“Απαράδεκτη επιχείρηση”

Μάγγισες Φέρτε Βότανα
Η κριτική γράφτηκε 5 Μαρτίου 2018

Παρέα 14 ατόμων, επισκεφτήκαμε το ταβερνάκι τυχαία, σάββατο βράδυ, λόγω ζωντανής μουσικής. Ήταν και το μόνο που άξιζε από την επίσκεψή μας. Τα πιάτα του είναι "τυχαίες σκοποβολές στο τηγάνι" από ένα μάλλον άπειρο προσωπικό στην κουζίνα. Εξηγούμαι.. σούπερ αλατισμένα ορεκτικά, τα τηγανητά του επιεικώς απαράδεκτα αφού μετά τη δεύτερη-τρίτη μερίδα τηγανητές πατάτες νιώθεις το λάδι και την ξινίλα στον ουρανίσκο. Τα κρεατικά σχεδόν άνοστα. Δοκιμάσαμε ποικιλία κρεατικών για τέσσερα άτομα (25€) η οποία εκτός από τα άψητα λουκάνικα, τα στεγνωμένα και άνοστα μπριζολάκια και το τσιγαρόχαρτο κοτόπουλου είχε και 2-3 κεφτέδες, πατάτες και πίτες. Ένα ογκώδες αλλά τελικά τόσο άδειο πιάτο. Ακόμα και οι σαλάτες ήταν προχειροκομμένες και ανάλατες, χωρίς ξύδι και λάδι. Βάσει καταλόγου, επίσης, παραγγείλαμε "πατατόφλουδες με σως φλούδας" και λάβαμε πατάτες τηγανητές με σως μαγιονέζας με ρίγανη. Αν και επισημάναμε το λάθος -δείχνοντας από τη μια τις τηγανητές πατάτες και από την άλλη τις φερόμενες πατατόφλουδες (κρίμα που δεν έβγαλα φωτογραφία), η σερβιτόρα επέμεινε ότι επρόκειτο για πατατόφλουδες, ενώ μετά από πολύ ώρα και αφού είχαμε ξεραθεί από τα γέλια προσπαθώντας να εντοπίσουμε τη φλούδα και την πατατόφλουδα, μας είπε ότι ήταν δικό της το λάθος γιατί το έγραψε λάθος... συνεπώς ενώ έβλεπε τηγανητές πατάτες επέμενε ότι ήταν πατατόφλουδες. Ούτε σκέψη φυσικά για ένα κέρασμα αποζημίωσης... Ως προς το περιβάλλον, πρόκειται για ένα αρκετά μικρό ταβερνάκι με φωτογραφίες από παλιές ελληνικές ταινίες, το δε προσωπικό εξαντλείται στη μια και μοναδική σερβιτόρα. Το κερασάκι; Περί τις 2 π.μ. η σερβιτόρα μάλωσε την ορχήστρα που συνέχιζε να παίζει τα τραγούδια που ζητούσαμε γιατί έτσι δεν θα φεύγαμε ποτέ. Για να μην μακρηγορώ, η συνολική εμπειρία με την απόλυτη εξαίρεση της ορχήστρας (που και καλά έπαιζε, και καλά τραγουδούσε και χατίρι δεν μας χάλασε) ήταν απλώς μια μπανανόφλουδα ή και πατατόφλουδα, έτσι κι αλλιώς, στα μάτια της επιχείρησης όλες οι φλούδες ίδιες είναι! Πληρώσαμε συνολικά 208€ δηλαδή περί τα 14€ το άτομο (θα έλεγες οικονομικά αν μπορούσες και να φας ό,τι παραγγέλνεις), και υπόσχομαι ότι δεν θέλω ούτε απ' έξω να ξαναπεράσω. Παιδιά χρειάζεστε επειγόντως μαθήματα επαγγελματισμού και μαγειρικής αλλιώς ας πουλούσατε βότανα. Τόσο απλά!

4  Ευχαριστούμε, Louiza K

Η κριτική γράφτηκε 24 Φεβρουαρίου 2018

Η παραγγελία καθυστέρησε κυριολεκτικά και χωρίς υπερβολές 2 ώρες! Αναγκάστηκα να τους καλέσω αρκετές φορές γιατί είχα πληρώσει ήδη online. Σε όλες τις κλήσεις μου έλεγαν ότι η παραγγελία είναι καθ' οδόν. Στην τελευταία κλήση μου είπαν ότι είχαν μόνο ένα μηχανάκι για τις παραδόσεις κι μόλις είχε χαλάσει και προσπαθούσαν να το φτιάξουν. Όσο το ''έφτιαχναν'' ο ντελιβεράς με κάλεσε στο εναλλακτικό τηλέφωνο επικοινωνίας για να κατέβω να παραλάβω την παραγγελία. Απ' ό,τι φαίνεται η μοναδική που κάνει σωστά τη δουλειά της εκεί μέσα πρέπει να είναι η μαμά Υβόννη γιατί το φαγητό δεν ήταν κακό.Κρίμα...

Ευχαριστούμε, Iro T
Η κριτική γράφτηκε 16 Δεκεμβρίου 2017

Το μεζεδοπωλείο "Μάγισσες φέρτε βότανα" στου Ζωγραφου προσφέρει συμπαθητικό φαγητό. Είναι γνωστό κυρίως για τη δυνατότητα διανομής στο σπίτι. Οι τιμές είναι λογικές, η εξυπηρέτηση ευγενική και γρήγορη, ο χώρος του μεζεδοπωλείου μάλλον μέτριας, χρειάζεται φροντίδα και ανακαίνιση.

1  Ευχαριστούμε, Georgios G
Η κριτική γράφτηκε 3 Απριλίου 2017

Στην κουζίνα η μαμά Υβόννη

Ταβερνείο - Μεζεδοπωλείο
Μάγισσες, φέρτε βότανα την κουζίνα μου να γεμίσω, τα παιδιά μου και τους φίλους να ταίσω, το στομάχι τους να γιάνω...

Το κατάστημά μας λειτουργεί από το 1996 ως καφενείο ουζερί και στη συνέχεια ως μουσικό ταβερνείο - μεζεδοπωλείο από το 2015.
Προσφέρουμε στους πελάτες μας σπιτικές γεύσεις και ποικίλες προτάσεις από την παραδοσιακή ελληνική κουζίνα από τα χέρια και την πενηντάχρονη πείρα της μαμάς Υβόννης.
Συνοδεύστε τις επιλογές σας με κρασί, ουζάκι, τσίπουρο, ρακί ή μπύρα.
Όλα αυτά τα γεύεστε με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής κάθε Παρασκευή, Σάββατο βράδυ και σύντομα κάθε Κυριακή μεσημέρι για να έχετε ακόμα πιο ευχάριστες στιγμές.

1  Ευχαριστούμε, γιωργος κ

Μάγγισες Φέρτε Βότανα: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Ζωγράφου, Αττική

Μάγγισες Φέρτε Βότανα: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!