Η κριτική γράφτηκε 15 Σεπτεμβρίου 2016

Ένα συμπαθητικό ξενοδοχείο με φιλόξενους ιδιοκτήτες που δε θα το λεγα 4 αστέρων.Θέλει βελτίωση στο πρωινό(ο καφές του εξαιρετικός αλλά φτωχό σε ποιότητα και ποσότητα),κάποιες μικρο-επισκευές όπως πχ στα παντζούρια απ όπου έμπαινε λίγο φως το πρωί και μας ξύπναγε,και κάποια σημειώματα ή υποδείξεις στους πελάτες στην άφιξή τους όσον αφορά τη λειτουργία του περίπλοκου ντους,τον κωδικό wifi,τον αριθμό κλήσης της ρεσεψιόν

• Διαμονή: Σεπτέμβριος 2016, ταξίδι με οικογένεια
2  Ευχαριστούμε, Maria G
Η κριτική γράφτηκε 4 Σεπτεμβρίου 2016

Καταρχήν θα ήθελα να τονίσω πως έχουμε επισκεφτεί πολλά ξενοδοχεία και είναι μόλις η δεύτερη φορά που βάζω "excellent" σε ένα κατάλυμα. Το Ξεμόνι θα το βρείτε εύκολα από όποια κατεύθυνση και αν το προσεγγίζετε, αν έχετε βέβαια το google maps στο κινητό σας, οι οδηγίες θα σας βγάλουν στην πόρτα του. Αυτό που μου άρεσε κατά την άφιξη μας, ήταν η ζέστη υποδοχή του κ. Δημήτρη, ο οποίος μας προσέφερε νεράκι και μας οδήγησε στο δωμάτιο μας. Το δωμάτιο μας ήταν ακριβώς ότι είχαμε δει στις φωτογραφίες και ακόμη καλύτερο. Κρεβάτι και στρώματα cocomat, πολύ καλά μαξιλάρια, ένα σκληρό και ένα μαλακό για τον καθένα (καλύπτει όλες τις απαιτήσεις), σεντόνια και πετσέτες από αιγυπτιακό βαμβάκι (αξίζει να σημειωθεί πως όλα μύριζαν μαλακτικό και όχι χλωρίνη, όπως στα περισσότερα καταλύματα). Το πρωινό του ξενοδοχείου είναι παραδοσιακό, πολύ νόστιμο και προσεγμένο.Στο πρωινό επίσης μπορείς να παραγγείλεις τον καφέ της επιλογής σου στον κ. Δημήτρη (χωρίς επιπλέον χρέωση για espresso, freddo κλπ.) Το ξενοδοχείο προσφέρει επίσης και γεύματα τα οποία επιμελείται ο κ. Κώστας. Αξίζει να δοκιμάσετε την εκπληκτική μανιάτικη μακαρονάδα, την μανιάτικη πίτα (οπωσδήποτε) και το Ξεμόνι. Η τοποθεσία του Ξενοδοχείου θεωρώ πως είναι η καλύτερη δυνατή εάν θέλεις να εξερευνήσεις την Μάνη αλλά παράλληλα να είσαι δίπλα στην Αρεόπολη, χωρίς όμως την ζέστη και την πολυκοσμία. Μην πάρετε μαζί σας οδηγούς μιας και ο κ. Κώστας είναι ο καλύτερος στο να μοιράζει πληροφορίες για τον τόπο του, με περίσσιο ζήλο. Τέλος θα ήθελα να πω για τους ιδιοκτήτες και το προσωπικό, οι οποίοι πέρα από ευγενικοί και χαμογελαστοί σε κάνουν να αισθάνεσαι σαν στο σπίτι σου. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους, ένα ξενοδοχείο που σίγουρα θα επισκεφτούμε ξανά.

• Διαμονή: Αύγουστος 2016, ταξίδι με τον/την σύντροφο
1  Ευχαριστούμε, Elisavet2014
Η κριτική γράφτηκε 1 Σεπτεμβρίου 2016

Το Ξεμόνι το επισκεφτήκαμε με την σύζυγό μου τις τελευταίες ημέρες του Αυγούστου αρχικά για 4 νύχτες. Στις πρώτες μόλις ώρες της διαμονής μας εκεί, μας κέρδισε το υπέροχο, καθαρό ξενοδοχείο, με όμορφη θέα, φιλική και χαλαρωτική ατμόσφαιρα, που απλώς δεν ήθελες να κουνηθείς. Τόσο που αποφασίσαμε με συνοπτικές διαδικασίες πως θα πρέπει να παρατείνουμε την διαμονή μας άλλες 3 νύχτες και ευτυχώς υπήρχε διαθεσιμότητα με αλλαγή δωματίου, υψηλότερης κατηγορίας. Τα δωμάτια που διανυκτερεύσαμε ήταν αρχικά το Standard και μετά η Deluxe Suite. Και τα δύο ευρύχωρα και λειτουργικά, με ξεχωριστή και όμορφη διακόσμηση ξύλου, εξαιρετικό μπάνιο με στήλη υδρομασάζ, κρεββάτι cocomat που απλώς δεν ήθελες να αποχωριστείς και ένα μπαλονάκι με θέα θάλασσα για να αγναντεύεις. Το πρωινό του και το δείπνο μοναδικό, γεμάτο τοπικές γεύσεις, φτιαγμένο με μεράκι και αγάπη απο τα χέρια του κ. Κώστα, ιδιοκτήτη του ξενοδοχείου, με όμορφες εναλλαγές για να σου κρατά πάντα το ενδιαφέρον. Το σέρβις το είχε πάνω του ο κ. Δημήτρης, που εκτός από γρήγορος, ευγενικός και πάντα πρόθυμος, φτιάχνει εξαιρετικό καφέ. Ο κ. Κώστας εκτός από πολύ καλός μάγειρας, γνωρίζει τα πάντα για τον τόπο του, πάντα πρόθυμος να σε καθοδηγήσει ώστε να γνωρίσεις και να αγαπήσεις την Μάνη. Στο Ξενοδοχείο αυτό, συναντήσαμε ένα τόσο ζεστό και φιλικό περιβάλλον, που μας έκανε να νιώσουμε σαν το σπίτι μας, μέρος της δικής τους όμορφης παρέας. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Σίγουρα θα το επισκεφτούμε ξανά.

• Διαμονή: Αύγουστος 2016, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, nioakeim
Η κριτική γράφτηκε 24 Αυγούστου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Ένα πολύ ωραίο ξενοδοχείο βγαλμένο από τα παραμύθια και τις καστροπολιτείες!Πεντακάθαρο,όλο πέτρινο όπως ταιριάζει στην περιοχή,με πολύ καλό παραδοσιακό φαγητό από τα χεράκια του κυρίου Κώστα!Μαζί με τον κύριο Δημήτρη που "επιμελείται"τα της τραπεζαρίας δημιουργούν ένα πολύ ωραίο κλίμα και κάνουν τον κάθε επισκέπτη να νιώθει μέλος μιας παρέας!!Μπράβο τους!Σίγουρα θα το ξανατιμήσουμε!!!

Διαμονή: Ιούλιος 2016, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, Dimtra07
Η κριτική γράφτηκε 2 Αυγούστου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Πανέμορφη τοποθεσία. Υπέροχη θέα . Εξυπηρέτηση από τις καλύτερες που έχουμε συναντήσει όπου και εάν έχουμε πάει ως τώρα. Το πρωινό πλούσιο και γεμάτο και από κλασικά φαγώσιμα πρωινού αλλά και από τοπικές λιχουδιές, μετά από αυτό το πρωινό δεν χρειάζεται εκτός ξενοδοχείου να δοκιμάσεις τοπικές μικρό λιχουδιές γιατί τις έχει ήδη γευτεί από εκεί και μάλιστα και φρέσκο μαγειρεμένες.

Διαμονή: Ιούλιος 2016, ταξίδι με τον/την σύντροφο
1  Ευχαριστούμε, George F