“Απλά εξαιρετικό!”
Κριτική για: Basilico Restaurant

Basilico Restaurant
Καλό για: Γραφική θέα
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα, Διανομή κατ’ οίκον, Κρατήσεις
Περιγραφή: Ο Βασιλικός ("Basilico") στο πέρασμα του χρόνου και σε πολλούς πολιτισμόυς, θεωρείται το σύμβολο της αγάπης, του πλούτου και της προστασίας. Κατάλληλο όνομα που διάλεξε η οικογένεια Πετούση για να ονομάσει το εστιατόριό της, με φροντίδα και αγάπη σε όλες τις λεπτομέρειες, από το φαγητό μέχρι το περιβάλλον που κάθεστε. Η Ελένη, μαγείρισσα του εστιατορίου, μα πάνω από όλα μητέρα, με την εμπειρία των 25 χρόνων, ένωσε τις γνώσεις της με τους δύο της γιούς, τον Κώστα και τον Θοδωρή, έτσι ώστε να δοκιμάσετε στο "Basilico" παραδοσιακές ελληνικές γεύσεις με φρέσκα υλικά από τη Λευκάδα και όλη την Ελλάδα. Σας ευχόμαστε να απολαύσετε το χρόνο σας στο "Basilico" και είμαστε εδώ για να σας προσφέρουμε γεύσεις και πολλές αναμνήσεις από την Ελλάδα. Με εκτίμηση, Οικογένεια Πετούση
Η κριτική γράφτηκε 5 Αυγούστου 2022

Μεσημεράκι, χωρίς πολύ κίνηση, αφού οι περισσότεροι ήταν ακόμη στις παραλίες, επισκεφθήκαμε το πανέμορφο Νυδρί και ψάχναμε μέρος για να φάμε. Μετά από μία μικρή βόλτα στην παραλία κάτω στο λιμανάκι, είδαμε μπροστά μας το Basilico το οποίο αρχικά μας ενθουσίασε με την θέα που έχει αλλά και την όμορφη διακόσμηση. Μία ματιά όμως και στον κατάλογο έξω από το εστιατόριο μας έπεισε πως θα είναι μάλλον μία καλή επιλογή.
Πράγματι δεν διαψευστήκαμε αφού τόσο το φαγητό (κρεατικά και θαλασσινά) μας κάλυψε πλήρως όσο και το άμεσο σέρβις και η ευγένεια του προσωπικού. Γαύρος σχεδόν μισό κιλό, παϊδάκια αρνίσια με φρεσκοκομμένη πατάτα αλλά και χειροποίητα μπιφτεκάκια, ήταν όλα καταπληκτικά. Το αποκορύφωμα όμως που δεν το συναντάς συχνά σε εστιατόριο, ήταν η χειροποίητη μους σοκολάτας που θα μπορούσαμε να φάμε και 2η μερίδα άνετα. Μας την σέρβιραν δωρεάν στο τέλος ως επιδόρπιο!
Η θέα απέναντι που βλέπει τα καταπράσινα νησάκια μοναδική.
Λογικές τιμές.
Θα ξαναπήγαινα άνετα!!

Ευχαριστούμε, nik7719

Η κριτική γράφτηκε 4 Αυγούστου 2022 μέσω κινητής συσκευής

Οι φίλοι μας οι Γιαννιώτες (σερβιτόροι) μας περιποιήθηκαν και με το παραπάνω! Εξαιρετικό φαγητό και το προσωπικό ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο!

Ευχαριστούμε, _P1670IS
Η κριτική γράφτηκε 2 Αυγούστου 2022 μέσω κινητής συσκευής

Πολύ καλό φαγητό κι εξαιρετική εξυπηρετηση.Καλο είναι να πάτε για φαγητό κατά τις 8 ώστε να απολαύσετε τη θέα και το ηλιοβασίλεμα. Κάντε κράτηση τηλεφωνικώς κι επιλέξτε τραπέζι με θέα.

Ευχαριστούμε, sgmh2000
Η κριτική γράφτηκε 29 Ιουλίου 2022 μέσω κινητής συσκευής

Πολύ ωραίο φαγητό με μεγάλη ποικιλία. Οι τιμές πολύ καλές, το προσωπικό γρήγορο κ εξυπηρετικό. Τα ραβιολι σωστά βρασμένα κ η σάλτσα τους όπως έπρεπε. Το κοτόπουλο αλά κρεμ σωστά μαγειρεμένο.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2022
Ευχαριστούμε, U104ZV_
Η κριτική γράφτηκε 29 Ιουλίου 2022 μέσω κινητής συσκευής

Υπέροχα, νόστιμα και φρεσκα πιάτα. Οι πρώτες ύλες ποιοτικές. Φάγαμε κ κρέας κ ψάρι. Κ ήταν κ τα δύο θαυμάσια! Σίγουρα θα ξαναπάμε! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2022
Ευχαριστούμε, _F2774LJ

Basilico Restaurant: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Αθάνι, Απολλώνιοι

Νυδρί, Λευκάδα
Νυδρί, Λευκάδα

Basilico Restaurant: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!