και ηλικίες. Η κατανόηση της τεράστιας αξίας του, τόσο για την Ελληνική Ιστορία και τον Ελληνικό Πολιτισμό, όσο και για την Ανθρώπινη Ιστορία και τον Παγκόσμιο Πολιτισμό, επέρχεται σταδιακά, σταγόνα-σταγόνα, χρόνια τώρα. Αξιοθέατο ανεξάντλητο, που όσες φορές και να το επισκεφθείς, συνεχίζει να σε ξαφνιάζει με νέες "αποκαλύψεις"!

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2019
89  Ευχαριστούμε, Saltpilgrim
Η κριτική έγινε: 23 Φεβρουαρίου 2020

Αυτό που σου μένει είναι ο επιβλητικός όγκος του ανακτόρου. Είναι εντυπωσιακός δεδομένου της χρονολογίας του. Ένιωσα πως οι αλλαγές του Έβανς πια αποτελούν μέρος της εμπειρίας και σε μεγάλο βαθμό την ενισχύουν. Είχα την τύχη την ώρα του βιώματος να είμαι πρακτικά μόνος, χωρίς την ταυτόχρονη ύπαρξη τουριστικών γκρουπ. Αξίζει να αφιερώσεις χρόνο ακόμη και αν βρίσκεσαι στο Ηράκλειο για δουλειά.

Ημερομηνία εμπειρίας: Φεβρουάριος 2020
Ευχαριστούμε, 802spyrosk
Η κριτική έγινε: 22 Φεβρουαρίου 2020

Το παλάτιτης Κνωσσού δημιουργεί δέος στον επισκέπτη και την αίσθηση του μεγαλείου και των επιτευγάτων του ανθρώπου όταν ζει Ειρηνικά. Στην ξενάγηση που μας έγινε μου έκανε εντύπτωση πέραν των άλλωντο ότι είχαν τέτοια χωροθέτηση τα εσωτερικά και εξωτερικά ανοίγματα των κτιρίων ώστε να δημιουργείται δροσερό ρεύμα αέρα που λειτουργούσε όπως το σημερινό σύστημα κλιματισμού το καλοκαίρι.

Ημερομηνία εμπειρίας: Απρίλιος 2019
Ευχαριστούμε, ioannisp340