“Εξαιρετική εμπειρία”

Κάβος
Καλό για: Τοπική κουζίνα
Επιλογές δείπνου: Αργά τη νύχτα, Υπαίθρια τραπέζια, Κρατήσεις
Η κριτική γράφτηκε 13 Σεπτεμβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Δεν είμαι λάτρης τον θαλασσινών γενικά, η επίσκεψη μου όμως στο συγκεκριμένο εστιατόριο με έκανε να αναθεωρήσω. Επιλέξαμε με την παρέα μου μακαρόνια με όστρακα , γόπες, καλαμαράκια, χταπόδι & όλα ήταν εξαιρετικά!!!! Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

2  Ευχαριστούμε, 533joyk

Η κριτική γράφτηκε 13 Σεπτεμβρίου 2020

Αποφασίσαμε, όπως κάθε χρόνο άλλωστε, να κάνουμε το αποχαιρετιστήριο δείπνο μας στο Λουτράκι σε κάποιο από τα καλά εστιατόρια της ευρύτερης περιοχής.
Δείπνο αποχαιρετισμού στο καλοκαίρι του κορωνοϊου και στο ξεκινημα της νέας περίοδου εργασίας, περισυλλογής και ανασυγκρότησης.Τέλος η καλοκαιρινή ραστώνη.
Διαλέξαμε τον ΚΑΒΟ διότι συνδυάζει όμορφη φυσική τοποθεσία, καλή εξυπηρέτηση και φυσικά καλό φαγητο σε ψάρια,μαλάκια και όστρακα.
Ο κος Βλάσσης στη θέση του για να μας βοηθήσει να διαλέξουμε ότι θέλουμε από τα διαθέσιμα φρέσκα ψάρια και θαλασσινά.
Εντυπωσιάζει το ενυδρείο διατήρησης των οστρακοειδών που σπάνια, αν όχι ποτέ, βλέπεις σε εστιατόρια που σερβίρουν οστρακοειδή.
Η επιλογή μας ήταν καραβιδομακαρονάδα,όστρακα και σαλάτα με χύμα κρασί μοσχοφίλερο.
Αποφύγαμε το carpaccio λαβράκι που είναι εξαιρετικό διότι το είχαμε γευτεί στις προηγούμενες επισκέψεις μας. Αξίζει να το προτιμήσετε για ορεκτικό.
Η σαλάτα ήταν πλούσια και τα όστρακα σωστά σερβιρισμένα σε πιάτο με πάγο.
Τα μακαρόνια σωστά βρασμένα και αντικειμενικά νόστιμα μαγειρεμένα (πχ εγώ θα ήθελα λιγότερη φρέσκια ντομάτα και πιό έντονο το σκόρδο, αλλά αυτά είναι υποκειμενικά).
Επιδόρπιο, κερασμένο, παγωτό με μύρτιλο σιρόπι, εξαιρετικό.
Το αποχαιρετηστηριο δείπνο στο καλοκαίρι πέτυχε υψηλό βαθμό γευστικής ικανοποίησης.
Συμπέραμα. εάν διαθέτετε 80 με 100 ευρώ (ζευγάρι) για να φάτε κάπου εξαιρετικά (περιβάλλον, εξυπηρέτηση, ποιότητα φαγητού) ο ΚΑΒΟΣ προσφέρεται για να το ευχαριστηθείτε.
Είναι κατά τη γνώμη μου εστιατόριο ειδικών περιστάσεων.
ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΤΗΣΗ. ΤΟ ΠΙΘΑΝΌΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΡΑΚΤΟΙ.

1  Ευχαριστούμε, N5936LS_
Η κριτική γράφτηκε 4 Σεπτεμβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Εξαιρετική ποιότητά και εξυπηρέτηση, όμορφο περιβάλλον, η μακαρονάδα θαλασσινών είναι από τις καλύτερες και αξίζει 100% σαν επιλογή. Πάντα φρέσκα ψάρια και θαλασσινά

Ευχαριστούμε, 132feniam
Η κριτική γράφτηκε 31 Αυγούστου 2020

Επισκεφθήκαμε (2 άτομα) τον Κάβο για πρώτη φορά το Σάββατο 29/8/2020 κατά τις 5μμ χωρίς κράτηση. Αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας καθώς κάναμε μπάνιο εκεί κοντά. Και η τύχη μας χαμογέλασε.
Αυτή η επίσκεψη θα είναι η πρώτη από πολλές. Βρήκαμε τραπέζι και απολαύσαμε μια από τις πιο όμορφες γαστρονομικές εμπειρίες μπροστά στη θάλασσα με γρήγορη και ευγενική εξυπηρέτηση.
Μικρός κατάλογος, απολύτως θαλασσινός. Ψάρια, όστρακα και θαλασσινά. Πήραμε την εξαιρετική ταραμοσαλάτα, μια πλούσια τοματοσαλάτα, απολαυστικό σε γεύση και ποσότητα καρπάτσιο λαβράκι και τη μακαρονάδα με τα όστρακα (κυδώνια και πετροσωλήνες), για την οποία φημίζεται. Για τη μακαρονάδα αυτή θα μπορούσα να μιλώ για πάντα. Είναι μάλλον η καλύτερη που έχουμε φάει στην Ελλάδα στο είδος της. Η μερίδα των δύο ατόμων πιθανόν θα έφθανε και για τρεις.
Μικρός αλλά έξυπνος κατάλογος στα κρασιά με σωστή και λογική τιμολόγηση. Επιλέξαμε Σαντορίνη του Σιγάλα 2019 (42 ευρώ). Το σύνολο του λογαριασμού ήταν 113 ευρώ με τη μακαρονάδα να κοστίζει 45 ευρώ.
Εξαιρετικό! Ανυπομονώ να ξαναπάω!

3  Ευχαριστούμε, marouladesigns
Η κριτική γράφτηκε 30 Αυγούστου 2020

πριν από ένα λεπτό
Δυστυχώς απογοητεύτηκα. Οι τιμές δεν ανταποκρίνονται στην ποιότητα. Παρήγγειλα γαριδομακαρονάδα τεσσάρων ατόμων. Οι γαρίδες ήταν αρκετές για να είμαι ειλικρινής. Η γαριδομακαρονάδα όμως κολυμπούσε στο λάδι, πράγμα που χαλασε το γευστικό αποτέλεσμα. Επίσης ο μπακαλιάρος το κιλό στον κατάλογο, ήτανε 45 ευρώ. Σύμφωνα με την απόδειξη ο μπακαλιάρος χρεώθηκε 50 ευρώ το κιλό. Δυστυχώς το αντιλήφθηκα αφού είχα φύγει από το μαγαζί.

3  Ευχαριστούμε, giorgosv957

Κάβος: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Λουτράκι, Περιοχή Κορινθίας

Κάβος: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!