“Ομορφα”
Κριτική για: Ασβεστόλακος

Ασβεστόλακος
Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Και μόνο που αισθάνεσαι πως μπαίνεις σε ένα μαγαζί 3 γενεών, γεμίζεις με ιδιαίτερες προσδοκίες. Ατμόσφαιρα, κατάλογος και η εξυπηρέτηση του προσωπικού, έρχονται να σε δικαιώσουν. Λίγο περισσότερη προσοχή, στο λάδι του τηγανίσματος, θα ηθελα. Θα ξαναπάμε, όμως. Είναι ανθρώπινο να γίνονται λάθη. Ο επαγγελματισμός όμως φαίνεται και με το πώς τα προσπερνάς και ξεχνιούνται.

Ευχαριστούμε, Dimitriou_Dimitris

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφτηκαμε το μαγαζί τυχαία την πρώτη μέρα της έναρξης του νέου του μενού. Ο χώρος παραδοσιακός μικρός αλλά ζεστός και όμορφος. Το κάπνισμα είναι ένα θέμα αλλά όταν πήγαμε εμείς είχε λίγο κόσμο και δεν μας ενόχλησε. Το σέρβις πάρα πολύ ευγενικό, πρόθυμο και γρήγορο. Το μενού ήταν πολύ ενδιαφέρον με πολλές συνταγές από διάφορες εποχές, οι πιο πολλές λίγο "πειραγμενες". Από τα πρώτα πιάτα (σαλάτα ρόκα, κεφτεδάκια γαλοπούλας και τυρολουκουμαδες) ενθουσιαστηκαμε. Ειδικά η σαλάτα ήταν η πιο ενδιαφέρουσα ρόκα σαλάτα που έχω δοκιμάσει. Τα κύρια πιάτα που επιλέξαμε όμως δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες που μας είχαν δημιουργηθεί. Επιλέξαμε κοντοσούβλι, σκιουφικτα καρμπονάρα και μουσακά. Και τα τρία πιάτα είχαν κάποιο υλικό που υπερτερούσε ασύμμετρα καλύπτοντας πλήρως τις υπόλοιπες γεύσεις. Φυσικά το κάθε υλικό αναφερόταν στο μενού, παρόλα αυτά νομίζω ότι θα πρέπει να δουλευτούν λίγο ακόμα για να υπάρξει μια ισορροπία και να απογειώσει και αυτά τα πιάτα. Το τραπέζι ολοκληρώθηκε με κέρασμα από γευστικοτατους λουκουμάδες. Το ενδιαφέρον του προσωπικού για τη γνώμη μας (με συμπλήρωση ειδική κάρτας), ο σαφής προσανατολισμός στη ποιότητα και την εξέλιξη και η ιστορία του μαγαζιού αποτελούν εγγύηση ότι το απόλυτο άριστα είναι πολύ κοντά.

Ευχαριστούμε, miketrok
Η κριτική γράφτηκε 26 Φεβρουαρίου 2018

Φαγητά νόστιμα, ορχήστρα ζωντανή, αλλά χώρος σχετικά μικρός. Με πολύ κόσμο η εξυπηρέτηση αργεί λίγο αλλά είναι ικανοποιητική.

Ευχαριστούμε, anmih60
Η κριτική γράφτηκε 20 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφθήκαμε τον Ασβεστόλακο με φίλους Παρασκευή βράδυ. Μας άρεσε πολύ το παραδοσιακό στοιχείο του χώρου. Κάτσαμε μέσα για να χουμε και ζέστη και παραγγείλαμε μια νόστιμη κοτοσαλάτα για ξεκίνημα. Συνεχίσαμε στα κυρίως με ένα λουκάνικο Καρδίτσας, κεμπάπ γιαουρτλού και κεφτεδάκια Σμύρνης. Απ’ όλα μας άρεσε περισσότερο το λουκάνικο, που ήταν με πράσο και συνοδευόταν από μια πολύ ωραία ζεστή πατατοσαλάτα, αλλά και τα κεφτεδάκια με το κύμινο ήταν εξαιρετικά. Ένα τσιπουράκι με γλυκάνισο ήταν ο κατάλληλος τρόπος για να ταιριάξουμε το φαγητό μας. Πολύ παρείστικο μαγαζί και με καλές επιλογές στο μενού.

Ευχαριστούμε, alexandros p
Η κριτική γράφτηκε 18 Φεβρουαρίου 2018

Γλυκό μαγαζάκι με ποικιλία στις γεύσεις. Πολύ ωραία πιάτα. Ότι δοκιμάσαμε ήταν πολύ καλό. Ευγενικό προσωπικό. Το μόνο αρνητικό είναι ο καπνός από τα πολλά τσιγάρα.

Ευχαριστούμε, MaryMaravg

Ασβεστόλακος: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Χαλάνδρι, Αττική

Μαρούσι, Αττική

Ασβεστόλακος: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!