“Εξαιρετικο”
Κριτική για: Ο Γιαλός

Ο Γιαλός
Καλό για: Τοπική κουζίνα, Γραφική θέα
Περιγραφή: Απλότητα είναι η ιδιότητα, η κατάσταση, το χαρακτηριστικό του να είσαι απλός, χωρίς πολυπλοκότητα. Δηλώνει συχνά ομορφιά, την καθαρότητα, ή την σαφήνεια. Είναι επίσης ένας όρος που χρησιμοποιείται για να υποδηλώσει ειλικρίνεια, αθωότητα, ευθύτητα και έλλειψη υποκρισίας. Λέξεις οι οποίες συνάδουν απόλυτα με τα πιστεύω μας. Στον Αρχάγγελο, στην καρδιά της παραλίας Στεγνά, περίπου 30 χιλιόμετρα από την πόλη της Ρόδου και μερικά βήματα μακριά από το κύμα, βρίσκεται ο Γιαλός. Ένας χώρος διακοσμημένος με αγάπη στη παράδοση, με το μπλε και το άσπρο να κυριαρχεί σε συνδυασμό με αντικείμενα της νησιώτικης κουλτούρας, τόσο όσο να μας θυμίζει από πού ερχόμαστε. Στο Γιαλό φροντίζουμε να γευτείτε πιάτα που θα σας εκπλήξουν με την απλότητα τους και θα σας ικανοποιήσουν με τη νοστιμιά τους. Μαγειρεύουμε με γνώμονα την παραδοσιακή ελληνική κουζίνα δίνοντας έμφαση στα Ροδίτικα πιάτα πάντα με αγνές πρώτες ύλες από τον τόπο μας. Όπως μας έμαθαν οι παππούδες μας, όπως μαθαίνουμε στα παιδιά μας. Απείραχτες παραδοσιακές συνταγές όπως το φημισμένο ζυμωτό αρχαγγελίτικο ψωμί, το ελαιόλαδο και το χοντρό αλάτι παραγωγής μας, τα χόρτα σύβρασης, τα γιαπράκια της γιαγιάς, τα λόπια, τα πιταρούδια είναι μόνο λίγα από τα πιάτα που θα κεντρίσουν το ενδιαφέρον σας. Μερικές από τις πιο πλούσιες σαλάτες μας, με μελιτζάνα ψητή ή με ρέγκα, θα κοσμήσουν το κέντρο του τραπεζιού σας. Μεγάλη ποικιλία σε φρέσκα ψάρια ημέρας, στο τηγάνι ή στη σχάρα, από αθερίνα και κουτσομούρα μέχρι φαγκρί και συναγρίδα, είναι διαθέσιμα απευθείας από τα ψαροκάικα. Τα διάσημα ρουζέτια των στεγνών, ένα είδος αμμόψαρου με κοκκινωπό χρώμα, βουτηγμένα στην παραδοσιακή σκορδαλιά, για αυτούς που ξέρουν και για αυτούς που θέλουν να μάθουν. Θαλασσινά που μυρίζουν ιώδιο όπως καλαμάρι, χταπόδι λιαστό, σουπιές μαγειρεμένες στο μελάνι τους, γαριδάκι συμιακό καθώς και πλήθος οστρακοειδών θα σας θυμίσουν τον λόγο που επισκεφτήκατε το γιαλό. Γιαλοδημιουργίες με καραβιδομακαρονάδες, ριζότο θαλασσινών , κριθαρώτο και σουπιόριζο όλοκληρώνουν το μενού μας. Μερικές από τις καλύτερες ελληνικές ετικέτες σε κρασιά κάθε είδους, μεγάλη ποικιλία σε αποστάγματα αλλά και η ροδίτικη σούμα σας περιμένουν να συνοδεύσουν απόλυτα τις επιλογές σας. Όσο για το τέλος, η πορτοκαλόπιτα μας που δεν αντιγράφεται, τα αμέτρητα σπιτικά γλυκά του κουταλιού και οι παραδοσιακές αρχαγγελίτικες κουρκουτένες με μέλι θα κλείσουν με τον ομορφότερο τρόπο το γεύμα η το δείπνο σας αφήνοντάς σας μια γεύση νοσταλγίας, μια γεύση παράδοσης που βρήκε το δρόμο και πέρασε στο σήμερα.

Καταπληκτικό φαγητό με μεγάλη ποικιλία μεζέδων,ωραίο περιβάλλον, άψογο όλο το προσωπικό ευγενεστατοι...

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2021
Ευχαριστούμε, elpidamirto

Η κριτική γράφτηκε 10 Μαΐου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Μετά από τόσους μήνες καραντίνας με κλειστή την εστίαση ήταν αυτό που χρειαζόμασταν! Είχαμε κλείσει τραπέζι όμως πήγαμε μισή ώρα νωρίτερα και παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο μας εξυπηρέτησαν αμέσως!! Το φαγητό ήρθε πολύ γρηγορα και ήταν πολύ νόστιμο!

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2021
Ευχαριστούμε, katholikipatta
Η κριτική γράφτηκε 7 Σεπτεμβρίου 2020

Όμορφο, περιποιημένο εστιατόριο με υπέροχο φαγητό. Δοκιμάσαμε χωριάτικη που ήταν υπέροχη & την ουζομακαρονάδα για 2. Μακράν η καλύτερη μακαρονάδα θαλασσινών που έχω δοκιμάσει ποτέ! Ονειρεμένη γεύση, τέλεια μαγειρεμένη & με καταπληκτικά & σωστά ποσοτικά υλικά! Τρέχουν τα σάλια μου μόνο που τη σκέφτομαι! Δυστυχώς το επισκεφτήκαμε την τελευταία μέρα των διακοπών μας & δεν είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε κι άλλα πιάτα τους. Ελπίζω άλλη φορά!

Ευχαριστούμε, Deppie K
Η κριτική γράφτηκε 17 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Κλείσαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί τραπέζι.
Εμφανιστήκαμε στην ώρα μας και απλά μας αγνόησαν εξυπηρετώντας φιλαράκια τύπου σε έφτιαξα κολλητέ και λέγοντας μας υπομονή και ας είχαμε 2 μωρά μαζί μας.
Δεν ξαναπατάω σίγουρα και δεν ξανασυστήνω σε κανένα.
Ο Σερβιτόρος που μας μιλούσε υπερόπτης και ανάγωγος .
Ντροπή για εποχές που ο κόσμος και τα επαγγέλματα εστίασης πασχίζουν για δουλειά.

1  Ευχαριστούμε, evangel0sk
Η κριτική γράφτηκε 16 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

ειχαμε κανει κρατηση για 8 ατομα στις 4.πηγαμε τελικα 9 ατομα και δεκα λεπτα νωριτερα.καθως περιμεναμε να βρουμε καποιον να του πουμε για την κρατηση ηρθε ενας σερβιτορος στην διπλα παρεα που περιμενε και ενω δεν ειχε κρατηση τους εβαλε να κατσουν.οταν βρηκαμε καποιον να του πουμε για το τραπεζι μας απαντησε οτι μας ειχε κρατησει για 7 και οταν μας εδειξε το τραπεζι ηταν 4σαρι ουτε καν για 7 που ελεγε.παρολο που ειχε ενα τραπεζι διπλα σε αυτο που μας ειχε κρατησει μας ειπε οτι το εχει κρατημενο και να περιμενουμε να αδειασει καποιο αλλο για να κατσουμε...εχοντας παιδια και ενω το ειχα αναφερει ηδη απο την κρατηση μας αγνοησαν παντελως.....εννοειται φυγαμε γτ ειχαν περασει ηδη 20λεπτα με ολα αυτα και οπως προανεφερα ειχαμε μικρα παιδακια μαζι!!!!

1  Ευχαριστούμε, afroditik296

Ο Γιαλός: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Στεγνά, Ρόδος
Στεγνά, Ρόδος

Ο Γιαλός: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!