Ανοικτά σήμερα: 4:00 μ.μ. - 11:45 μ.μ.
Αποθήκευση
Ότι καλύτερο υπάρχει...

Το καλύτερο δωμάτιο που έχω παίξει μέχρι στιγμής, πραγματικά δεν μπορεις να το περιγράψεις με... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 21 Οκτωβρίου 2020
petross256
Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο

Πας να κλέψεις σαν τίμιος άνθρωπος που είσαι τα λεφτά και ξαφνικά...μπαμ! Δε λέω πολλά για να μη... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 18 Οκτωβρίου 2020
O3374PM_

Η κριτική έγινε: 18 Οκτωβρίου 2020

Πας να κλέψεις σαν τίμιος άνθρωπος που είσαι τα λεφτά και ξαφνικά...μπαμ!
Δε λέω πολλά για να μη κάνω spoil, το σπίτι φοβερό, η δουλειά εξαιρετικη, μεράκι και πολύ αγάπη για όλο αυτό το δημιούργημα.

Αξίζει κ με το παραπάνω να πας, για να ζήσεις αυτή την απιστευτη εμπειρία, κ φυσικά...για να κλέψεις τα λεφτά που υπάρχουν.

Dont take a breath...και πήγαινε

Ημερομηνία εμπειρίας: Οκτώβριος 2020
2  Ευχαριστούμε, O3374PM_
Ο/η VeronePork, Ιδιοκτήτης του Verone - Live Action Escape Rooms, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 2020

Η κριτική έγινε: 16 Οκτωβρίου 2020

Αφού έχουμε πάρει σβάρνα τελευταία τα δωμάτια τρόμου και έχουμε βάλει επίσης στόχο τη 10άδα του escaperoutes, όπου πηγαίναμε τελευταία κυκλοφορούσε πάντα ντόρος για το don’t take a breath και τον τυφλό… Δωμάτιο από τα τοπ στην Ελλάδα, πρωτοποριακό, κατηγορία από μόνο του ακόμα και «αν πάτε εκεί μετά όλα θα σας φαίνονται βαρετά» ακούσαμε… Η περιέργεια στο φουλ και καταφέραμε να κάνουμε κράτηση μια βδομάδα πριν (όλα τα slots γεμάτα) κάτι το οποίο μας φάνηκε αξιοσημείωτο…
Ε λοιπόν η μέρα έφτασε προχτές, η ομάδα Κ**οτρούπες ανασυντάχτηκε, έκανε καταδρομική και εν τέλη ακόμα σήμερα Παρασκευή γι αυτό το δωμάτιο συζητάμε. Τπτ απ ότι ακούσαμε δεν ήταν υπερβολή, ή καλά λόγια επευφημίας για μια καλή κριτική. Το δωμάτιο είναι όντως κατηγορία από μόνο του και όποιος προσέξει τα λόγια στο site θα το διαπιστώσει (εμείς δεν τα προσέξαμε), ότι δεν είναι ένα escape room, με την έννοια της απόδρασης, αλλά πρόκειται για μια ξεχωριστή εμπειρία που θέλει να σε κάνει να νιώσεις ότι είσαι ο πρωταγωνιστής της ομόλογης ταινίας…
Όλα είναι μελετημένα και σχεδιασμένα στην εντέλεια, από τις ατάκες, μέχρι όλη την υποκριτική μέσα (και έξω) στο δωμάτιο (σπίτι, διώροφο με υπόγειο παρακαλώ) και λίγα λέω για να μην κάνω σποιλ. Εισαγωγή στο δωμάτιο/παιχνίδι πολύ ευρηματική, για μένα η συγκεκριμμένη όπως και του Dark, είναι σεμιναριακές για escape rooms, μαζί με κάθε ανάλογη προσπάθεια που ΔΕΝ περιλαμβάνει καλωσόρισμα, καθισιό στο σαλόνι, πράγματα στα ντουλάπια, άνοιγμα της πόρτας και πάμε. Εδώ μπλέκεται η πραγματικότητα με τη ταινία, γίνεσαι ο ίδιος ο ηθοποιός με το καλημέρα χωρίς πολλά πολλά…
Τι να πει κανείς για τον χώρο/χώρους, έχει πέσει άπειρη δουλειά και σχεδιασμός, ενώ υπάρχει απόλυτη ελευθερία κινήσεων, σύμφωνα πάντα με τη προκαθορισμένη ροή που πρέπει να έχει το «δωμάτιο. Εντύπωση μου έκανε ότι σε αντίθεση με άλλα δωμάτια, τπτ δεν είναι κολλημένο, γιατί ο ήχος και η αλληλεπίδραση με το χώρο παίζει κι αυτό το ρόλο του. Για τη δε υποκριτική ξανά, προσέχοντας να μην κάνω σποιλ, είναι η καλύτερη που έχουμε δει σε escape room, λαμβάνοντας υπ’όψιν όλους τους παράγοντες, τη πολυπλοκότητα και τη λεπτομέρεια, που τη καταλαβαίνει κάποιος όταν ολοκληρώσει και κάτσει μετά στο τραπέζι με το Μπάμπη.
Μπάμπη έχεις μεράκι, άπειρη όρεξη και τρέλα που έφτιαξες τέτοια υπερπαραγωγή, δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί ως gen4 στα escape rooms, καθώς ανοίγει το δρόμο για νέα κατηγορία δωματίων και στυλ παιχνιδιού. Μετά το παιχνίδι, καθώς ήμασταν οι τελευταίοι της ημέρας, καθίσαμε με το Μπάμπη αρκετή ώρα συζητώντας για το δωμάτιο (καθώς και άλλα), εκτιμήσαμε πολύ επίσης που άκουσε τα σχόλια μας, τις παρατηρήσεις μας για την όλη εμπειρία και τυχόν μικροαλλαγές όπως τα δαμε από τη μεριά μας. Τέτοια δωμάτια σαν αυτό αναμφισβήτητα αφήνουν την υπογραφή τους στον χώρο των ελληνικών escape rooms κι ελπίζουμε σαν παίχτες να ζήσουμε κι άλλα στο ίδιο επίπεδο.

Κ**οτρούπες
Πεοσφόρος
Andyb
Μιχάλης
Σπύρος

Κ**οτρούπες η ομάδα νέα δυνατή
Ήρθε στην Αθήνα για να αφήσει υπογραφή
Τα μέλη τους καμμένα γουστάρουν όλοι τρόμο
Κι ας το μετανιώνουν κάθε φορά στο δρόμο
Στην ομάδα προκαλεί συνέχεια το ντόρο
Κανει τις κρατήσεις και τον λένε Πεοσφόρο
Τον επόμενο στη λίστα φωνάζουν andyb
Στη πιάτσα επικυρηγμένος από κάθε στοιχηματική
Δωμάτια του τρόμου, φόβος, αγωνία τρομερή
Κι ας καταλήγουν αγκαλιασμένοι πεοσφόρος - andyb
Απ το αγρίνιο ερχόμενος και τον λεν Μιχάλη
Που με τη παρανομία φλερτάρει πάλι
Κι αν σε δωμάτιο τρόμου την ακούσουμε λιγάκι
Θα μας δώσει να τσιλάρουμε κανά χορταράκι
4ος ο Σπύρος, ο πιο φυσιολογικός - Εδώ γελάμε-
Μπορεί όντως να ναι, μπορεί και όχι, προχωράμε!
Δεν είναι κανείς καλά, κανένας με μυαλό
Είναι όλοι άρρωστοι με τον διαγωνισμό
Θα γίνουμε καλά, θα βάλουμε μυαλό
Όταν κερδίσουμε τον διαγωνισμό
Κι αν δε γίνει αυτό, στ @@ μας τα δυό
Θα το ρίξουμε σε τζόγο, φαγητό
Μα αν τύχει και νικήσουμε και πάρουμε λεφτά
Απ τη 1ή νύχτα θα τα φάμε, σε π*****ς και ποτά
Θα επιστρέψουμε στα δωμάτια κι ας έχουμε χανγκόβερ
Κ**οτρούπες δεν θα πούνε ποτέ τους GAME OVER!!!

Ημερομηνία εμπειρίας: Οκτώβριος 2020
1  Ευχαριστούμε, peosforos13

Η κριτική έγινε: 12 Σεπτεμβρίου 2020

Ειπαμε και εμεις να πανε να κλεψουμε ενα σπιτι που ξεραμε οτι ειχε λεφταααα...Λογαριασαμε ομως χωρις τον ξενοδοχο! Που να φανταστουμε οτι θα τη πατησουμε ετσι εμεις να κλεψουμε μονο μπηκαμε!
Περασαμε υπεροχα και σας αγαπησαμε απο το πρωτο τηλεφωνημα!!
Verone εισαι ο καλυτερος!
Υπεροχη εμπειρια αποδρασης με ολη την εννοια!
Αχαστο και αξεχαστο δωματιο!
Το μερακι, η αγαπη και β δουλεια που ριξατε φαινεται! Πολλα μπραβο!

Ημερομηνία εμπειρίας: Σεπτέμβριος 2020
Ευχαριστούμε, TrailBlazer752097
Ο/η Verone_Escape_Rooms, Ιδιοκτήτης του Verone - Live Action Escape Rooms, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 18 Σεπτεμβρίου 2020

Η κριτική έγινε: 31 Αυγούστου 2020

Don't take a breath-VERONE
Μπορεί να αργήσαμε λίγο να καταφέρουμε να βρούμε κενό, ωστόσο το τελευταίο σαββατόβραδο κατά τις δέκα είμασταν έξω από το σπίτι του τυφλού και έτοιμοι για τη μπούκα της ζωής μας. 3 αρχάριοι, 3 με κάποια εμπειρία, το συμπέρασμα μας ήταν κοινό.
Προφανώς έχουν γραφτεί σχεδόν τα πάντα για αυτή την εμπειρία, όμως δε μπορώ να μην αναφερθώ και εγώ και ας μη το κάνω συχνά. Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από όσα, όλοι εδώ μέσα έχουμε συνηθίσει να παίζουμε και δε συγκλίνει πολύ, προς καμία από τις γνωστές "κατηγορίες". Θα επαναλάβω ίσως, σχόλια που έχω ξαναδιαβάσει και θεωρώ ότι είναι στοχευμενα.
Μυρίζεις μεράκι, αγάπη έως και τρέλα για αυτό που κάνουν όλοι εκεί μέσα με μπροστάρη τον γνωστό σε όλους μας βέβαια. Μιλάμε για μια από τις καλύτερες δουλειές που εγώ προσωπικά έχω συναντήσει σε χώρους τέτοιου είδους ψυχαγωγίας με ανελέητη προσοχή μέχρι και στη τελευταία λεπτομέρεια (τεχνική, σεναριακή, πρακτική και ότι άλλο) που όταν ακούσια τις αντιλαμβάνεσαι σε κάποια σημεία, πραγματικά για δευτερόλεπτα δε μπορείς να μη δώσεις συγχαρητήρια από μέσα σου!
…Για λίγα δευτερόλεπτα βέβαια, μιας και ο τυφλός είναι εκεί και δεν αφήνει πολλά περιθώρια σκέψεων. Εφόσον το επιτρέψεις στον εαυτό σου, σε βάζει μέσα στην ιστορία από το πρώτο λεπτό και για δυο ώρες έχεις το βαρύ άγχος και την αγωνιά ενός εισβολέα σε μια ξένη περιουσία και όταν πια αντιλαμβάνεσαι με ποιον έχεις να κάνεις αυτό εντείνετε ακόμα περισσότερο.
Δε θα βγει κανένας μπαμπούλας να σας τρομάξει ούτε δαίμονες θα περπατάνε ανάποδα. Επίσης δε θα χρειαστεί να κάψεις το μυαλό σου λύνοντας και συνδυάζοντας περίεργα δεδομένα. Είσαι κλέφτης …δε παίζεις …είσαι κλέφτης και αυτός που επέλεξες να κλέψεις δεν αστειεύεται. Είναι ικανός, έξυπνος και όπως δείχνει προετοιμασμένος και …ψυχακιας!
Αγωνιά, ένταση, γρήγοροι παλμοί, κάποιες στιγμές γέλιου, ατμόσφαιρα και …μη πάρεις ούτε ανάσα. Γράφεις κάμποσα χιλιόμετρα εκεί μέσα αλλά δε σε νοιάζει, πρέπει να πάρεις τα 300, να μείνεις ζωντανός και να τη κάνεις… και ξέρετε, αρκετές φορές θα νομίσεις ότι το κατάφερες …όμως όχι, έχεις να κάνεις με βετεράνο.
Κλείνοντας δε μπορώ να μην αναφέρω το δείκτη Value For Money της εμπειρίας, μιας και θεωρώ το αντίτιμο πολύ χαμηλό για όσα ζεις, έχοντας αναφορά τα όσα δωμάτια έχω επισκεφθεί.
Το μπράβο και η σύσταση από εμένα είναι κάτι ελάχιστο.

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2020
Ευχαριστούμε, 795stratosv
Ο/η VeronePork, Ιδιοκτήτης του Verone - Live Action Escape Rooms, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 1 Σεπτεμβρίου 2020

Η κριτική έγινε: 3 Αυγούστου 2020

Τρομερο δωμάτιο,φοβεροί χώροι,σαν να παιζαμε στην ταινία,εξαιρετικο acting και πολυ ωραια καθοδηγηση

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2020
Ευχαριστούμε, U9908BX_