Η κριτική γράφτηκε 1 Σεπτεμβρίου 2016

Το Ξεμόνι το επισκεφτήκαμε με την σύζυγό μου τις τελευταίες ημέρες του Αυγούστου αρχικά για 4 νύχτες. Στις πρώτες μόλις ώρες της διαμονής μας εκεί, μας κέρδισε το υπέροχο, καθαρό ξενοδοχείο, με όμορφη θέα, φιλική και χαλαρωτική ατμόσφαιρα, που απλώς δεν ήθελες να κουνηθείς. Τόσο που αποφασίσαμε με συνοπτικές διαδικασίες πως θα πρέπει να παρατείνουμε την διαμονή μας άλλες 3 νύχτες και ευτυχώς υπήρχε διαθεσιμότητα με αλλαγή δωματίου, υψηλότερης κατηγορίας. Τα δωμάτια που διανυκτερεύσαμε ήταν αρχικά το Standard και μετά η Deluxe Suite. Και τα δύο ευρύχωρα και λειτουργικά, με ξεχωριστή και όμορφη διακόσμηση ξύλου, εξαιρετικό μπάνιο με στήλη υδρομασάζ, κρεββάτι cocomat που απλώς δεν ήθελες να αποχωριστείς και ένα μπαλονάκι με θέα θάλασσα για να αγναντεύεις. Το πρωινό του και το δείπνο μοναδικό, γεμάτο τοπικές γεύσεις, φτιαγμένο με μεράκι και αγάπη απο τα χέρια του κ. Κώστα, ιδιοκτήτη του ξενοδοχείου, με όμορφες εναλλαγές για να σου κρατά πάντα το ενδιαφέρον. Το σέρβις το είχε πάνω του ο κ. Δημήτρης, που εκτός από γρήγορος, ευγενικός και πάντα πρόθυμος, φτιάχνει εξαιρετικό καφέ. Ο κ. Κώστας εκτός από πολύ καλός μάγειρας, γνωρίζει τα πάντα για τον τόπο του, πάντα πρόθυμος να σε καθοδηγήσει ώστε να γνωρίσεις και να αγαπήσεις την Μάνη. Στο Ξενοδοχείο αυτό, συναντήσαμε ένα τόσο ζεστό και φιλικό περιβάλλον, που μας έκανε να νιώσουμε σαν το σπίτι μας, μέρος της δικής τους όμορφης παρέας. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Σίγουρα θα το επισκεφτούμε ξανά.

• Διαμονή: Αύγουστος 2016, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, nioakeim
Η κριτική γράφτηκε 24 Αυγούστου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Ένα πολύ ωραίο ξενοδοχείο βγαλμένο από τα παραμύθια και τις καστροπολιτείες!Πεντακάθαρο,όλο πέτρινο όπως ταιριάζει στην περιοχή,με πολύ καλό παραδοσιακό φαγητό από τα χεράκια του κυρίου Κώστα!Μαζί με τον κύριο Δημήτρη που "επιμελείται"τα της τραπεζαρίας δημιουργούν ένα πολύ ωραίο κλίμα και κάνουν τον κάθε επισκέπτη να νιώθει μέλος μιας παρέας!!Μπράβο τους!Σίγουρα θα το ξανατιμήσουμε!!!

Διαμονή: Ιούλιος 2016, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, Dimtra07
Η κριτική γράφτηκε 2 Αυγούστου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Πανέμορφη τοποθεσία. Υπέροχη θέα . Εξυπηρέτηση από τις καλύτερες που έχουμε συναντήσει όπου και εάν έχουμε πάει ως τώρα. Το πρωινό πλούσιο και γεμάτο και από κλασικά φαγώσιμα πρωινού αλλά και από τοπικές λιχουδιές, μετά από αυτό το πρωινό δεν χρειάζεται εκτός ξενοδοχείου να δοκιμάσεις τοπικές μικρό λιχουδιές γιατί τις έχει ήδη γευτεί από εκεί και μάλιστα και φρέσκο μαγειρεμένες.

Διαμονή: Ιούλιος 2016, ταξίδι με τον/την σύντροφο
1  Ευχαριστούμε, George F
Η κριτική γράφτηκε 12 Ιουλίου 2016

Η διαμονη στο ξενωνα έγινε 8/7 - 12/7. Μερες καλοκαιρινες με χρωμα ελληνικό. Απίθανη τοποθεσία, πεντακάθαρο και φιλόξενο. Οι άνθρωποι του με χαμόγελο και ευγένεια. Ιδανικός προορισμός που σίγουρα θα σε κερδίσει.

• Διαμονή: Ιούλιος 2016, ταξίδι με οικογένεια
Ευχαριστούμε, sbeachMike77
Η κριτική γράφτηκε 28 Απριλίου 2016

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να καταθέσω την εμπειρία μου από την διαμονή μου στο ξενοδοχείο Ξαμόνι και αυτό οφείλεται όχι σε δική μου απόφαση ,αλλά στο γεγονός πως ενώ έκανα κράτηση από τις 03/04/2016 για 29/04 άφιξη και 02/05 αναχώρηση (τριήμερο του Πάσχα) ,απλώς ,κατά το κοινώς λεγόμενο "έφαγα πόρτα".
Και εξηγούμαι.
Στις 03/04/2016 κάνω κράτηση μέσω του HOTELS.COM.Τυπώνω την κράτηση μου με νούμερο 8050256540911 και όλα καλά. Άμ δε.Έτσι νομίζετε διότι έτσι νόμιζα και εγώ έως την 22/04/2016,ΕΙΚΟΣΙ ολόκληρες ημέρες μετά από την ημερομηνία κράτησης ,που λαμβάνω mail από την hotels.com που με ενημέρωνε ότι το ξενοδοχείο Ξεμόνι δεν μπορεί να με δεχθεί και μου πρότεινε εναλλακτικώς ένα άλλο ξενοδοχείο στην ίδια περιοχή με τα ίδια χρήματα.Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρω το όνομά του.Το mail δεν ανέφερε καμία δικαιολογία για την ακύρωση της κράτησης μου. Κατά λέξη έγραφε"Unfortunately the hotel is unable to accept your reservation for your upcoming stay."
Την Δευτέρα 25/04/2016 τηλεφώνησα στο Ξεμόνι ώστε να μάθω από πρώτο χέρι τι συνέβη ,διότι έκρινα πως να τηλεφωνώ στην Αριζόνα που εδρεύει η HOTELS.COM για να βρώ την άκρη με τα φτωχά μου αγγλικά θα ήτανε χαμένος κόπος.
Ο ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου μου απάντησε πως δεν έχει καμιά ευθύνη διότι ενημέρωσε την expedia.ie αμέσως και συνεπώς η expedia έχει την ευθύνη που δεν με ενημέρωσε. Βεβαίως εγώ το μόνο που ήξερα ήταν η hotels.com και το ξενοδοχείο Ξεμόνι. Την expedia την έμαθα από τον ξενοδόχο.
Μάλιστα μου ανέφερε πως ήταν και αυτός πολύ εκνευρισμένος που η expedia δεν με ενημέρωσε εγκαίρως ,ώστε απεφάσισε ήδη και διέκοψε την συνεργασία μαζί της.
Αυτό βέβαια είναι απολύτως ψευδές διότι ακόμη και σήμερα μια χαρά κάνεις κράτηση μέσω expedia για το Ξεμόνι.
Λάθη συμβαίνουν ,ακόμη και την περίπτωση να βρήκε πελάτη που θα του έκλεινε για περισσότερες ημέρες από εμένα και του έδωσε θα το καταλάβαινα.
Το ψέμα όμως είναι ενοχλητικό και γι'αυτό αποφάσισα να γράψω την περιπέτεια μου.
Τελικά θα πάω στην Μάνη να περάσω τις ημέρες του Πάσχα ,αλλά να πιώ καφέ με τον ξενοδόχο του Ξεμόνι ,όπως μου πρότεινε, δεν θα το πράξω.
Άγιες μέρες καλό είναι νομίζω να αποφεύγουμε την συναναστροφή με ψεύτες.

Διαμονή: Απρίλιος 2016, ταξίδι με τον/την σύντροφο
3  Ευχαριστούμε, aNotaras