Η κριτική έγινε: 20 Αυγούστου 2018

Επισκέφθηκα το ξενοδοχείο ως υπεύθυνη σε γκρούπ 50 ατόμων. Ηταν όντως καθαρό, η θέα καταπληκτική, τα δωμάτια μεγάλα, ο εξοπλισμός τους ικανοποιητικός, οι εγκαταστάσεις σύγχρονες.... όμως μέχρι εκεί. Η εξυπηρέτηση που προσφέρει κατώτερη του μετρίου. Με προπληρωμένο το δείπνο των 50 ατόμων και κανονισμένη την διαμονή τουλάχιστον 1 μήνα πριν,εξυπηρετήθηκαν μόνο οι μισοί. Ναι, ναι, δεν είχε φαγητό για τους υπόλοιπους. Κανείς δεν αντικαθιστούσε τα φαγητά που τελείωναν. Οι δικαιολογίες που προτάθηκαν από το προσωπικό φθηνές και ψευδείς, αφού ο καθένας έλεγε και κάτι διαφορετικό, ενώ ο υπεύθυνος, τον οποίο ζήτησα, δεν εμφανίσθηκε ποτέ. Το ίδιο σκηνικό και την επόμενη μέρα στο πρωινό, που πέρα από την ποσότητα που δεν ήταν επαρκής και η ποιότητα του καθόλου δεν ανταποκρινόταν σε ξενοδοχείο αυτής της κατηγορίας. Φυσικά και δεν πρόκειται να το επιλέξω ξανά ούτε για ατομική και πολύ περισσότερο ούτε για ομαδική επίσκεψη.

Συμβουλή: Δεν αξίζει (κατά την άποψη μου) η επίσκεψη. Δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που θα πρεπε να προσφέρει για την κατηγορία του.
  • Διαμονή: Μάρτιος 2018, ταξίδι με φίλους
2  Ευχαριστούμε, Aggeliki S
Η κριτική έγινε: 10 Αυγούστου 2018

+ η θέα προς τα Μετέωρα, η ησυχία στον περιβάλλοντα χώρο, η καλόγουστη διακόσμηση των κοινόχρηστων χώρων και των δωματίων,ο μεγάλος και απροβλημάτιστος χώρος στάθμευσης και η μεγάλη σχετικά τηλεόραση στο δωμάτιο!!!

- Η ανυπαρξία ηχομόνωσης των δωματίων που όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκα ακούγοντας να συζητούν οι διπλανοί, αλλά και έξω από το δωμάτιο μου σε απόσταση αναπνοής υπήρχε πιεστικό που κάθε λίγο ούρλιαζε και δεν με άφηνε να ηρεμήσω. Ότι ενώ το πρωινό σερβίρονταν μέχρι τις 10 εγώ κατεβαίνοντας στις 9,30 είχε ελλείψεις και το προσωπικό άρχισε να μαζεύει από τις 9,45. Την Κυριακή το βράδυ ήταν κλειστό το εστιατόριο και δεν σέρβιραν τίποτα (μου είπαν ότι θα έπρεπε να έχω ζητήσει να παραμείνει ο μάγειρας από νωρίς) και θέλοντας να εξυπηρετηθώ από το μπαρ με ένα κλαπ σάντουιτς μου απάντησαν ότι θα μπορούσαν να μου κάνουν ένα τοστάκι, που μου φάνηκε σαν να μου έκαναν χάρη. Ο στενός και επικίνδυνος δρόμος πρόσβασης στο ξενοδοχείο. Λυπάμαι αλλά όλα αυτά δεν χαρακτηρίζουν ένα πεντάστερο ξενοδοχείο!!!

• Διαμονή: Ιούλιος 2018, ταξίδι με τον/την σύντροφο
2  Ευχαριστούμε, yianmyian
Η κριτική έγινε: 1 Ιουνίου 2018

Καινούριο και πεντακάθαρο ξενοδοχείο με ευρύχωρα δωμάτια με μπαλκόνι και θέα στα Μετέωρα. Πλούσιος αλλά μάλλον κλασσικός μπουφές πρωϊνού, ίσως θα έπρεπε να αναδεικνύει κάποια τοπικά προϊόντα. Δυστυχώς δεν είχε αρχίσει η λειτουργία της πισίνας και σπα - ελπίζω στην επόμενη επίσκεψή μας να μας δοθεί η ευκαιρία να τα επισκεφτούμε.
Μοναδικό αρνητικό στοιχείο η απασχόληση μικρών παιδιών από μάγο-ταχυδακτυλουργό, όχι στο χώρο της συγκεκριμένης εκδήλωσης, αλλά στον εξωτερικό χώρο του καφέ του ξενοδοχείου, όπου υπήρχαν αρκετοί θαμώνες για να απολαύσουν τον καφέ τους και την υπέροχη θέα, με 20 παιδιά να τσιρίζουν ακριβώς δίπλα μας( στα 3 μέτρα....). Μάλλον θα έπρεπε να βρεθεί άλλος χώρος.
Όλο το προσωπικό ευγενικό και εξυπηρετικό.
Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία

Συμβουλή: Να επιλέξετε δωμάτια με θέα στους βράχους των Μετεώρων
  • Διαμονή: Μάιος 2018, ταξίδι με τον/την σύντροφο
1  Ευχαριστούμε, sofia p
Η κριτική έγινε: 3 Μαΐου 2018

Επισκεφτήκαμε για δυο νύχτες το ξενοδοχείο πριν τα Χριστούγεννα 2017. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, και ειδικά τα παιδιά. Παρόλο που δεν είχε ειδικά διαμορφωμένο χώρο έξω, ευχαριστηθήκαμε τον εσωτερικό χώρο. Πολύ μεγάλος χώρος για να κάτσουμε να απολάυσουμε τον καφέ μας, υπέροχος χριστουγεννιάτικος στολισμός, ενώ παίζουν τα παιδιά στους μεγάλους καναπέδες και τραπέζια, ΄δίπλα σε ένα υπέροχο τζάκι. Ευγενικό προσωπικό και μας προσέγγισε και ο ιδιοκτήτης να μας γνωρίσει. Γενικά πολύ ζεστό κλίμα. Το μόνο αρνητικό το δείπνο αλλά το δικαιολογώ επειδή δεν είχε πολύ κόσμο, ήταν ξαναζεσταμένο φαγητό.

• Διαμονή: Δεκέμβριος 2017, ταξίδι με οικογένεια
1  Ευχαριστούμε, linakara18
Η κριτική έγινε: 13 Απριλίου 2018

Πήγαμε να μείνουμε στο ξενοδοχείο GRAND METEORA HOTEL για τρείς νύχτες τις ημέρες του Πάσχα.... Εντυπωσιαστήκαμε από ένα τόσο λουσάτο ξενοδοχείο στην περιοχή. Τα σαλόνια του υπέροχα ντυμένα με ξύλινο πάτωμα όπως και τα ξύλινα κουφώματα με τα διπλά τζάμια που εξασφάλιζαν στα δωμάτια απόλυτη ησυχία. Το προσωπικό ευγενέστατο. Και η θέρμανση που για μένα είναι το Α και το Ω το χειμώνα εξαιρετική.... Υπήρχαν όμως και τα μείον του. Ας τα πάρουμε λοιπόν από την αρχή :
1.- Τα κατωσέντονα για τα κρεββάτια τόσο στενά που δεν μπορούσαν να περάσουν κάτω από το στρώμα και έβγαιναν και μπερδεύονταν στα πόδια σου τη νύχτα.
2.- Το στρώμα πολύ σκληρό (για μένα όχι) για τον άνδρα μου όμως ήταν φρίκη.... Ένα μέτριας σκληρότητας στρώμα θα ήταν ιδανικό.
3,- Το μπάνιο ήταν υπέροχο να το βλέπεις και μεγάλο.....όμως δεν είχε καμμία θέρμανση και θα έπρεπε να είναι ανοιχτή η πόρτα του συνέχεια για να περνάει σ' αυτό ο ομολογούμενος εξαιρετικός κλιματισμός....Δεν θα ήταν καλύτερα να θερμαίνεται ξεχωριστά ή να έχει ένα θερμαντικό σώμα.... Αλλωστε η περιοχή έχει υπερβολική υγρασία και θα έπρεπε να υπήρχε κάποια πρόβλεψη γι' αυτό.
Καταλαβαίνω την μέθοδο της κάρτας εισόδου στο δωμάτιο ώστε να μη γίνεται κατάχρηση του ρεύματος...δεν είναι όμως καθόλου ευχάριστο να μπαίνεις σ' ένα δωμάτιο που το έχεις αφήσει 3 ώρες πριν ζεστό και μετά τα κλινοσκεπάσματα να τα βρίσκεις σχεδόν υγρά λόγω καιρού.Σιγουρα θα υπάρχει κάποια φόρμουλα για να μη παγώνει το δωμάτιο εν απουσία του ενοίκου ή να μη γίνεται "φούρνος" το καλοκαίρι.
Και πάμε στην κουζίνα.... Ότι φάγαμε ήταν καλομαγειρεμένο και καλό...... όμως η απουσία κουζίνας το μεσημέρι.....ήταν απογοητευτική..... επρεπε να ξενητευτείς ή στο χωριό ή στην Καλαμπάκα για να φάς.... Και γιατί το μπάρ να μη φτιάχνει εκτός από τόστ ένα κλάμπ-σαντουϊτς τουλάχιστον ;;;;; Για το πρωϊνό καλύτερα να μη το συζητήσουμε..... γιατί πουθενα αλλού δεν βρήκα πρωϊνό με ένα είδος καφέ μόνο (γαλλικό) και τσάϊ (αγνώστου προελεύσεως) χάθηκε ένα Lipton..... δεν ζητήσαμε και Τwinnings....και μερικά φακελλάκια Nescaffe...;;;;;.Στην Λακωνία έξω από το Γύθειο στη Σελινίτσα υπάρχει ένα ξενοδοχείο 4 αστέρων που το πρωϊνό του δεν το βρίσκεις ίσως ούτε σε ακριβό "6 άστερο" :) ..... Μια ερώτηση στους ιδιοκτήτες του ΑΚΤΑΙΟΝ Resort ίσως έδινε στους ιδιοκτήτες του Grand Meteora κάποιες καλές ιδέες για πρωϊνο με 5 ειδών κέηκ, πίττες διαφόρων ειδών, φρούτα από το κτήμα του ξενοχοχείου και αυγά από τις δικές τους κότες.... Να μη συζητήσω για τις 7 περίπου χειροποίητες μαρμελάδες και γλυκά κουταλιού....και τόσα άλλα που δεν θυμάμαι ..... 3 ειδών φρέσκο ψωμί, κορν φλέηκς. αλλαντικά 3 ειδών επίσης και συγκλινο Μάνης.. ελιές 3 ειδών, αφθονη φρέσκα ντομάτα (σε πολλές μορφές της) .... Μια ερώτηση μόνο να κάνει ο ένας ιδιοκτήτης στον άλλο και το επίπεδο Grand Meteora θα φθάσει τα πέντε αστέρια.... Δεν χρειαζόμαστε τα Spa και τα Γυμναστήρια....να νοιώθουμε σαν το σπίτι μας θέλουμε......και να σκεπαζόμαστε με καλά σεντόνια και να σκουπιζόμαστε με μεγάλες χνουδωτές πετσέτες (που δεν υπήρχαν) όπως θα ταίριαζαν σ' ένα τόσο καλοφτιαγμένο ξενοδοχείο σαν το Grand Meteora..... Αλλά είπαμε.... το "μεράκι" του ιδιοκτήτη λείπει...που σ' αλλους πάλι ιδιοκτήτες ξενοδοχείων περισσεύει.
Παρ' όλα αυτά οφείλω να ευχαριστήσω όλες τις κυρίες της Reception που έκαναν ότι μπορούσαν για την διαμονή μας καθώς επίσης και τους σερβιτόρους που παρ' ολες τις δυσκολίες των ημερών μας εξυπηρετούσαν με τον καλύτερο τρόπο.... Ανθρώπους λοιπόν που αγαπάνε τη δουλειά τους και το ξενοδοχείο έχει ο ιδιοκτήτης....ας το αγαπήσει κι' αυτός λίγο περισσότερο και να μην υπολογίζει μόνο στην διαφήμιση που του γίνεται μέσω της γνωστής σειράς στην τηλεόραση.

• Διαμονή: Απρίλιος 2018, ταξίδι με τον/την σύντροφο
2  Ευχαριστούμε, Nena V