Εξασφαλίστε τη χαμηλότερη τιμή από αυτούς τους ιστότοπους
Η κριτική έγινε: 17 Αυγούστου 2021

“Maki House”- Το προνομιούχο κατάλυμα ενός απαράδεκτου επιχειρηματία

Το κατάλυμα αυτό στη χώρα της Ανάφης είναι πολύ καλό σε αντίθεση με τον ιδιοκτήτη του ο οποίος είναι εξαιρετικά αγενής και απαράδεκτος:

Είχαμε κλείσει από αρχές Απριλίου στο Maki House (ανταλλάξει mails, πληρώσει προκαταβολή) να μείνουμε 10 ημέρες, εκ των οποίων τις έξι πρώτες μέρες σε συγκεκριμένο στούντιο (πιο μεγάλο από δίκλινο δωμάτιο) και τις υπόλοιπες μέρες σε συγκεκριμένο δίκλινο.
Φτάνοντας διαπιστώνουμε ότι ο κύριος Μανώλης (ιδιοκτήτης) είχε δώσει το στούντιο που είχαμε μαζί συμφωνήσει σε άλλους (προφανώς ακριβότερα από ότι είχαμε μαζί συμφωνήσει τον Απρίλιο) και μας ανακοίνωσε ότι για εμάς έμενε το δωμάτιο.
Στην εύλογη διαμαρτυρία μας και επικαλούμενοι την γραπτή συμφωνία και την προκαταβολή μας αντιμετώπισε σκαιότατα, με αγένεια, επιθετικότητα και τσαμπουκά (να σημειώσω ότι με σπρώξε κιόλας) λέγοντας: «αν σας αρέσει καλώς, αλλιώς πάρτε πίσω την προκαταβολή και φύγετε», πράγμα το οποίο και τελικά κάναμε μετά δύο μέρες και αφού βρήκαμε άλλο κατάλυμα.

Θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε στην τουριστική αστυνομία (δεδομένου ότι υπήρχε γραπτή συμφωνία) και να τον «τρέχουμε» αλλά δεν θελήσαμε να καταστρέψουμε τις διακοπές μας.

Η εξήγηση είναι η εξής:
ο κύριος Μανώλης έκανε μαζί μας μια συμφωνία τον Απρίλιο πριν ξεκινήσει θερινή σεζόν και βλέποντας το ρεύμα των τουριστών του καλοκαιριού αποφάσισε να αθέτηση την συμφωνία και να δώσει το στούντιο ακριβότερα αφού σε εμάς δεν θα μπορούσε να απαιτήσει υψηλότερη τιμή.
Ένας πολύ κακός επιχειρηματίας που βλέπει τον τουρισμό ως «αρπαχτή», προσβάλλει το νησί του και την τουριστική κουλτούρα της χώρας.

Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2021
Ευχαριστούμε, peony879
Η κριτική έγινε: 26 Ιουνίου 2021

Το maki house ήταν το καλύτερο μέρος που θα μπορούσαμε να έχουμε διαλέξει! Ακριβώς όπως στις φωτογραφίες με μεγάλη βεράντα και θέα το απέραντο μπλέ. Το δωμάτιο μας ευρύχωρο και πεντακάθαρο. Η τοποθεσία είναι εξαιρετική δίπλα σε όλα. Ο Μανώλης και η Κική ήταν ευγενικοί , φιλικοί και εξυπηρετικοί ,πάντα εκεί να μας βοηθήσουν. Σίγουρα θα το επιλέξω ξανά και θα το πρότεινα σε όλους. Η εμπειρία των δέκα ημερών στην Ανάφη αναβαθμίστηκε με το συγκεκριμένο δωμάτιο. Ευχαριστούμε για όλα.

Ημερομηνία διαμονής: Ιούνιος 2021
Ευχαριστούμε, 804danaiv
Η κριτική έγινε: 17 Αυγούστου 2019

Ίσως η καλύτερη θέα του νησιού από τα δωμάτια του Μανώλη και της κικης . Αν ξανά πήγαινα θα έμενα σίγουρα εκεί. Εξυπηρέτηση και συνεννοήση ότι δηλαδή χρειάζεται κανείς για να απολαύσει τις διακοπές του !

Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2019
1  Ευχαριστούμε, Kampanakis_p
Η κριτική έγινε: 18 Ιουλίου 2019

Αυτο που θα θυμόμαστε πάντα είναι η θέα που αντικρυσαμε το πρωτο πρωινό από το μπαλκόνι του maki house. Η μαγεία του απέραντου γαλάζιου. Είχαμε μια υπέροχη διαμονή, το δωμάτιο πεντακάθαρο στο πιο όμορφο σημείο του νησιού. Οι οικοδεσπότες εξαιρετικοί, φιλόξενοι και φιλικοί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα επιστρέψουμε. Μανώλη Κική ευχαριστούμε.

Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2018
1  Ευχαριστούμε, Elizapharm