“"Η ποιότητα δεν είναι ποτέ τυχαία.Είναι το αποτέλεσμα μιας έξυπνης προσπάθειας"John Ruskin”
Κριτική για: Λίθοινον Private 16

Λίθοινον Private 16
Κουζίνες: Μεσογειακή
Καλό για: Επαγγελματικές συναντήσεις
Επιλογές δείπνου: Ιδιωτικό δείπνο
Περιγραφή: Το Lithoinon Private 16 αποτελεί μια διαφορετική φιλοσοφία εστίασης, είναι ένα σημείο συνάντησης γαστρονομικών απολαύσεων. Εδώ συνδυάζονται και συνυπάρχουν αρμονικά: - Το μοναδικό κελάρι που φιλοξενεί σε κατάλληλες συνθήκες παλαίωσης δυσεύρετες εκλεκτής ποιότητας ετικέτες και σπάνιες ποικιλίες τόσο από το διεθνή όσο και από τον ελληνικό αμπελώνα. - Η τραπεζαρία, στο κελάρι, που φτιάχτηκε με απλή πολυτέλεια και φιλοξενεί αποκλειστικά 16 άτομα. - Το «walk-in humidor» από ισπανικό κέδρο, το οποίο διαθέτει μια πλήρως ενημερωμένη συλλογή από κουβανέζικα πούρα, που διατηρούνται σε ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας. - Το «alcohol corner» με μια ενδιαφέρουσα συλλογή από Cognac, Armagnac, Grappa, Eau de vie, Ρούμι, Single Malts και μερικά ιδιαίτερα κοκτέιλ. - Η Salumeria, η οποία φιλοξενεί υψηλής ποιότητας αλλαντικά από την Ιταλία και την Ισπανία, καθώς και συγκεκριμένες ποικιλίες τυριών τόσο εισαγόμενα όσο και από διάφορα μέρη της Ελλάδας. - Το "DRY AGER", το οποίο φιλοξενεί κορυφαίας ποιότητας βόειο κρέας σχεδόν από όλο τον κόσμο, που ωριμάζει σε διαφορετικά επίπεδα, σε απόλυτα ελεγχόμενες και με προστασία UV συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας. Το Private 16 είναι μια ιδιαίτερη "ιδέα". Σε ένα χώρο μοναδικής αισθητικής, οι επισκέπτες μας μπορούν να απολαύσουν τον απόλυτο συνδυασμό υψηλής ποιότητας κρασιών και γευστικής εμπειρίας σε ένα πολύ άνετο και ζεστό περιβάλλον. Η φιλοξενία γίνεται αντιληπτή από τα πιο προσεγμένη λεπτομέρεια του χώρου μέχρι το πάντα ζεστό καλωσόρισμα του ιδιοκτήτη και της ομάδας του Private 16. Η πραγματική γαστρονομική απόλαυση επιτυγχάνεται, αν προσθέσουμε στα παραπάνω ένα μοναδικής ποιότητας μενού με μεσογειακές επιρροές, το οποίο προσαρμόζεται πάντα με την εποχικότητα των πρώτων υλών και παρασκευάζεται σε ένα ισπανικό φούρνο ξυλοκάρβουνου JOSPER. Το αρμονικό ταίριασμα του φαγητού με το κρασί έχει αναλάβει προσωπικά ο ιδιοκτήτης Γιάννη Βασιλειάδη, προσφέροντας απλόχερα στους επισκέπτες του την μεγάλη εμπειρία και τις γνώσεις του για το κρασί. Το δείπνο μπορεί να ολοκληρωθεί τέλεια με την απόλαυση ενός ιδιαίτερο απόσταγμα και ένα εξαιρετικό πούρο από την κουβανέζικη συλλογή μας. Ο χώρος προσφέρεται είτε για τρεις ξεχωριστές συντροφιές, ή - κατόπιν συνεννόησης - για μία ολόκληρη παρέα, για ειδικές περιστάσεις και επαγγελματικές συναντήσεις. Σας περιμένουμε να σας καλωσορίσουμε στο Lithoinon Private 16 και υποσχόμαστε να σας προσφέρουμε την απόλαυση μιας ιδιαίτερης γευστικής και οινικής εμπειρίας σε ένα ιδιαίτερα εκλεπτυσμένο και ζεστό μέρος. Σημείωση: Το εστιατόριο είναι κατάλληλο για παιδιά άνω των 15 ετών.
Η κριτική γράφτηκε 8 Νοεμβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Είχαμε καιρό να δούμε κάποιον επαγγελματία να αγαπάει αυτό που κάνει,να είναι γνώστης
του καλού κρασιού και να το "παντρεύει "τέλεια με απλές γεύσεις εξαιρετικής ποιότητας.
Για μένα -που δεν αγαπάω ιδιαίτερα το κρέας που σερβίρεται στα εστιατόρια -αλλά "ακολούθησα"την παρέα....είναι το καλύτερο κρέας που έχω φάει και μπορει να συγκριθεί μόνο με γεύσεις που συναντάς σε κορυφαία εστιατόρια του κόσμου.
Ναι....δεν είναι για όλους μπορεί να πείτε..αλλά για να κρίνεις πρέπει να εχεις μέτρο σύγκρισης.
Στην περίπτωση αυτή λοιπόν "πέρνεις ότι πληρώνεις",την αποκλειστικότητα της εξυπηρέτησης (καθώς υπάρχουν μόνο 3 τραπέζια)...τις γνώσεις και το πάθος του ιδιοκτήτη...τις γεύσεις και την ποιότητα των πρώτων υλών,μακάρι να υπήρχαν και άλλοι να ακολουθήσουν το παράδειγμα του!
Τα ορεκτικά νόστιμα και οι σαλάτες προσεγμένες και όχι "φορτωμένες"με διάφορες σάλτσες.
Επειδή αγαπάω πολύ και το γλυκό,θα το ήθελα λίγο ποιό πρωτότυπο ίσως....εάν και ως γεύση ήταν και τα 2 (σοκολάτα τούρτα και μπακλαβάς) νόστιμα.
Εμείς πάντως το προσθέσαμε στα κορυφαία αγαπημένα μας και περίμενουμε την επόμενη φορά που θα το επισκεφτούμε.

Ευχαριστούμε, tekilaAthens
Ο/η ΙΩΑΝΝΗΣ Β, Owner του Λίθοινον Private 16, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 9 Νοεμβρίου 2017

Ευχαριστούμε ειλικρινά για τα θετικά σας σχόλια!
Είναι μεγάλη μας χαρά και ανταμοιβή να διαπιστώνουμε ότι προσφέραμε σε εσάς και την παρέα σας μια απολαυστική βραδιά.
Για εμάς στο Private16 αποτελεί καθοριστικό παράγοντα της δουλειάς μας η άριστη ποιότητα, από τις πρώτες ύλες ως και την τελευταία λεπτομέρεια και μας προσφέρει βαθειά ικανοποίηση όταν αυτό γίνεται αντιληπτό και από τους επισκέπτες μας!
Όσον αφορά την παρατήρησή σας σχετικά με τα γλυκά που δοκιμάσατε, θα θέλαμε να διευκρινήσουμε ότι αυτά δεν είναι τα επιδόρπια της κάρτας μας. Τα συγκεκριμένα γλυκά παραγγέλθηκαν κατόπιν σχετικής συμφωνίας με τον κύριο που έκανε την κράτηση, λόγω ειδικής περίστασης (γενεθλίων). Αυτό για το οποίο μπορούμε να σας διαβεβαιώσουμε είναι ότι και τα δύο επιδόρπια παρασκευάστηκαν την ίδια μέρα και με άριστης ποιότητας υλικά.
Θα είναι μεγάλη μας χαρά να σας υποδεχθούμε και πάλι στο Private16.

Η ομάδα του Private16

Η κριτική γράφτηκε 1 Ιουλίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Πήγαμε δυο άτομα απογευματινή ώρα στο μαγαζι, ωρΑια ατμόσφαιρα,απαλή μουσική,ωραίος χώρος. Όσον αφορά το φαγητό οι μερίδες ήταν μικρές,ειδικά το φιλέτο απο μοσχάρι και η γαρνιτούρα ακομη μικρότερη.Το ποιο φτηνό πιάτο φιλέτο μοσχαρίσιο κοστίζει 50 ευρώ.Το ποιο φτηνό του κρασί όχι και γνωστής ετικετας(μάρκας)κοστίζει απο 40 ευρώ το μπουκάλι και πανω.Απο σέρβις δεν ήταν και οτι Καλητερο,δηλαδή αναμονή στα κυρίως πιάτα μια ώρα χωρίς να υπαρχει άλλος κόσμος στο μαγαζι,σερβίριζε ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού,μιλούσε συνεχεια στον ενικό στην φιλη μου ,ενώ όταν απευθυνόταν σε εμένα μιλούσε στον πληθυντικό, που δεν ειναι καθολου ωραίος τρόπος. Ο λογαριασμός για δυο κυρίως πιάτα,μια σαλάτα,ένα μπουκάλι κρασί,δυο γλυκά ήταν 205ευρω.Ηταν νόστιμο το φαγητό αλλα το κόστος θεωρώ πολυ υπερβολικό.

22  Ευχαριστούμε, Theodoros K
Η κριτική γράφτηκε 24 Ιουνίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Το εστιατόριο ήταν μια πραγματική έκπληξη. Τα τραπέζια ήταν μόνο τρία. 25.000 ετικέτες κρασιών. Εντυπωσιακή συλλογή πούρων. Ο ιδιοκτήτης πραγματικός επαγγελματίας με την καλή έννοια! Η σεφ - γυναίκα του ιδιοκτήτη γλυκύτατη. Οι τιμές τσιμπημένες υπέρ του δέοντως.

Ευχαριστούμε, Athens1232014
Ο/η ΙΩΑΝΝΗΣ Β, Ιδιοκτήτης του Λίθοινον Private 16, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 2 Ιουλίου 2017

Σας ευχαριστούμε πολύ για την κριτική και τα καλά σας σχόλια!
Ελπίζουμε ότι απολαύσατε το δείπνο σας στο Private16!
Όσον αφορά στις τιμές των πιάτων μας, δυστυχώς αυτές καθορίζονται απολύτως και μόνο από τις τιμές των πρώτων υλών μας, οι οποίες είναι υψηλές λόγω της άριστης ποιότητάς τους.

Η κριτική γράφτηκε 17 Ιουνίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Οτι κ να πεις ειναι λιγο γι αυτο το εστιατοριο..
Κλασατο με πολύ ωραια ατμόσφαιρα, εξαιρετικο φαγητο - premium steaks, μεγαλη ποικιλια κρασιων καθως κ συλλογη με πουρα - ουισκι κλπ.
Δεν ειναι για καθε μερα, καθως οτι αξιζει-κοστιζει, παρολαυτα ενδείκνυται για ειδικες περιστασεις.
Εξαιρετική κ φιλική προσέγγιση απο τον ιδιοκτήτη κ.Γιαννη ο οποιος εκανε το μεράκι του δουλεια.
Συνίσταται.

Ευχαριστούμε, GKaratol

Σας ευχαριστούμε πολύ για την τόσο θετική σας κριτική!
Βασικός μας στόχος στο Lithoinon Private16 είναι να μπορούμε να προσφέρουμε στους επισκέπτες μας την καλύτερη ποιοτικά πρώτη ύλη παρουσιασμένη σε πιάτα υψηλής γευστικής αισθητικής, συνοδευόμενα με τα κατάλληλα κρασιά από το πάντα ενημερωμένο κελάρι μας. Τα σχόλιά σας μας βοηθούν να εστιάζουμε ακόμα καλύτερα προς το στόχο αυτό.

Η κριτική γράφτηκε 4 Μαΐου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Ο χώρος ζεστός , καλόγουστα διακοσμημένος , με μια πλούσια κάβα κρασιών και ειδικό χώρο για πούρα. Όλα φτιαγμένα με πολύ μεράκι κι αγάπη . Η υποδοχή και το προσωπικό πολύ φιλικοί . Το φαγητό από άριστες πρώτες ύλες εξαιρετικό . Εξαιρετική παρουσίαση των πιάτων ,γκουρμέ εστιατόριο .
Αξίζει κάθε ευρώ που δίνετε .
Συγχαρητήρια στον εμπνευστή και ιδιοκτήτη του χώρου ! Περάσαμε μια μοναδική βραδιά !

Ευχαριστούμε, Aikaterini2013

Αγαπητή Aikaterini2013,
ευχαριστούμε θερμά για την τόσο θετική σας κριτική!
Για εμάς αποτελεί βασική μας προτεραιότητα να προσφέρουμε στους επισκέπτες μας μια αξιομνημόνευτη γευστική και οινική εμπειρία υψηλής ποιότητας, σε ένα χώρο που να τους κάνει να αισθάνονται "σαν στο σπίτι τους". Θα χαρούμε πολύ να σας υποδεχθούμε ξανά!

Η ομάδα του Lithoinon Private16

Λίθοινον Private 16: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Σαρωνίδα, Περιοχή Ανατολικής Αττικής
Ανάβυσσος, Περιοχή Ανατολικής Αττικής

Ανάβυσσος, Περιοχή Ανατολικής Αττικής
Παλαιά Φώκαια, Περιοχή Ανατολικής Αττικής

Σαρωνίδα, Περιοχή Ανατολικής Αττικής
Παλαιά Φώκαια, Περιοχή Ανατολικής Αττικής

Λίθοινον Private 16: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!