“Άριστο το Άριστον”

Ariston
Καλό για: Τοπική κουζίνα
Επιλογές δείπνου: Φαγητό σε πακέτο
Η κριτική γράφτηκε 8 Αυγούστου 2016

Καθώς έκανα τη βραδινή βόλτα μου μαζί με την σύζυγο και τα παιδιά μου, στον πανέμορφο οικισμό της Ανάξου, όπου πήγαμε για διακοπές, βρεθήκαμε μπροστά στο ψητοπωλείο "Το Άριστον". Δύο μεγαλοπρεπείς φοίνικες δεσπόζουν την είσοδο και πλαισιώνονται από έναν μικρό κήπο με όμορφα σχεδιασμένες γλάστρες και αρωματικά βότανα. Αφού καθίσαμε, μια ευγενική και χαμογελαστή κοπέλα μας έφερε τον κατάλογο. Μπορώ να πω πως η ποικιλία των γευμάτων και των συνδυασμών ήταν επαρκής για να καλύψει και τα πιο απαιτητικά γούστα. Μείναμε στα κλασσικά· η προσωπική μου επιλογή ήτανε 2 κοτομπέικον "καλαμάκι", η σύζυγός μου διάλεξε μια πίτα γύρο κοτόπουλο και τα παιδιά 1 "καλαμάκι" χοιρινό και ένα κοτόπουλο. Τα συνοδέψαμε με ψητές πιπεριές και χωριάτικη σαλάτα. Η κοπέλα είχε το νού της στο τραπέζι μας και μόλις σηκώσαμε το χέρι μας ήρθε να παραλάβει την παραγγελία και τους καταλόγους. Μετά από λίγη ώρα ήρθε ο Χρυσόστομος, ο ιδιοκτήτης του καταστήματος, ένας γελαστός και ευγενικός νεαρός, με ένα δίσκο με σφηνάκια ούζο για εμένα και τη σύζυγό μου και βυσσινάδα για τα παιδιά. Μας ενημέρωσε πως το φαγητό δεν θα αργήσει να σερβιριστεί και όντως μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, ήρθανε τα πιάτα. Τα κοτομπέικον καθώς και τα σουβλάκια των παιδιών συνοδευόντουσαν από 2 κομμένες πίτες και λίγη κέτσαπ και μουστάρδα. Πρέπει να ομολογήσω πως δεν έχω ξαναφάει πιο νόστιμο κοτομπέικον κάπου αλλού, Η αναλογία των γεύσεων πλημμύρισε τη στοματική μου κοιλότητα. Το μπέικον ήταν καλοψημένο και αγκάλιαζε μοναδικά το ζουμερό κοτόπουλο. Τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας μείνανε και αυτοί ικανοποιημένοι με την ποιότητα και την ποσότητα του πιάτου τους. Η χωριάτικη σαλάτα ήτανε ικανοποιητική. Ψητή μελιτζάνα δεν πρόλαβα να την δοκιμάσω μιας που την πήρανε σε αποκλειστικότητα τα παιδιά. Από ποτό μείναμε στην cocacola αλλά απ'οτι είδα στον κατάλογο υπήρχε ποικιλία κρασιών και ποτών. Καθώς γύριζα το βλέμμα μου στο κατάστημα δεν μπορούσα να μην παρατηρήσω τις παραδοσιακές φαλλικές κολοκύθες όπου στολίζουν αρκετά μαγαζιά της περιοχής,καθώς και τα καδράκια στους τοίχους με όμορφες εικόνες. Το πλακόστρωτο δάπεδο με το ξύλινο κιόσκι και τα γραφικά φαναράκια για φωτισμό σε συνδυασμό με τον κήπο έδεναν και παρείχαν μια ικανοποιητική εικόνα. Μαζί με τον λογαριασμό ο Χρυσόστομος, έφερε στον καθένα μας ένα κομμάτι μηλόπιτα με παγωτό, φαντάζομαι για να μας έρθει καλά ο λογαριασμός, αλλά οι τιμές του ήταν καλές. Γενικά φύγαμε ικανοποιημένοι και χορτασμένοι από το μαγαζί. Ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχει και ένας κλειστός χώρος με επιτραπέζια και παιχνίδια. Τα παιδιά πήγανε εκεί, μού είπανε πως παίξανε προ (;) .

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2016
Ευχαριστούμε, Tzerarlnd
Ο/η CHRISOSTOMOS G, Ιδιοκτήτης του Ariston, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 3 Ιανουαρίου 2017

Ευχαριστούμε πολύ για την επίσκεψη! είμαστε πολύ χαρούμενοι που μείνατε ικανοποιημένοι και θα ήταν υπέροχο να σας ξαναδούμε κάποια στιγμή!

Η κριτική γράφτηκε 1 Αυγούστου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Ωραίο μαγαζί στον κεντρικό δρόμο της Αναξου. Αξίζει να το επισκεφθεί κανείς καθώς έχει πολύ ωραίο φαγητό,καθαρό σε ικανοποιητικοτατες ποσότητες κ φυσικά σε πολύ καλή τιμή !!!θετικό το πολύ εξυπηρετικό προσωπικό !!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Αύγουστος 2016
Ευχαριστούμε, zachari c

Ευχαριστούμε πολύ για την επίσκεψη και τα όμορφα λόγια! θα ήταν πολύ όμορφο να σας ξαναδούμε κάποια στιγμή!

Η κριτική γράφτηκε 29 Μαΐου 2016

ωραιο περιβαλλον , φιλικο προσωπικο φιλικες τιμες και σε ομορφη τοποθεσια! πολυ καλη εξυπηρετηση , μοναδικο , θα ξανα πηγαινα σιγουρα!

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2015
Ευχαριστούμε, vakalisn
Η κριτική γράφτηκε 3 Μαΐου 2016

Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Πάρα πολύ καλό φαγητό σε προσιτές τιμές και πολύ καλή εξυπηρέτηση, καθώς και οι ιδιοκτήτες είναι πολύ καλοί άνθρωποι και φιλόξενοι.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2015
Ευχαριστούμε, nickn238
Η κριτική γράφτηκε 3 Μαΐου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Τελειο το περιβαλλον , αψογο το φαγητο και ωραιες παρουσιες. !!!!!! Θα ξαναπηγαινα σιγουρα , ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2016
Ευχαριστούμε, Μαρία Κ

Ariston: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Ariston: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!