“Απογοήτευση”

Κουζίνες: Ιταλική
Επιλογές δείπνου: Κρατήσεις
Επιλογές δείπνου: Κρατήσεις
Η κριτική γράφτηκε 18 Ιουλίου 2021

Επισκεφτήκαμε το cafe εχθές για brunch και καφέ. Η εξυπηρέτηση απαράδεκτη έως αγενέστατη. Ο καφες καλός αλλά ένα σάντουιτς με μορταδελα καθώς και ένα scramble avocado μέτρια…. Απογοητεύτηκαμε και εγώ και ο σύζυγος διότι περιμέναμε τουλάχιστον να καλύπτονται οι βασικές προσδοκίες…

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2021
1  Ευχαριστούμε, Κάτια Ψ

Η κριτική γράφτηκε 29 Ιουνίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Από πού να αρχίσω.
1. Κράτηση μεταξύ 9 και 9 και τέταρτο. Φθάνουμε 9 και 5 λεπτά. Μας βρίσκουν τραπέζι 9 και 25 λεπτά.
2. Παραγγέλνουμε για πρώτο mozzarella di bufalla. Μας φέρνουν άλλο antipasto: burrata. Δε λέμε τίποτα. Δε πειράζει, καλή και η burrata.
3. Χωρίς να έχουμε τελειώσει περνάει ένας κύριος και παίρνει το πιάτο. Το οποίο ΔΕΝ ήταν άδειο. Ούτε καν μας ρώτησε.
4. Περιμενουμε περίπου 40 λεπτά για τα κυριως πιάτα: καρμπονάρα και gnochetti με γαρίδες και μπαρμπούνι. Βλέπουμε τα φαγητά να πηγαινοέρχονται σε πελάτες που έχουν έρθει μετά από εμάς. Ενημερώνουμε τον σερβιτόρο: ´Μήπως μας ξεχάσατε;’ Σιγή ιχθύος, μόνο γκριμάτσα συγκατάβασης, ούτε μια συγγνώμη. Μόνο μια απάντηση ‘Σε δυο λεπτά έρχονται!’
5. 20 λεπτά αργότερα, ήρθαν! Και πώς ήρθαν! Από την πρώτη μπουκιά καταλαβαίνεις ότι το φαγητό είναι ξαναζεσταμένο: άνοστο και ξερό.
Πήραμε λογαριασμό (τα χρέωσαν όλα, όπως θα έπρεπε άλλωστε για αυτή την άριστη εξυπηρέτηση).
Στον γυρισμό προς το σπιτι σκεφτόμασταν ότι μάλλον ήθελαν να μας τιμωρήσουν για κάποιο λόγο. Τα κατάφεραν. Η τιμωρία δούλεψε και εμείς δεν ξαναπατάμε στο Caffe I Frati.

1  Ευχαριστούμε, I8807TRKN
Η κριτική γράφτηκε 28 Μαΐου 2021

Απαράδεκτη συμπεριφορά της  "Manager" του εστιατορίου - Είχαμε κάνει κράτηση 3 ημέρες πριν στις 8 χωρίς να μας έχουν ενημερώσει ότι πρέπει να κρατήσουμε το τραπέζι μέχρι της 10. Πήγαμε 8:10 και ενώ το τραπέζι που μας έβαλαν ήταν άδειο μας έβαλαν να περιμένουμε στο μπαρ ένα ολόκληρο τέταρτο. Στις δέκα παρά δέκα μας είπαν ότι πρέπει να φύγουμε γιατί υπήρχε άλλη κράτηση. Ο τρόπος τους ήταν τόσο αγενής που πραγματικά σοκαριστήκαμε! Έχουμε επισκεφθεί και άλλα εστιατόρια όπου αφού έχουμε ενημερωθεί για την ώρα που πρέπει να φύγουμε αφήσαμε το τραπέζι την ώρα που μας είχαν πει τηλεφωνικά. Πλήρωσαμε το λογαριασμό 150 ευρώ ενώ τους είχαμε ενημερώσει ότι δεν είχαμε ενημερωθεί και ότι ήρθαν πολύ νωρίς να μας σηκώσουν από το τραπέζι. Τους είπαμε ότι δεν είχαμε φάει ακόμα το γλυκό μας. Μας έφεραν τα ρέστα χωρίς απόδειξη!!! Ο σερβιτόρος ζήτησε άδεια για να μας σερβίρει το γλυκό! Πόσο χάλια μαγαζί, φαγητό και εξυπηρέτηση κρίμα κρίμα κρίμα το 2021 να υπάρχει στα εστιατόρια η νοοτροπία του υποκόσμου με πόρτα και ένα σωρό άλλα! Κρίμα !!

2  Ευχαριστούμε, _Z7595CI
Η κριτική γράφτηκε 23 Μαΐου 2021 μέσω κινητής συσκευής

1. Καθόμαστε σε τραπέζι που μας έδειξε η είσοδος. Ήρθαν τρεις σερβιτόροι να ρωτήσουν αν μας έβαλε στο τραπέζι αυτό η είσοδος.
2. Το ύφος των σερβιτόρων αντιστρόφως ανάλογο με την ποιότητα του μαγαζιού. Το μαγαζί ανήκει σε ανθρώπους που έχουν λιγότερο τουπέ απ τους εργαζόμενούς τους.
3. Απ τις ελάχιστες περιπτώσεις που βλέπω σερβιτόρους να θες να παραγγείλεις και αυτοί να ασχολούνται με τα κινητά τους. (Δεν έπαιρναν παραγγελίες ,εκτός και αν το κάνουν αυτό καθιστοί στην μπαρ)
4. Η μοναδική εξαίρεση η κοπέλα που εξυπηρετεί στην είσοδο.
Ίσως μετά από μήνες απραξίας κάποιοι δεν επέστρεψαν με όρεξη για δουλειά.

Ευχαριστούμε, giwrgosm280
Η κριτική γράφτηκε 19 Μαΐου 2021

Είχαμε κάνει τηλεφωνική κράτηση για 3 άτομα 11.30 η ώρα και μόλις φτασαμε μας ενημέρωσαν ότι πρέπει να φύγουμε 1.30 (Ενώ στο τηλέφωνο δεν είχε αναφερθεί τίποτα). Έπειτα, παραγγειλαμε 3 πιάτα για πρωινό, 2 μερίδες αυγά και 1 pancakes. Τα δύο αλμυρά ήρθαν στην ώρα τους. Οι 2 φίλες μου είχαν τελειώσει το φαγητό τους, και εγώ καθόμουν και τις κοίταζα. Η ώρα είχε πάει 1.15 και ενώ 2 φορές είχαμε υπενθυμίσει την παραγγελία, αυτή δεν ερχόταν. Εν τέλει, ήρθε ένας κύριος με το πιάτο και μου είπε ότι τώρα τα έφτιαξε γιατί υπήρχε ένα θέμα με τη ζύμη, χωρίς να έχουμε ενημερωθεί κατά την τόση ώρα αναμονής. Φυσικά τα pancakes ήταν εντελώς κρύα και σίγουρα δεν τα είχε φτιάξει εκείνη την ώρα. Μάλλον τα είχαν παρατήσει και ξεχάσει σε κάποια άκρη... Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, και ενώ ήμουν με την μπουκιά στο στόμα, μας άλλαξαν τραπέζι για να ετοιμάσουν την επόμενη κράτηση, και μας πήγαν σε ένα ίδιο τραπέζι ακριβώς δίπλα. Εν ολίγοις μας ξεσήκωσαν χωρίς κανένα απολύτως λόγο. Πολύ κρίμα για ένα τόσο ξακουστό μαγαζί που συχναζαμε τόσο καιρό... Δεν ξαναπάω ούτε απέξω.

1  Ευχαριστούμε, Fest_Irene

Caffe l Frati: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Θρακομακεδόνες, Περιοχή Ανατολικής Αττικής

Κηφισιά, Αττική

Caffe l Frati: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!