“Η κρητική κουζίνα στο μεγαλείο της”
Κριτική για: Αρισμαρί & Αβάρσαμο

Αρισμαρί & Αβάρσαμο
Καλό για: Ειδικές περιστάσεις
Επιλογές δείπνου: Μεσημεριανό, Κρατήσεις
Περιγραφή: Καινουριο στεκι, γεματο ενδιαφεροντα πιατα και γευσεις που μυριζουν Αρισμαρι & Αβαρσαμο. Για να ανακαλυψετε τι σημαινουν οι λεξεις αυτες στην κρητικη διαλεκτο, θα πρεπει να επισκεφτειτε το ζεστο κ φιλοξενο χωρο που εμπνευστηκαν οι ιδιοκτητες του Σαββας Μπαρκουλας και Ζαχαριας Μαυρομανωλακης. Θα γευτειτε ακρως κρητικες συνταγες οπως χοχλιοι μπουμπουριστοι, απακι τηγανια, συγλινο κρητης με στακα κ αυγα, σφακιανη πιτα αλλα κ ξεροτηγανα, καθως κ αλλες παραδοσιακες η μη συνταγες απο την ελληνικη υπαιθρο με διαφορετικη μαγειρικη οπτικη
Η κριτική γράφτηκε 10 Μαρτίου 2018

Ένα κι ένα τα πιάτα που φάγαμε στο Αρισμαρί. Το επιλέξαμε με τη φίλη μου επειδή μένουμε στο Γαλάτσι και θέλαμε καιρό να πάμε. Μας άρεσαν πολύ τα ορεκτικά που είδαμε στον κατάλογο και επιλέξαμε να επικεντρωθούμε σ’ αυτά παρά να πάρουμε κάτι από τα κυρίως. Ζητήσαμε μανιτάρια γεμιστά, σύγκλινο με στάκα, χοχλιούς μπουμπουριστούς και ένα ξιδάτο λουκάνικο Κρήτης. Μας εντυπωσίασαν τα μανιτάρια με την πολύ νόστιμη γέμιση από κρέμα τυριών και μπέικον που είχαν, ενώ οι χοχλιοί με το αρισμαρί μας έφεραν μνήμες από τις διακοπές μας στην Κρήτη, που ήταν το αγαπημένο μας φαγητό σε κάθε έξοδό μας. Για να κλείσουμε γλυκά το γεύμα μας πήραμε κι ένα ωραίο banoffee κι ένα cheesecake strawberry με κομμάτια φράουλας και χειροποίητη μαρμελάδα. Συνολικά δοκιμάσαμε πολύ ωραίες γεύσεις και θυμηθήκαμε τί πάει να πει κρητική κουζίνα.

Ευχαριστούμε, iliasg148

Η κριτική γράφτηκε 8 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Κακή σχέση ποιότητας, ποσότητας, αλλα και τιμής. Ο ιδιοκτήτης κακοτροπος και αγενής. Σίγουρα δεν θα ξαναπάμε !

3  Ευχαριστούμε, Aggeliki B
Η κριτική γράφτηκε 2 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ήταν όλα πολύ καλά!!!!Ειχα να φάω σκιουφικτα κανα χρόνο !!τα είδα στο κατάλογο και εννοειται τα τίμησα !!!!!

Ευχαριστούμε, 0elf0
Η κριτική γράφτηκε 23 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Είχα καιρό να δοκιμάσω κρητική κουζίνα και ήταν κάτι που μου είχε λείψει. Έτσι αποφάσισα να πάρω μια φίλη μου και να πάμε στο Αρισμαρί στο Γαλάτσι που έχει κρητικά φαγητά. Εκ πρώτης όψεως μας φάνηκε ενδιαφέρων ο χώρος. Αφού κάτσαμε στο τραπέζι, διαλέξαμε από τον κατάλογο μια σαλάτα σταμναγκάθι και για ορεκτικό ένα ξυδάτο λουκάνικο Κρήτης και κάτι αμανίτες σχάρας. Πολύ ωραίο το λουκάνικο, αλλά ειδικά τα μανιτάρια με τη γραβιέρα δεν παίζονταν. Από τα κυρίως, αρκετά γευστική ήταν η μοσχαρίσια μπριζόλα σε συνδυασμό με τη σάλτσα κονιάκ, ενώ μας άρεσε ιδιαιτέρως το μπιφτέκι γαλοπούλας και η sourcream που είχε. Φάγαμε πολύ ωραίο φαγητό και είπαμε ότι θα ξαναέρθουμε και με όλη την παρέα.

Ευχαριστούμε, Νίκη Ξ
Η κριτική γράφτηκε 14 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Προσπαθεί να συνδιάσει μαλλον να ταιριάξει Κρητικές συνταγές με γκουρμέ πιάτα εστιατορίου . Αυτο εχει και ενστάσεις αλλα και θετικά. Αρνητικά στο value for money και κρίση ταυτότητας αλλα θετικά στις γεύσεις που ειναι πραγματικά πολυ πολυ καλες.
Οι τιμές λογο εποχής θέλουν λιγο αναθεώρηση.
Απο άποψη χώρου και εξυπηρέτησης άριστα!!
Την επόμενη φορα που θα παω γιατι θα ξαναπάω θα επιλέξω διαφορετικά πιάτα για να γευτώ νέες γεύσεις. στις φωτο βλέπετε steakhouse, φλογερές, κολοκυθοκεφτέδες.
Εις το επανιδείν!! καλη συνεχεια.

Ευχαριστούμε, KonChalk

Αρισμαρί & Αβάρσαμο: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Νέα Φιλαδέλφεια, Αττική

Αρισμαρί & Αβάρσαμο: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!