“Γευστική έκπληξη”
Κριτική για: Καρπός

Καρπός
Η κριτική γράφτηκε πριν από 4 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Πήγαμε βραδάκι νωρίς για δείπνο. Ωραία ατμόσφαιρα, καθαρό, πολύ καλό σέρβις φιλικά πρόσωπα. Πολύ νόστιμα πιατα, ποιοτικά άριστα, σχετικά μικρές μερίδες, οριακά γκουρμέ. Το συστήνω!

Ευχαριστούμε, Teacher G

Η κριτική γράφτηκε 16 Οκτωβρίου 2020

Εξαιρετικό φαγητό. Παραδοσιακές γεύσεις με δημιουργική ματιά και άψογη εκτέλεση. Ότι φάγαμε ήταν υπέροχο. Highlight το ριζότο με παντζάρι και το μιλφέιγ. Ευγενικό σερβις, όμορφος χώρος με τις σωστές αποστάσεις. Μπράβο! Θα ξαναπάμε σίγουρα

Ευχαριστούμε, kixmix1425
Η κριτική γράφτηκε 10 Οκτωβρίου 2020

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο έπειτα από προτροπή φίλων και πραγματικά ενθουσιαστήκαμε!!! Αρχικά, μας υποδέχθηκε το ευγενέστατο προσωπικό. Ο χώρος απλός αλλά συγχρόνως φινετσάτος και ανεπιτήδευτος..Είχαμε την τύχη να δοκιμάσουμε τον χειμερινό κατάλογο.. Το ριζότο παντζάρι νοστιμότατο, χυλωμένο όσο έπρεπε και ταυτόχρονα Al dente, οι λαχανοντολμάδες εξαιρετικοί, θύμιζαν φαγητό της γιαγιάς. Τα κυρίως ήταν άλλη μια ευχάριστη έκπληξη. Το φιλέτο μόσχου με παστινάκι, ψημένο υποδειγματικά και γευστικότατο. Η παστιτσάδα που παρήγγειλε ο φίλος μου αποδείχτηκε εξίσου καλή επιλογή. Τέλος για τα γλυκά.. Ο, τι και να πω είναι λίγο. Παραγγείλαμε και τα τρία γλυκά του καταλόγου!! Η μπάρα σοκολάτας φανταστική, έλιωνε στο στόμα, το μιλφειγ υπέροχο, τραγανά φύλλα και μια κρέμα βελούδινη, αρωματισμένη με λεμόνι.. Το ραβανί αφρός, με κρέμα αρωματισμένη με μαστίχα Χίου!!!Επίσης δίνεται έμφαση στα ελληνικά κρασιά και τις ελληνικές μπύρες. Οι τιμές είναι απόλυτα συμβατές με την προσφερόμενη ποιότητα και εξυπηρέτηση!!!

Ευχαριστούμε, xrusi
Η κριτική γράφτηκε 1 Οκτωβρίου 2020

Πολύ στιλάτος & άνετος χώρος! Το σέρβις ήταν πολύ καλό, ευγενικό & άμεσο! Η λίστα κρασιών, αρκετά μεγάλη & good value for money! Η κουζίνα είναι ελληνική με παραδοσιακές συνταγές αλλά πολύ νόστιμες & δημιουργικά φτιαγμένες! Αγαπημένο μου πιάτο ήταν τα καλαμαράκια, η χωριάτικη σαλάτα, το κοτόπουλο με μπάμιες & η μπάρα σοκολάτας που ήταν «κόλαση» Σίγουρα θα ξαναπάμε να δοκιμάσουμε & τα υπόλοιπα πιάτα του σεφ!!! Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Ευχαριστούμε, Tsosmi26
Ο/η stathop78, Ιδιοκτήτης του Καρπός, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 2 Οκτωβρίου 2020

Eυχαριστούμε πολύ για την επίσκεψη σας αλλά και για το σχόλιο σας. Χαιρόμαστε που απολαύσατε το γεύμα σας και θα χαρούμε να σας δούμε ξανά, στο Καρπός, στο Μαρούσι.

Η κριτική γράφτηκε 22 Σεπτεμβρίου 2020

Επισκεφθήκαμε τον «Καρπό» πριν λίγες μέρες, λόγω κάποιων φίλων που μας μίλησαν με τα καλύτερα λόγια γι’αυτό το εστιατόριο… και είχαν απόλυτο δίκιο!
Είναι ένα εστιατόριο που επιβάλλεται να πας!.. απλά και μόνο για τις φρέσκες πρώτες ύλες του και τις συνταγές που θυμίζουν οικογενειακά κυριακάτικα τραπέζια.
Ο Καρπός βρίσκεται σ’έναν ήσυχο δρόμο του Αμαρουσίου, το περιβάλλον είναι ευχάριστο, με κομψή, φινετσάτη αισθητική, ιδανικό για ζευγάρια και οικογένειες. Νιώσαμε άνετα και οικεία στον χώρο με το ευγενικό και φιλικό καλωσόρισμα του προσωπικού. Η πρώτη καλή εντύπωση είχε κερδηθεί ήδη! Διαλέξαμε ένα λευκό κρασί από μια λίστα με αρκετά ελληνικά value for money κρασιά.
Την μεγαλύτερη έκπληξη την είχαμε όταν άρχισαν να φτάνουν στο τραπέζι τα πρώτα πιάτα της παραγγελίας μας. Ξεκινήσαμε με μια υπέροχη οπτικά και πεντανόστιμη γευστικά σαλάτα χωριάτικη, που η ντομάτα είχε αυτή την έντονη γεύση που θυμόμαστε όλοι από παιδιά, το αγγούρι μαριναρισμένο, εντύπωση μου έκανε το παξιμάδι που ήταν πολύ λεπτό φτιαγμένο & πάνω από όλα αυτά είχε το κατίκι Δομοκού. Αξέχαστο και πλέον αγαπημένο πιάτο!
Δοκιμάσαμε τα καλαμαράκια με ταραμά & τσιπς πατάτας, επίσης καταπληκτικά, τα καλαμαράκια ήταν τραγανά απ’έξω & μαλακά από μέσα. Το επόμενο ορεκτικό ήταν οι χειροποίητες ταλιατέλες με αυγό & σύγκλινο Μάνης, αρμονικά δεμένες γεύσεις.
Είχαμε δύο κυρίως πιάτα, το ένα ήταν το κοτόπουλο με μπάμιες. Απροσδόκητα νόστιμο, το κοτόπουλο πολύ ζουμερό και οι μπάμιες φρεσκότατες. Το δεύτερο ήταν το μοσχαράκι γιουβέτσι… δεν έχω λόγια γι'άυτο το πιάτο το οποίο έγινε το αγαπημένο μου από εκείνη τη βραδιά! Το μοσχαράκι ήταν σιγομαγειρεμένο & έλειωνε στο στόμα και το κριθαράκι τόσο al dente όσο χρειάζεται για να κρατάει τη γεύση του!
Η βραδιά μας έκλεισε με δυο υπέροχα επιδόρπια, το ένα ήταν το καταΐφι με κρέμα μαστίχα & καρύδι, το δεύτερο & αξέχαστο ήταν μια μπάρα σοκολάτας με flaur de sel & καραμελωμένα αμύγδαλα. Παρόλο που ήταν καταΐφι το ένα γλυκό και σοκολάτα το άλλο, ήταν εξαιρετικά ελαφριές-ευχάριστες γεύσεις! Ευχαριστούμε πολύ τον σεφ για τις όμορφες γεύσεις του και το σέρβις που ήταν άψογο και διακριτικό!!

Ευχαριστούμε, Maria C
Ο/η stathop78, Ιδιοκτήτης του Καρπός, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 26 Σεπτεμβρίου 2020

Σας ευχαριστούμε θερμά για την τόσο όμορφη και αναλυτική κριτική σας. Χαιρόμαστε που απολαύσατε την επίσκεψή σας στο Καρπός, και θα χαρούμε να σας δούμε ξανα.

Καρπός: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Μαρούσι, Αττική

Καρπός: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!

$USD
Ελλάδα
© 2020 TripAdvisor LLC Με την επιφύλαξη όλων των νόμιμων δικαιωμάτων.