“Μοντέρνο bistro”
Κριτική για: Franzesca Bistro

Franzesca Bistro
Η κριτική γράφτηκε 12 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ωραίος χώρος αν και σε κάποια σημεία είναι λίγο κρύος. Ευγενέστατο προσωπικό, ωραία wine list και καλές επιλογές ακόμα και by the glass. Η κουζίνα είναι όπως ακριβώς την περιγράφουν fusion, μοντέρνα κλπ με τη μόνη διαφορά ότι οι μερίδες είναι πολύυυ μικρές. Ευτυχώς που πήγαμε Σάββατο βραδυ γιατί αν ηταν μεσημέρι θα θέλαμε τα διπλάσια χρήματα. Καταλαβαίνω ότι είναι σταση κουζίνας οι μικρές μερίδες αλλά έχει αρχίσει να ξεπερνιέται.. Όμως είναι πολύ καλό και θα ξαναπάμε αν και θα προσέξουμε να επιλέξουμε πιάτα με λιγότερο τζιντζερ!

Ευχαριστούμε, Maria N
Ο/η FranzescaBistro, Ιδιοκτήτης του Franzesca Bistro, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 13 Μαρτίου 2018

Αγαπητή κα Maria N,

Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο που διαθέσατε για την καλή κριτική σας!

Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που απολαύσατε την εμπειρία σας στο Franzesca Bistro. Είναι σημαντικό για εμάς οι καλεσμένοι να νιώθουν τη φιλοξενία μας και εκ μέρους του Chef και του προσωπικού σας ευχαριστούμε για τα καλά σας σχόλια.

Όσον αφορά τον χώρο φροντίζουμε μέρα με τη μέρα να βελτιώνεται. Ο κατάλογος μας έχει σχεδιαστεί πάνω σε οικείες γεύσεις από την ελληνική γαστρονομική παράδοση με πινελιές από διεθνείς επιρροές, όπως της Ασίας, της Μεσογείου και νοτες απο την Λατινική Αμερικη. Τα υλικά επιλέγονται με βάση την εποχικότητά τους. Τζίντζερ χρησιμοποιούμε μόνο στο Κοτόπουλο Ginger και σε κανένα άλλο πιάτο. Προτείνουμε να δοκιμάζετε μια ή δύο επιλογές από την κάθε κατηγορία. Κάποια πιάτα είναι ατομικά και κάποια προσφέρονται σε περισσότερα κομμάτια. Όλα μοιράζονται.

Λυπούμαστε που παρ' όλη την ποικιλία δεν ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις σας και θα χαρούμε να ακούσουμε τις προτάσεις σας.

Σας ευχαριστούμε και πάλι για το χρόνο που διαθέσατε και θα χαρούμε να σας έχουμε και πάλι κοντά μας!

Franzesca Bistro Τeam

Η κριτική γράφτηκε 2 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Πολύ ακριβό χωρίς λόγο ,μικρές μερίδες και αργό σέρβις,δεν ξέρω γιατί υπάρχει τόσο καλή βαθμολογία για αυτό το μαγαζί!

3  Ευχαριστούμε, VGJUDGE

Αγαπητέ κε. VGJUDGE,

Εαν τα σχόλια σας είναι ειλικρινή τότε πραγματικά λυπούμαστε ιδιαίτερα που δεν ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις σας και θα χαρούμε να ακούσουμε τις προτάσεις σας!

Στόχος μας είναι να προσφέρουμε μια αξέχαστη γαστρονομική εμπειρία στους καλεσμένους μας και τα σχόλια τους μας ενθαρρύνουν να συνεχίσουμε αυτήν την προσπάθεια.

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία και τον χρόνο που διαθέσατε και φυσικά όλο το προσωπικό είναι στη διάθεσή σας την επόμενη φορά να είναι της αρεσκείας σας!

Franzesca Bistro Team

Η κριτική γράφτηκε 17 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μας το είχαν συστήσει λόγω των ιδιαίτερη γεύσεων που προσφέρει!! Οντως εχει πολυ ωραια πιατα ιδιαίτερα θα έλεγα και με απίστευτους συνδυασμούς! Ο χώρος επίσης όμορφος και χωρις τσιγάρο, όπου μπορείς να απολαύσεις το φαγητο σου και ενα ποτήρι κρασί!!

Ευχαριστούμε, Nikos G
Ο/η FranzescaBistro, Ιδιοκτήτης του Franzesca Bistro, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 22 Φεβρουαρίου 2018

Αγαπητέ Nikos G,

Σας ευχαριστούμε για την επίσκεψη και την τόσο θερμή κριτική σας!

Πραγματικά αισθανόμαστε χαρούμενοι όταν η προσπάθειά μας για ζεστή φιλοξενία, καλό φαγητό και καλό κρασί βρίσκουν ανταπόκριση!

To Μενού μας έχει σχεδιαστεί πάνω σε οικείες γεύσεις από την ελληνική γαστρονομική παράδοση με πινελιές από διεθνείς επιρροές, όπως της Ασίας, της Μεσογείου και νοτες απο την Λατινική Αμερικη και τα υλικά επιλέγονται με βάση την εποχικότητά τους.

Θα χαρούμε να σας ξαναδούμε!

Franzesca Bistro Team

Η κριτική γράφτηκε 11 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφτηκαμε το bistro για επαγγελματικό δείπνο μαζί και με ξένο. Ο χώρος είναι σχετικά απλός, με όμορφο μπαρ, καθαρή ακαπνη ατμόσφαιρα και φιλικό προσωπικό. Το menu είναι πραγματικά ξεχωριστό αφού είναι μια μίξη από street food που δεν περιμένεις σε μαγαζί γκουρμέ, σαλάτες, κρύα πιάτα αλλά και μεζέδες υψηλής γαστρονομίας που συνδυάζουν παραδοσιακές γεύσεις και μοντέρνες πινελιές αλλά και πιάτα ημέρας (επιλέξαμε το mix grill) σε πολύ κλασσική εκτέλεση με αδιαμφισβήτητα υψηλότατη ποιότητα. Το αποκορύφωμα της βραδιάς ένα τιραμισού από άλλο πλανήτη, πραγματικά μοναδικό, το πιο ωραίο που έχουμε ποτέ δοκιμάσει. Εάν εξαιρέσουμε το γλυκό από τα πιάτα εκπληκτικό ήταν το καρπατσιο ψαριού και το καλαμάρι με την φάβα που πραγματικά ξεχώριζαν τόσο για την ιδέα όσο και για την εκτέλεση. Η λίστα κρασιών τόση όση χρειάζεται για να βρεις τις κατάλληλες ποικιλίες για να τις δέσεις με τα πιάτα του menu. Η γνωριμία μας με τον chef ήταν αποκαλυπτική ως προς το πώς προέκυψε αυτό το εκπληκτικό εστιατόριο ανάμεσα στα σουβλατζίδικα και τα all day στέκια της περιοχής. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι θα ήθελα να ήταν το μαγαζί γεμάτο όπως πραγματικά του αξίζει, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι θέμα χρόνου εάν διατηρηθεί η ίδια πορεία που έχει χαράξει. Πολλά μπράβο λοιπόν!

Ευχαριστούμε, miketrok
Η κριτική γράφτηκε 31 Ιανουαρίου 2018

Ζεστή ατμόσφαιρα, ιδιαίτερα μετά από μια κουραστική μέρα στο γραφείο ενδεικνύεται . Εξαιρετικό φαγητό από τον Master του είδους Σεφ, Χάρη Αντωνόπουλο.

2  Ευχαριστούμε, giwrgosalex

Franzesca Bistro: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Αγία Παρασκευή, Αττική
Χαλάνδρι, Αττική

Χαλάνδρι, Αττική
Αγία Παρασκευή, Αττική

Παπάγου-Χολαργός, Αττική

Franzesca Bistro: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!