“Μικρό αεροπλάνο , Μεγάλοι πιλότοι !”
Κριτική για: Olympic Air [NOT the same as Olympus Airways]

Η κριτική γράφτηκε 13 Φεβρουαρίου 2018

Ένα υπέροχο ταξίδι με ελικοφόρο. Φίλοι μου, με είχαν φοβίσει για τα ελικοφόρα, είναι και μια σταλιά …
Ωστόσο ήταν μια από τις αγαπημένες μου πτήσεις. Για καλή μου τύχη διπλά μου καθόταν ένας “πρώτος” πιλότος που πήγαινε Κω για να πιάσει βάρδια. Ήταν ευγενέστατος και απαντούσε με χαρά όλες τις απορίες μου.
Η πτήση ήταν εξαιρετική και οι απογείωση - προσγείωση σαν ένα γλυκό φτερούγισμα στην καρδιά.
Προφανώς οι πιλότοι έχουν τέτοια πείρα στις διαδρομές τους που ξέρουν ακριβός που θα ακουμπίσουν οι ρόδες τους και που θα σηκωθούν, ακόμη και με κλειστά μάτια.
Ο χώρος της καμπίνας δεν ήταν ιδιαίτερα άνετος λόγω ύψους αλλά για ανθρώπους πάνω του μέσου όρου αυτό ισχύει στα περισσότερα “ οικονομικά ” αεροπλάνα.
Ανυπομονώ να ξανά πάω σε νησί με ελικοφόρο !
Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα, μιας που είναι το ΠΙΟ ασφαλές μέσο.
Άλλωστε λίγοι ήταν αυτοί που δεν γύρισαν ανά τους αιώνες.

Ευχαριστούμε, BoccaCina

Η κριτική γράφτηκε 11 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ο ιστορικός αερομεταφορέας μας, μετά την εξαγορά από την MIG προστέθηκαν νεα αεροσκάφη 98 θέσεων με τους έλικες ψηλά για την κάλυψη της νησιωτικής Ελλάδας, η Ολυμπιακή συνεχίζει να παρέχει υπηρεσίες υψηλού επιπέδου

4  Ευχαριστούμε, Antouli
Η κριτική γράφτηκε 6 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ταξιδευα εχθές 5/2/2018 με την πτηση των 19:15 απο Αθήνα για Θεσσαλονίκη οταν πηγα στο αεροδρόμιο για να κανω check in διαπίστωσα ότι ενώ ειχα αγορασει κανονικά το εισητηριο μου απο το απόγευμα της τριτης δεν υπήρχε διαθεσιμη θεση για μένα μάλιστα οταν πήγα να ρωτήσω στο γκισέ της εταιρείας για πληροφορίες μου είπε ενας υπάλληλος οτι έπρεπε να επιλέξετε στο check in olympic και όχι Aegean και του είπα ότι olympic επελεξα οταν πηγα να παραδωσω την βαλίτσα μου ομολογώ ότι η υπάλληλος εκει ηταν πιο ευγενική αλλά και πάλι δεν λύθηκε το προβλημα (μου είπε μάλιστα οτι ειναι σύνηθες φαινόμενο το να γίνονται κάποιες επιπλέον κρατησεις ) παρόλο που κατάφερα να πεταξω με την πτήση μου θεωρώ απαράδεκτο όλο αυτό . Να σημειώσω οτι στην ίδια κατάσταση με εμένα ηταν και ενας κύριος ο οποιος ηταν τουρίστας απο ξένη χώρα αναλογιστείτε λοιπον τι κακή εντυπωση για τη χώρα μας του έκανε όλο αυτό . Μου αρέσει πολύ να στηρίζω ελληνικές εταιρείες αλλά μετά από αυτό θα το σκεφτώ πολύ αν θα ξαναπεταξω μαζι σας

Ευχαριστούμε, mirsini_13
Η κριτική γράφτηκε 5 Φεβρουαρίου 2018

Πολύ ικανοποιημένος από την οργάνωση της εταιρίας ,
την ευγένεια των συνεργατών στον έλεγχο ,
αλλά και των αεροσυνοδών στην πτήση !

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα !

• Φαγητό και ποτό
4  Ευχαριστούμε, Γεωργιος Π
Η κριτική γράφτηκε 2 Φεβρουαρίου 2018

Έμεινα πολύ ευχαριστημένος με την ποιότητα εξυπηρέτησης και ταξιδιού. Θα την προτιμήσω ξανά σίγουρα.

• Φαγητό και ποτό
Ευχαριστούμε, Dimitris S