“μικρό αεροπλάνο εξαιρετικός πιλότος”
Κριτική για: Olympic Air [NOT the same as Olympus Airways]

Η κριτική γράφτηκε 11 Μαρτίου 2018

Ταξίδεψα με ένα μικρό ελικοφόρο .Η πτήση ήταν πολύ καλή οι αεροσυνοδοί εξυπηρετικοί και ευγενέστατοι.Η απογείωση και η προσγείωση υπέροχη.Η εμπειρία των πιλότων της ολυμπιακής μεγάλη.Ο χώρος της καμπίνας δεν ήταν ιδιαίτερα άνετος.

• Φαγητό και ποτό
Ευχαριστούμε, Αναστασία Δ

Η κριτική γράφτηκε 24 Φεβρουαρίου 2018

Είχα δύο πτήσεις. Μία στις 8/2/18 για Θεσσαλονίκη στις 7:50 το πρωί, φθάνοντας στη πύλη μάθαμε ότι λόγω ομίχλης η προηγούμενη πτήση ακυρώθηκε και θα βλέπαμε για τη δική μας. Κατά τις 9:00 μας έβαλαν στο αεροπλάνο γιατί έφτιαξε ο καιρός, αλλά λίγο αργότερα μας είπαν ότι ξαναχάλασε και θα πρέπει να περιμένουμε. Μείναμε στο αεροπλάνο μέχρι τις 13:30 περίπου και μας ανακοίνωσαν ότι η πτήση ματαιώνεται. (Για την ιστορία έφθασα στον προορισμό μου με πούλμαν.) Πάντως οφείλω να εκθέσω την άψογη συμπεριφορά του προσωπικού της εταιρείας τόσο στο έδαφος - εκείνους στο γκισέ μετά την ματαίωση των δύο πτήσεων πραγματικά τους λυπήθηκα- όσο και στο αεροπλάνο τόσο για τη συνεχόμενη πληροφόρηση όσο και την εν γένει συμπεριφορά τους. Η πτήση της επιστροφής ήταν ευτυχώς χωρίς προβλήματα και πάλι βέβαια με άψογη συμπεριφορα των εργαζομένων της εταιρείας. Συμβουλή όταν πετάτε για Θεσσαλονίκη χειμώνα αποφεύγετε τις πρωινέ πτήσεις

• Φαγητό και ποτό
Ευχαριστούμε, thanasis t
Η κριτική γράφτηκε 23 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Είχαμε μια πολύ καλή πτήση, αν και φοβάμαι λίγο στα αεροπλάνα και έχω πρόβλημα με τα αυτιά μου, ήταν πολύ ωραία. Από την εξυπηρέτηση έως και τον χρόνο αναμονής, όλα καλά. Σίγουρα θα ταξιδέψουμε ξανά με την εταιρεία.

Ευχαριστούμε, Danae P
Η κριτική γράφτηκε 13 Φεβρουαρίου 2018

Ένα υπέροχο ταξίδι με ελικοφόρο. Φίλοι μου, με είχαν φοβίσει για τα ελικοφόρα, είναι και μια σταλιά …
Ωστόσο ήταν μια από τις αγαπημένες μου πτήσεις. Για καλή μου τύχη διπλά μου καθόταν ένας “πρώτος” πιλότος που πήγαινε Κω για να πιάσει βάρδια. Ήταν ευγενέστατος και απαντούσε με χαρά όλες τις απορίες μου.
Η πτήση ήταν εξαιρετική και οι απογείωση - προσγείωση σαν ένα γλυκό φτερούγισμα στην καρδιά.
Προφανώς οι πιλότοι έχουν τέτοια πείρα στις διαδρομές τους που ξέρουν ακριβός που θα ακουμπίσουν οι ρόδες τους και που θα σηκωθούν, ακόμη και με κλειστά μάτια.
Ο χώρος της καμπίνας δεν ήταν ιδιαίτερα άνετος λόγω ύψους αλλά για ανθρώπους πάνω του μέσου όρου αυτό ισχύει στα περισσότερα “ οικονομικά ” αεροπλάνα.
Ανυπομονώ να ξανά πάω σε νησί με ελικοφόρο !
Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα, μιας που είναι το ΠΙΟ ασφαλές μέσο.
Άλλωστε λίγοι ήταν αυτοί που δεν γύρισαν ανά τους αιώνες.

Ευχαριστούμε, BoccaCina
Η κριτική γράφτηκε 11 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ο ιστορικός αερομεταφορέας μας, μετά την εξαγορά από την MIG προστέθηκαν νεα αεροσκάφη 98 θέσεων με τους έλικες ψηλά για την κάλυψη της νησιωτικής Ελλάδας, η Ολυμπιακή συνεχίζει να παρέχει υπηρεσίες υψηλού επιπέδου

4  Ευχαριστούμε, Antouli