“Κυκλαδίτικη,παραδοσιακή ταβερνα!”
Κριτική για: Η Πελέγρα

Η Πελέγρα
Η κριτική γράφτηκε 11 Ιουλίου 2021

Επισκέπτομαι την Κύθνο δέκα χρονια.Πρώτη φορά που είδα την Δρυοπιδα με φως και ζωή ! Μπράβο στην ανανεωμένη αλλά παραδοσιακή «Η Πελεγρα»!! Καθίσαμε για ένα μεζέ και τελικά δοκιμάσαμε τον μισό κατάλογο. Τέλειο απλό με ξεκάθαρες γεύσεις φαγητό , πολύ γέλιο με τα παιδιά του service.Ελπίζω να τα ξαναπούμε τον Σεπτέμβριο !

Ευχαριστούμε, F1922AS_

Η κριτική γράφτηκε 11 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Η καλύτερη μας μερα στο νησί . Πήγαμε χαλαρά μετά το μπάνιο να δούμε την Δρυοπιδα και βλεποντας ποσο περιποιημένο και παραδοσιακό εμοιαζε το μαγαζί σταματήσαμε για να πιούμε μια μπυρα και να δοκιμάσουμε δυο μεζέδες … τελικά φύγαμε στις 7 το απόγευμα αφού είχαμε δοκιμάσει όλο τον κατάλογο. (5 άτομα 87ευρώ με απόδειξη ..) στοντελος γλυκό δίπλα στην ευγενέστατη κυρία Κούλα

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
Ευχαριστούμε, DayTrip183504
Η κριτική γράφτηκε 9 Ιουλίου 2021

Τριήμερο στη Κύθνο,η καλύτερη απόδραση από την ρουτίνα και την πίεση της Αθήνας...!!!Βρεθήκαμε βραδάκι Σαββάτου στη Δρυοπίδα και αφού κάναμε την βόλτα μας στα πανέμορφα και γραφικά σοκάκια του χωριού,θέλαμε να δοκιμάσουμε και τις παραδοσιακές γεύσεις του νησιού,έτσι επισκεφτηκαμε την Πελεγρα!!Προτιμησαμε να καθίσουμε στη ταράτσα όπου είχε ανακαινιστεί πλήρως όπως και όλο το μαγαζί στο εσωτερικό και εξωτερικό του χώρο όπως και μας εξήγησε ο σερβιτόρος ο οποίος βρέθηκε εξαρχής κοντά μας.Δοκιμάσαμε τα σφουγγάτα,τα μοσχαρίσια κεφτεδάκια,την φάβα με την κάπαρη που έκανε την διαφορά και ασφαλώς μαγειρευτά όπως παστίτσιο και μοσχαράκι κοκκινιστό με πατατουλες τηγανιτές.Περα από αυτά επιλέξαμε φρέσκα βλητα και την χωριάτικη με το παραδοσιακό τυράκι της Κύθνου καθώς και τις δύο τηγανιες που είχε στο μενού ...πεντανόστιμα όλα,φρεσκοτατα και μαγειρεμένα μαμαδιστικα!!!οι τιμές πολυ καλές σε αντίθεση με άλλα εστιατόρια του νησιού, συγχαρητήρια για όλα στη διοίκηση του μαγαζιού..τα μεγαλύτερα εύσημα στον "Γιωργάκη" όπως μου άρεσε να τον αποκαλώ που είχε υπό έλεγχο ένα γεμάτο μαγαζί και ήταν πάντα κοντά μας με χαμόγελο, χιούμορ και ευγένεια.. αναμφισβήτητα από τις πιο ωραίες επιλογές που έχουμε κάνει σε ελληνικη ταβέρνα,το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!

Ευχαριστούμε, 9tet
Η κριτική γράφτηκε 7 Ιουλίου 2021

Εξαιρετικά όλα όσα δοκιμάσαμε , υπέροχο περιβάλλον και εξυπηρετικότατο προσωπικό .
Ότι καλύτερο υπάρχει στο νησί , το συνιστώ ανεπιφύλακτα !!!

Ευχαριστούμε, Xaizel77
Η κριτική γράφτηκε 30 Ιουνίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Βραδάκι Δευτέρας και ο δρόμος μας έβγαλε σε ένα μεγάλο χωριό που λέγεται Δρυοπίδα. Ενώ κάναμε βόλτες στα γραφικά σοκάκια, ένας πολύ φιλικός νεαρός μας κάλεσε να δειπνήσουμε στην ταβέρνα Πελέγρα!!
Προτιμήσαμε να κάτσουμε στην ταράτσα και ειλικρινά δεν είχαμε λόγια για να περιγράψουμε την ομορφιά αυτού του τόπου ... φοβερό περιβάλλον , υπέροχη ατμόσφαιρα, ελληνικό φαγητό μαμαδίστικες γεύσεις ...4 άτομα φάγαμε το μισό κατάλογο !! Ότι και να πούμε για το σέρβις είναι λίγο αισθανθήκαμε σαν το σπίτι μας! μείναμε κατ'ενθουσιασμένοι από την άμεση εξυπηρέτηση και την οικειότητα που μας έβγαλε ο Γιώργος ( μακάρι παλικάρι μου να ηταν όλοι οι σερβιτόροι όλου του κόσμου σαν και εσένα ειλικρινά).
Τα καλύτερα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και εκεί που δεν τα προγραμματίζεις, έτσι και εμείς σε ένα άγνωστο μέρος βρεθήκαμε σε μια υπέροχη ταβέρνα και εννοείται πως με την πρώτη ευκαιρία που ο δρόμος θα μας ξανά φέρει σε αυτό το ειδυλλιακό νησί θα ξανά έρθουμε σίγουρα! Γιατί εκτός από καλό φαγητό και όμορφη θέα είχαμε την τύχη να κάνουμε και έναν νέο φίλο!!! Ευχαριστούμε για όλα φίλε Γιώργο! ευχαριστούμε για την φιλοξενία Πελέγρα !!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
Ευχαριστούμε, Specterito

Η Πελέγρα: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!