“Οικονομική εταιρεία αλλά.......!”
Κριτική για: Ryanair

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018

Δυο φορές ταξίδεψα χωρις να αντιμετωπισω καποιο πρόβλημα αλλά τη δευτερη φορά η εταιρεία εκανε μπαραζ ακυρώσεων πτήσεων με αποτέλεσμα να φοβάμαι μηπως ακυρώσει και τη δικιά μου!Έχοντας ανταπόκριση απο Αθήνα για εξωτερικό,φοβόμουν μηπως χάσω την επόμενή μου πτήση!Ευτυχώς για καλή μου τύχη δε συνέβηκε αλλά θα το ξανασκεφτώ δυό φορές να ξανακλείσω με την ίδια εταιρεία στο μέλλον!!!

1  Ευχαριστούμε, aposct

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018

Η Ryan air την προγραμματισμένη πτήση της 27/1/2018 την ακύρωσε αφού φθάσαμε στο αεροδρόμιο και αφού μας ανακοίνωσαν την πύλη αναχώρησης περιμένοντας από την μια η ώρα το μεσημέρι μεχρι τις 8 το βραδυ όπου έγινε η τελική ανακοίνωση ακύρωσης .Χωρίς καμιά ενημέρωση ή άλλο ουσιαστικό ή τυπικό ενδιαφέρον από την πλευρά της εταιρίας ακυρώθηκε η πτήση και αναγκαστήκαμε να βρούμε από άλλο αεροδρόμιο με άλλη εταιρία πτήση την επόμενη ημερα το πρωί.

Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε που θα μείνουμε ,τι θα φάμε ,εάν έχουμε χρηματα μαζί μας ,δυνατότητα ενημέρωσης και επικοινωνίας με τους δικούς μας .Υπήρχαν μονο τρεις υπάλληλοι που κατέγραφαν προβλήματα με μέση ώρα αναμονής για να τους μιλήσεις τις 2,1/2 ώρες. Αφού επιστρέψαμε με άλλη εταιρία την επόμενη ημέρα με από άλλο αεροδρόμιο κατά την επιστροφή η ιστοσελίδα για την καταγραφή παραπόνων της εταιρείας δεν δεχόταν παράπονα!!!Η δε επίσημη απάντηση ήταν ότι για το καλό μας δεν έγιναν πτήσεις εξαιτίας του καιρού ,ξεχνώντας όμως ότι όλο το υπόλοιπο αεροδρόμιο πραγματοποιούσε τις πτήσεις του αλλά και οτι η ίδια η εταιρία πραγματοποιησε από το ίδιο αεροδρόμιο την ίδια ημερα τις πτησεις της για Αθήνα .Δεν υπάρχουν!!!!

3  Ευχαριστούμε, Ioannis Z
Η κριτική γράφτηκε 28 Φεβρουαρίου 2018

πολύ οικονομικά εισητήρια, καλά αεροσκάφη, πολλές επιλογές επί πληρωμή κατά τη διάρκεια της πτήσης για φαγητό - καφέ - σνακ. Το πλήρωμα πολύ καλό και εξαιρετικοί οι Έλληνες πιλότοι

Ευχαριστούμε, n1kkos
Η κριτική γράφτηκε 26 Φεβρουαρίου 2018

Σχετικά με τη επιβίβαση, την διάρκεια της πτήσης και το συνολικό ταξίδι μπορώ να πω ότι παίρνουν καλό βαθμό ως εταιρία. Η "πλάκα" όμως ξεκινά όταν αρχίζει το παζάρι για το κυνήγι των ευρώ από το προσωπικό. Το προσωπικό είναι χαμηλού επιπέδου, έκαναν πλάκα μεταξύ τους και οι άντρες είχαν το ύφος του γόη, όσο για τα αγγλικά τους...ασχολίαστο! Οι ανακοινώσεις για "λαχταριστά ζεστά κρουασάν" και άλλες δεκάδες προτάσεις φαγητού ήταν συνεχόμενες. Τα αρώματα τα "έβγαζαν" συνεχώς βόλτα, κρατώντας τα στα χέρια σαν πλανόδιοι!!! Το αποκορύφωμα ήταν όταν ανακοινώθηκε ότι ο Άγιος Βασίλης ήταν στο αεροσκάφος και θα πούλαγε ξυστά!!! Το χειρότερο βέβαια ήταν (και εδώ σταματάει να έχει πλάκα) ότι το προσωπικό δεν έδινε καμία σημασία στην ασφάλεια( με το σύμβολο της ζώνης αναμμένο, αρκετοί έκαναν βόλτες, άνοιγαν ντουλάπια και κανένας από το προσωπικό δεν τους έλεγε κουβέντα!) Δεν νομίζω ότι θα τους ξαναπροτιμήσω!

1  Ευχαριστούμε, Giorgos K
Η κριτική γράφτηκε 23 Φεβρουαρίου 2018

Ταξίδεψα από Θεσσαλονίκη για Μιλάνο πριν 3 μήνες και η πτήση ήταν πολύ καλή χωρίς καθυστερήσεις ,ενώ το προσωπικό φιλικό και εξυπηρετικό.Το αεροπλάνο έχει άνετες θέσεις και γενικά όλο το εσωτερικό του δεν μου φάνηκε πληκτικό.Οικονομική εταιρεία που πλήρωσα απο Θεσ/νικη για Μιλάνο και αντίστροφα την επιστροφή ,μόνο 38 ευρώ.Σχέση ποιότητας τιμής άριστη, αρκεί να προμηθευτεί κανείς εισιτήρια μέρες πριν το ταξίδι του.

Ευχαριστούμε, Giota L